Obniżka stawek VAT? To bardzo mało prawdopodobne. Nadzieja w wyborach

Piotr Skwirowski
- Jeśli uszczelnienie podatków w 2018 r. przyniesie wpływy przekraczające 50 mld zł wobec 2013 r. to możliwy jest powrót do niższych stawek VAT - powiedział w Polsat News szef komitetu stałego rady ministrów Henryk Kowalczyk.

Obniżka stawek VAT z 23 i 8 proc. do starych 22 i 7 proc. była jedną z obietnic w kampanii wyborczej PiS. Partia Kaczyńskiego obiecywała ją także po wyborach. Miała ułatwione zadanie, bo poprzednia ekipa rządząca zapisała w ustawie o podatku od towarów i usług obniżkę stawek od 2017 r. Rząd Beaty Szydło opowiedział się jednak za tym, żeby wyższe stawki zostały z nami na kolejne dwa lata. PiS zmienił w Sejmie ustawę o VAT. Zapisał w niej, że wyższe stawki tego podatku będą obowiązywały do końca 2018 r.
- Podniesienie VAT za rządów PO było odpowiedzią rządu na światowy kryzys gospodarczy. Wy podnosicie VAT, chociaż nie ma kryzysu - wytykała PiS-owi Platforma.

Przez wyższy VAT tracimy miliardy

Według wyliczeń fundacji CenEA, która specjalizuje się w ocenach skutków finansowych zmian w podatkach, przez wyższy VAT budżety gospodarstwa domowe tracą 4 mld zł. Budżet państwa zyskuje więcej, bo wpływają do niego także pieniądze z VAT od firm i instytucji. W sumie na utrzymaniu wyższych stawek zarabia dodatkowo 6,6 mld zł rocznie.
Teraz okazuje się jednak, że obniżka stawek od 2019 r. znów nie jest wcale taka pewna. Rząd uzależnia ją od efektów uszczelniania systemu podatkowego. Mówi, że o niższym VAT można będzie mówić dopiero, gdy „uszczelnienie podatków w 2018 r. przyniesie wpływy przekraczające 50 mld zł wobec 2013 r.”. Niestety nie bardzo wiadomo co rząd ma na myśli.

Wątpliwe 50 mld zł z uszczelnienia

Zajrzeliśmy do sprawozdania z wykonania budżetu państwa za 2013 r. Okazuje się, że z podatków do kasy państwa wpłynęło wtedy 241,7 mld zł.

Budżet '2013Budżet '2013 Ministerstwo Finansów

W budżecie na 2017 r. rząd zapisał już ponad 301 mld zł z podatków. Różnica to prawie 60 mld zł. Ale tylko niewielka tej kwoty pochodzić ma z uszczelnienia podatków. Rząd zapisał w ustawie budżetowej, że da ono 10 mld zł. Są to jednak i tak pieniądze niepewne i nie wiadomo czy da się je ściągnąć do kasy państwa.

Budżet '2017Budżet '2017 Ministerstwo Finansów

Planów na 2018 r. jeszcze nie znamy. Jeśli uznać jednak, że uszczelnienie miałoby w przyszłym roku dać dodatkowe 40 mld zł, to byłby to plan niesłychanie ambitny. Dość powiedzieć, że luka w VAT, czyli różnica między tym co z tego podatku powinno wpłynąć do budżetu, a tym co faktycznie doń wpływa, szacowana jest na 40-50 mld zł rocznie. O tym, żeby ją w całości zlikwidować, nawet nie ma co marzyć. Bo w luce mieszczą się nie tylko oszustwa i wyłudzenia podatku, ale także po prostu zwykłe pomyłki. A one zawsze będą. Luka w CIT to z kolei według szacunków od 10 do ponad 40 mld zł rocznie, z tym, że zadaniem większości ekspertów podatkowych bardziej prawdopodobna jest niższa z tych kwot. Ponadto tu o uszczelnienie znacznie trudniej, bo duża część nieściągnięty pieniędzy ucieka tu fiskusowi na skutek legalnych działań podatników.

Tak czy inaczej o uszczelnienie sięgające 50 mld zł będzie bardzo trudno.

Może pomogą wybory

To co działa na korzyść podatników, to zbliżające się wybory. PiS z całą pewnością będzie chciał się przypodobać wyborcom. I zapewne znów obieca obniżki podatków. W poprzedniej kampanii obiecywał nie tylko niższy VAT, ale też m.in. dużą podwyżkę kwoty wolnej, z której zresztą niewiele wyszło. Same obietnice mogą nie wystarczyć, być może więc rząd zdecyduje się jednak na obniżkę VAT od 2019 r., czyli w roku wyborczym. Problemem może być krótka kołdra budżetowa. Kasę państwa będą bowiem drenować nie tylko ogromne wydatki na program dodatków na dzieci 500+, ale też koszty obniżenia wieku emerytalnego.