Przez reformę PiS rekordowa liczba Polaków przejdzie na emeryturę. ZUS zaczyna wysyłać listy

Robert Kędzierski
1 października w życie wchodzą przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał w związku z tym rekordowo dużo pracy.

W tym roku na emeryturę przejdzie 550 tys. Polaków. To rekord, do którego w znacznym stopniu przyczyniła się zmiana przepisów. W tej puli znajduje się bowiem 331 tys. osób, które skorzystają z możliwości wcześniejszego uzyskania świadczeń. Rząd przyjął bowiem ustawę, która obniża wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Warto jednak przypomnieć, że rząd planuje wprowadzić zmiany w prawie. Chce, aby osoby, które osiągnęły wcześniejszy wiek emerytalny nie mogły korzystać ze świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Zakaz będzie obowiązywał nawet w sytuacji, kiedy nie będą pobierały emerytury. Jeżeli przepis wejdzie w życie, to prawo do świadczenia z tytułu niezdolności do pracy będzie przysługiwało jedynie osobom, które są zbyt młode, żeby pobierać emeryturę, albo nie spełniają warunków do jej otrzymania. Jedynym wyjątkiem od tej zasady byłyby renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego. 

Jak wyjaśnia TVN24 W 2015 roku na emeryturę przeszło 224 tys. osób, a zatem w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie musiał obsłużyć dwukrotnie więcej petentów. 

Czytaj też: Argentyna obiecuje, że swoje obligacje spłaci za sto lat. Chętnych nie brakuje. 

List ZUS o wysokości i przyszłej emeryturyList ZUS o wysokości i przyszłej emerytury GW

Ponadto ZUS zaczyna właśnie rozsyłać do 19 milionów Polaków listy z wyliczeniem przyszłej emerytury. Otrzymają je osoby, które ukończyły 35 lat i mają odprowadzoną co najmniej jedną składkę z tytułu ubezpieczenia emerytalnego. Informacje mogą jednak być dla części osób niezbyt precyzyjne, bo obejmują dane do grudnia 2016 r. i nie uwzględniają zmiany dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego. Z listem od ZUS warto się jednak zapoznać, by mieć możliwość zweryfikowania kapitału początkowego. 

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o: