Ten niezwykły tunel połączy wyspy Wolin i Uznam. Aż 14 firm walczy o to, aby go wybudować

Daniel Maikowski
GDDKiA poinformowała, że przetarg na budowę tunelu łączącego wyspy Wolin i Uznam w Świnoujściu wkroczył w II etap. O realizację inwestycji wartej prawie 1 miliard złotych walczyć będzie 14 wykonawców.
Do 14 wykonawców spełniających warunki uczestnictwa w postępowaniu przetargowym na zaprojektowanie i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu wysłano zaproszenia do składania ofert cenowych.

- poinformował szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Oznacza to, że przetarg na wartą 912 mln inwestycję wkroczył w II etap. Teraz firmy, które walczą o budowę tunelu muszą przygotować oferty cenowe, w których określą kwotę, z jaką gotowe są zrealizować inwestycję oraz gwarancję czasową. Podpisanie finalnej umowy na realizację projektu powinno nastąpić na przełomie roku 2017/2018.

Przekrój przyszłego tunelu pod Świną (wizualizacja)Przekrój przyszłego tunelu pod Świną (wizualizacja) MATERIAŁY UM ŚWINOUJŚCIE

Tunel ułatwi życie mieszkańcom Świnoujścia

Drogowe połączenie pomiędzy wyspami Wolin i Uznam ma powstać do 2021 r. Jego kluczowym elementem będzie tunel który pozwoli kierowcom przejechać pod Świną.

Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra tunelu, który zostanie wykonany w technologii tarczy drążonej. Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m, poniżej jezdni powstanie również galeria ewakuacyjna.

Wartość inwestycji to ponad 912 mln zł, w tym ponad 775 mln zł dofinansowania z UE. Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.  Świnoujście będzie musiało więc dołożyć część kwoty z własnej kieszeni.

Po wielu latach oczekiwania przybliża się chwila, na którą mieszkańcy Świnoujścia i turyści czekali od dawna. Drogowe połączenie między wyspami Uznam i Wolin rozwiąże problemy komunikacyjne, usprawni poruszanie się po mieście i ułatwi życie mieszkańców

- mówił w kwietniu minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Obecnie zachodnia część Świnoujścia, położona na wyspie Uznam, nie ma drogowego połączenia z resztą Polski. Na wyspie mieszka 80 procent populacji miasta. To tam znajduje się też jego centrum. Z kolei po wschodniej części cieśniny zlokalizowany jest m.in. dworzec PKP. Pomiędzy wyspami Uznam i Wolin pływają dwa promy – Bielik i Karsibór. Promy kursują co 20 minut. Przepłynięcie cieśniny zajmuje połowę krócej.

Zobacz też: "Nie mam problemu z tym, że już nie zarządzam 15 tys. pracowników"