O polskiej gospodarce w maju wiemy już prawie wszystko i jesteśmy zadowoleni [RAPORT]

Rafał Hirsch
W kwietniu był zaskakujący spadek, w maju jest wzrost większy od oczekiwań. Produkcja przemysłowa wzrosła w tym miesiącu o 9,1 procent. A do tego znamy już dane o sprzedaży detalicznej, inflacji, płacach, zatrudnieniu i budowie mieszkań.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 9,1 procent rok do roku. To wynik nieco lepszy od oczekiwań i wyraźne odbicie po tym jak w kwietniu mieliśmy lekki spadek produkcji

ZATRUDNIENIE

Warto pamiętać, że firmy osiągnęły taki wzrost produkcji przy zaangażowaniu o ponad 4 procent większej liczby pracowników. W sektorze przedsiębiorstw (tych zatrudniających ponad 9 osób) pracuje już 5,99 mln osób, to dokładnie o 260 tysięcy ludzi więcej niż rok temu. To wzrost o 4 i pół procent. 

WYNAGRODZENIA

Za zwiększoną produkcję trzeba też więcej zapłacić. To grono pracowników zarabia średnio o 5,4 procent więcej niż rok temu. Średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w maju sięgnęło 4391 PLN brutto. Inaczej rzecz ujmując to o 225 złotych więcej niż rok temu. 

Czyli przedsiębiorstwa wszystkim swoim pracownikom wypłaciły w maju 26,3 mld złotych pensji. To o 10,1 procent więcej niż rok temu. 

SPRZEDAŻ DETALICZNA

Ale pracownicy nie przeznaczyli całego przyrostu swoich dochodów (wzrost wynagrodzeń i do tego jeszcze u niektórych 500 plus) na zakupy. Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła. Ale tylko o 8,4 procent w stosunku do maja w 2016. Gdyby nie liczyć wzrostu cen, to sprzedaż wzrosłaby o 7,4 procent. Żywności sprzedano o 2,1 procent więcej, paliw o 8,1 procent więcej, za to ubrań i obuwia aż o 19,9 procent więcej. 

INFLACJA

Zaś jeśli chodzi o sam wzrost cen, to inflacja w maju wyniosła 1,9 procent. Czyli bardzo umiarkowanie. 

MIESZKANIA

Sprzedaż przedmiotów, które często kojarzą się z wprowadzaniem do nowego mieszkania, czyli mebli, sprzętu RTV i AGD wzrosła o 9,5 procent. Natomiast jeśli chodzi o same mieszkania, to w maju oddano ich do użytku 12,7 tysięcy. To o 16,7 procent więcej niż rok temu. Licząc od początku roku wzrost liczby mieszkań oddanych do użytku sięga jednak tylko 3 procent. 

POZWOLENIA NA BUDOWĘ

Jednak więcej o stanie gospodarki mówią nam dane nie o tym ile mieszkań już właśnie zbudowano, ale o tym ile nowych mieszkań właśnie teraz zaczyna się budować. I tutaj mamy obraz rynku rozpalonego do czerwoności. Liczba pozwoleń na budowę wydanych w maju jest o 43,6 procent większa niż rok temu. Licząc od początku roku jest to wzrost o 38,3 procent. 

NOWE BUDOWY

Z kolei liczba rozpoczętych budów w maju była wyższa niż rok temu aż o 56,2 procent i sięgnęła ponad 21,8 tysięcy. Od początku roku do końca maja w Polsce rozpoczęła się budowa 106,8 tysięcy mieszkań. To o 21,7 procent więcej niż rok temu. 

PRODUKCJA BUDOWLANA

Duża aktywność na rynku mieszkaniowym pomaga budowlance. Produkcja w sektorze budowlanym w maju była wyższa niż rok temu o 8,4 procent.