Gdyby walutom urządzić mistrzostwa świata polski złoty byłby w tym roku w finale. A w Europie jest najsilniejszy

Rafał Hirsch
Polski złoty jest w tym roku nasilniejszą walutą w Europie i drugą najsilniejszą na świecie. To wyraźna odmiana po słabym 2016 roku kiedy to dolary i euro drożały, a złoty tracił.

Do końca półrocza został jeszcze tydzień, ale istnieje spora szansa, że nie nastąpią przez ten czas żadne istotne zmiany i będziemy mogli mówić, że mamy najsilniejszą walutę w Europie. 

Notowania euro do złotegoNotowania euro do złotego wykres: investing.com

Licząc od początku roku euro potaniało u nas o 17 groszy – z poziomu 4,40 PLN do 4,23 PLN. Oznacza to, że polska waluta umocniła się do euro o 3,8 procent. 

Złotemu pomaga wciąż wysoki wzrost gospodarczy – większość prognoz na ten rok zakłada, że będziemy rosnąć o około 4 procent. Inwestorom nie grozi też obniżka oprocentowania w Polsce, bo Rada Polityki Pieniężnej systematycznie wyklucza możliwość jakichkolwiek obniżek stóp w przyszłości. W tym roku zdecydowanie lepiej wygląda też sytuacja budżetowa Polski, z kolei ryzyko polityczne konfliktu z Unią przestało być na rynkach traktowane jako coś istotnego. 

Spośród wszystkich walut, które na świecie znajdują się w obrocie na wolnym rynku silniejsza w tym roku jest tylko jedna – chodzi o meksykańskie peso. W 2016 waluta Meksyku była najsłabsza na świecie – straciła na wartości po tym jak Donald Trump wygrał wybory prezydenckie USA grożąc wybudowaniem muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem. 

W Europie ścigają się z nami tylko dwie korony: czeska i islandzka, ale w tej chwili są dość wyraźnie w tyle za złotym 

Najsilniejsze waluty świata w stosunku do euroNajsilniejsze waluty świata w stosunku do euro dane: investing.com

Jak widać od początku roku (YTD – year to date) meksykańskie peso umocniło się do euro o 7,4 procent, korona czeska o 2,7 procent, a korona islandzka o 2,6 procent. Dalej na liście najmocniejszych walut są izraelski szekiel, lew mołdawski, lek albański, kuna chorwacka, gourde haitańskie i dolar tajwański. 

Siłę złotego jeszcze wyraźniej widać na rynku dolara. Waluta amerykańska potaniała w Polsce od początku roku aż o 39 groszy – z poziomu 4,18 PLN do 3,71 PLN.   

Notowania dolara do złotegoNotowania dolara do złotego wykres: investing.com

Dolar potaniał bardziej niż euro, ponieważ generalnie na całym świecie był w tym półroczu dość słaby na fali rozczarowania brakiem konkrretów gospodarczych ze strony Donalda Trumpa. Pod koniec 2016 dolar drożał, bo rynek oczekiwał obniżki podatków i ożywienia gospodarki USA. Teraz okazuje się, że podatków nie obniżono, a gospodarka amerykańska pierwszy raz od kilku lat radzi sobie gorzej niż europejska. Dlatego też euro w tym półroczu wyglądało lepiej niż dolar. 

Lista najsilniejszych w stosunku do dolara walut świata wygląda prawie identycznie jak ranking wobec euro. Złoty umocnił się do dolara od początku roku o 9,4 procent. W pierwszej dziesiątce nie ma tylko waluty Haiti, jest za na dziesiątym miejscu węgierski forint. Czołówka to waluty Meksyku, Polski i Czech. 

Najsilniejsze waluty świata wobec dolaraNajsilniejsze waluty świata wobec dolara dane: investing.com

Nie jest przesądzone czy dla gospodarki lepsza jest silna czy słaba waluta. Osłabienie waluty pomaga eksportowi, ale za to utrudnia import. Dodatkowo przy słabszej walucie rośnie ciężar zadłużenia w walutach obcych. Słabnąca waluta zniechęca też kapitał zagraniczny do inwestycji w danym kraju. 

Z kolei z mocniejszą walutą jest na odwrót – może zachęcać do inwestycji, z pewnością zmniejsza wartość długu zagranicznego i ułatwia import. Ale eksport staje się wtedy mniej opłacalny.

Więcej o:
Komentarze (55)
Gdyby walutom urządzić mistrzostwa świata polski złoty byłby w tym roku w finale. A w Europie jest najsilniejszy
Zaloguj się
 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 27 razy 9

  Budżet zrównoważony, złoty najmocniejszy. NIECH TEN KOSZMAR SIĘ SKOŃCZY.

 • strzel_se_w_leb

  Oceniono 10 razy 6

  Pamietam dolary po 2 zlote..... byl nawet taki tydzien za spadly do 1.99.
  Niestety nie pamietam kto wtedy rzadzil Polska.

 • brauling

  Oceniono 8 razy 4

  Tak trzymac niechcemy zadnego Euro.

 • scierplaminoga

  Oceniono 9 razy 3

  hmm euro 4 z hakiem, funt prawie 5, frank prawie 4, nooo to coś nie bardzo. Gdyby za 1 zł trzeba było zapłacić 0.9 franka i euro no to wtedy tak

 • elkasowa.02

  Oceniono 15 razy 3

  Pojadę klasykiem:
  "Wystarczyło odsunąć od władzy oszustów i aferzystów"

  T

 • saves

  Oceniono 14 razy 2

  Za PO mieliśmy dobre stosunki z UE, ale gospodarka leżała i kwiczała. Teraz jest dokładnie na odwrót. I bardzo dobrze. A skoro nawet GW pisze, że jest lepiej w niektórych dziedzinach to naprawdę coś jest na rzeczy.

 • para_sucha

  Oceniono 10 razy 2

  "Ekspert" Balcerowicz doprowadził w 4 lata (97-01) do spadku wzrostu PKB z 6% do 1%, oraz do wzrostu bezrobocia z 10% do ponad 20%...
  No ale teraz będzie krytykował rząd, który doprowadził do najlepszej sytuacji gospodarczej po 90-tym roku.

 • nino.rota

  Oceniono 3 razy 1

  Brawo PiS!

 • adamspzoo1

  Oceniono 1 raz 1

  a Polak jest biedny bez zmian i od 20 lat zarabia tak samo 4 razy mniej niz Niemiec

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX