Arktyka zagrożona?! Biznes ważniejszy niż ekologia, twierdzą Norwegowie

Norwegia zamierza rozpocząć poszukiwania ropy naftowej w rekordowej liczbie miejsc na Morzu Barentsa. Szacuje się, że znajduje się tam 18 mld baryłek ropy naftowej, to dwie trzecie norweskich zasobów surowca.

Złożona przez norweskie Ministerstwo Ropy i Energii propozycja rozpoczęcia rekordowej liczby poszukiwań ropy naftowej, wywołała ostry sprzeciw organizacji ekologicznych, obawiających się degradacji środowiska naturalnego w Arktyce. Mowa jest o 93 obszarach na Morzu Barentsa i 9 na Morzu Norweskim.

Korzyści dla ludzi i państwa

Norweski minister ropy i energii Terje Søviknes wyjaśnił, że eksploracje promują tworzenie długoterminowego, wartościowego i rentownego zatrudnienia w przemyśle naftowym w całym kraju.- Dochodowa działalność na norweskim szelfie kontynentalnym zapewni zatrudnienie, a także dochody dla państwa – dodał minister.

Naftowe spółki optymistycznie patrzą na możliwości pozyskiwania ropy naftowej na Morzu Barentsa. Wielu ich prezesów jest zdania, że będzie to kolejny wielki obszar wydobycia surowca na świecie.

Norwescy urzędnicy szacują, że na Morzu Barentsa można znaleźć 18 mld baryłek ropy naftowej.

Biznes ważniejszy niż ekologia

Przeciwko decyzji norweskiego rządu protestują ekolodzy, którzy zwracają uwagę na to, że wiele miejsc, w których zaplanowano poszukiwania, wcześniej było pokrytych lodem. Często są one w pobliżu ważnych miejsc gniazdowania ptaków, eksploracja może mieć też negatywny wpływ na cenne zasoby ryb w tym regionie świata.

- Pokazuje to, że rząd Norwegii nie ma szacunku dla celów klimatycznych, które podpisał w Paryżu – mówi Truls Gulowsen, szef Greenpeace Norwegia. Mowa o globalnym porozumieniu znaczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych z 2015 roku.

Przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi w Norwegii jedną z gorących kwestii może być to, czy otworzyć do eksploracji obszar wokół archipelagu Lofotów, który uważany jest za najbardziej malowniczą część Norwegii.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o: