Do końca półrocza został jeszcze tydzień, ale istnieje spora szansa, że nie nastąpią przez ten czas żadne istotne zmiany i będziemy mogli mówić, że mamy najsilniejszą walutę w Europie.
Notowania euro do złotego wykres: investing.com
Licząc od początku roku euro potaniało u nas o 17 groszy – z poziomu 4,40 PLN do 4,23 PLN. Oznacza to, że polska waluta umocniła się do euro o 3,8 procent.
Złotemu pomaga wciąż wysoki wzrost gospodarczy – większość prognoz na ten rok zakłada, że będziemy rosnąć o około 4 procent. Inwestorom nie grozi też obniżka oprocentowania w Polsce, bo Rada Polityki Pieniężnej systematycznie wyklucza możliwość jakichkolwiek obniżek stóp w przyszłości. W tym roku zdecydowanie lepiej wygląda też sytuacja budżetowa Polski, z kolei ryzyko polityczne konfliktu z Unią przestało być na rynkach traktowane jako coś istotnego.
Spośród wszystkich walut, które na świecie znajdują się w obrocie na wolnym rynku silniejsza w tym roku jest tylko jedna – chodzi o meksykańskie peso. W 2016 waluta Meksyku była najsłabsza na świecie – straciła na wartości po tym jak Donald Trump wygrał wybory prezydenckie USA grożąc wybudowaniem muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem.
W Europie ścigają się z nami tylko dwie korony: czeska i islandzka, ale w tej chwili są dość wyraźnie w tyle za złotym
Najsilniejsze waluty świata w stosunku do euro dane: investing.com
Jak widać od początku roku (YTD – year to date) meksykańskie peso umocniło się do euro o 7,4 procent, korona czeska o 2,7 procent, a korona islandzka o 2,6 procent. Dalej na liście najmocniejszych walut są izraelski szekiel, lew mołdawski, lek albański, kuna chorwacka, gourde haitańskie i dolar tajwański.
Siłę złotego jeszcze wyraźniej widać na rynku dolara. Waluta amerykańska potaniała w Polsce od początku roku aż o 39 groszy – z poziomu 4,18 PLN do 3,71 PLN.
Notowania dolara do złotego wykres: investing.com
Dolar potaniał bardziej niż euro, ponieważ generalnie na całym świecie był w tym półroczu dość słaby na fali rozczarowania brakiem konkrretów gospodarczych ze strony Donalda Trumpa. Pod koniec 2016 dolar drożał, bo rynek oczekiwał obniżki podatków i ożywienia gospodarki USA. Teraz okazuje się, że podatków nie obniżono, a gospodarka amerykańska pierwszy raz od kilku lat radzi sobie gorzej niż europejska. Dlatego też euro w tym półroczu wyglądało lepiej niż dolar.
Lista najsilniejszych w stosunku do dolara walut świata wygląda prawie identycznie jak ranking wobec euro. Złoty umocnił się do dolara od początku roku o 9,4 procent. W pierwszej dziesiątce nie ma tylko waluty Haiti, jest za na dziesiątym miejscu węgierski forint. Czołówka to waluty Meksyku, Polski i Czech.
Najsilniejsze waluty świata wobec dolara dane: investing.com
Nie jest przesądzone czy dla gospodarki lepsza jest silna czy słaba waluta. Osłabienie waluty pomaga eksportowi, ale za to utrudnia import. Dodatkowo przy słabszej walucie rośnie ciężar zadłużenia w walutach obcych. Słabnąca waluta zniechęca też kapitał zagraniczny do inwestycji w danym kraju.
Z kolei z mocniejszą walutą jest na odwrót – może zachęcać do inwestycji, z pewnością zmniejsza wartość długu zagranicznego i ułatwia import. Ale eksport staje się wtedy mniej opłacalny.