Dlaczego rosyjscy hakerzy są tak dobrzy? Bo Rosjanie zmuszają zachodnie firmy, by im pomagały

Marcin Kaczmarczyk
Rosyjskie władze w bardzo łatwy sposób docierają do tajemnic zachodnich firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Po prostu je proszą, by im udostępniły kody odpowiednich programów. Jeżeli firmy odmówią, Rosjanie ograniczą im dostęp do ich rynku IT.

Najnowsze śledztwo dziennikarzy agencji Reuters jest szokujące. Okazuje się, że rosyjskie władze przeglądają kody programów antywirusowych oraz oprogramowania sieciowego zachodnich firm, które chcą wejść na tamtejszy rynek. Czynią to całkowicie legalnie, w oparciu o odpowiednie rosyjskie regulacje. Dzięki temu Rosjanie mogą znaleźć luki w systemach sieciowych budowanych lub dostarczanych przez między innymi tak duże i znane firmy jak IBM, Cisco, HP lub Symantec. I, przynajmniej teoretycznie, wykorzystać tę wiedzę w przyszłych atakach hakerów.

Dzieje się to po atakach rosyjskich hakerów na amerykańskie wybory i stronę Emmanuela Macrona w trakcie niedawnej kampanii wyborczej we Francji.

Zachodnie firmy, które nie chcą pokazać rosyjskim służbom kodów będących częścią odpowiednich systemów sieciowych lub sprzętu IT w rodzaju np. routerów sieciowych, muszą się liczyć z tym, że dostęp do dużego rosyjskiego rynku IT będzie dla nich ograniczony lub zamknięty. Więc od dawna zgadzają się na ten proceder.

Czytaj więcej: Rosyjscy hakerzy atakują wybory. Jest nowe narzędzie, które część z nich zatrzyma.

Teoretycznie niezależne laboratoria

Oficjalnie Rosjanie tłumaczą wymóg przeglądania kodów programów wymogami cyberbezpieczeństwa – obawiają się szpiegujących kodów w zachodnich programach. I jest to też technika, którą czasem stosują Amerykanie (w wypadku zamówień militarnych) oraz Chińczycy.

Jednak w wypadku Rosjan to jest już proceder masowy. Zachodnie rozwiązanie są przeglądane w specjalnych, teoretycznie niezależnych, laboratoriach działających w Rosji. Reuters jednak zwraca uwagę na to, że te laboratoria prowadzą firmy, którą są bardzo blisko związane z rosyjskimi służbami, w tym Federalną Służbę Bezpieczeństwa, którą Amerykanie oskarżają między innymi o udział w ataku na serwer Hillary Clinton i ogromny wyciek danych o kontach pocztowych prowadzonych przez Yahoo.

Czytaj więcej: Masowy atak hakerów w Europie. Część brytyjskich szpitali odsyła pacjentów do domów.

Problem, jak twierdzi zachodnia agencja, bardzo już martwi amerykańskie służby. Niektóre firmy też zaczynają rozważać, czy nie lepiej jednak stracić dostęp do rosyjskiego rynku, ale zachować za to cenne tajemnice swoich produktów. Wśród tych firm jest Symantec, który odmówił ostatnio Rosjanom przejrzenia kodów niektórych ze swoich produktów.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (36)
Dlaczego rosyjscy hakerzy są tak dobrzy? Bo Rosjanie zmuszają zachodnie firmy, by im pomagały
Zaloguj się
 • wuetend

  Oceniono 40 razy 8

  wy tak serio....? Czmu się wyręczacie Reutersem, dajcie do śledztwa dziennikarskieg własnych stażystów może?

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 53 razy 7

  >Dlaczego rosyjscy hakerzy są tak dobrzy?

  Znowu rusofobiczne brednie i podżeganie przeciw Rosji.
  Znów o diabolicznych rosyjskich hakerach, którzy siedzą w każdym komputerze i dyrygują światem.
  Dosyć prymitywnej, propagandy strachu i nienawiści prowadzonej na zlecenie Juesej.

 • easa-phone

  Oceniono 7 razy 5

  Tu nie chodzi o soft antywirusowy, a o firmware do sprzętu sieciowego stosowanego w telekomunikacji, a Rosja stosuje ten sam sprzęt, który jest stosowany przez polskie firmy telekomunikacyjne, więc bez problemu mają wiedzę o backdoorach. Pewnie tę wiedzę wykorzystują bez świadomości operatorów telekomunikacyjnych.

 • drzejms-buond

  Oceniono 12 razy 4

  AN BI LI WY BL! Ale czasow doczekałem...
  "Dzieje się to po atakach rosyjskich hakerów na amerykańskie wybory i stronę Emmanuela Macrona w trakcie niedawnej kampanii wyborczej we Francji." Pamiętam tego typu literaturę z czasów PRLu, na szczeście rodzice nauczyli mnie jak należy czytać Trybunę Ludu- teraz mam łatwiej.

 • mirrad

  Oceniono 2 razy 0

  BO ROBOTĘ ZA NICH ROBIĄ HAMERYKAŃSCY HAKERZY !!!

 • caramba000

  0

  Widać jak to małpka kopiuje wszystko z angloidalnych źródeł. Zamiast "informatyka" jest to debilne "IT".
  No i bajdurzenie, że to Ruscy są "najlepsi" (w złym sensie) w hakowaniu, a nie Yanki. I to tylko oni mają dostęp do kodów źródłowych. ...lol...
  Każdy kraj może sobie coś takiego zrobić i powinien.
  A to USA i cyfrowa bezpieka NSA ma nie tylko dostęp do wszystkich kodów źródłowych swoich firm (ale także zagranicznych), ale wręcz te firmy są prawnie zobligowane do wprowadzenia dla reżimu "tylnych wejść". Np w programach do szyfrowania. A jest jeszcze łatwiej, bo Microsoft, Google to fronty wojska USA (i CIA) i po prostu bez żadnych wymuszeń prawnych robią to, co Pentagon chce. Czyli robią "dziury" w oprogramowaniu, żeby patriotyczni oficerzy polityczni z NSA, FBI i CIA mogli czuwać.
  Gdyby nie reżim USA, to reżim Rosji nie byłby w stanie hakować w Polsce (ani Brytania, czy Izrael). To USA jest odpowiedzialne za robienie dziur w oprogramowaniu na własny użytek. Ruscy po prostu wykradają dane o tych dziurach i narzędzia hakerskie głupim Yankom z NSA i CIA. Ostatnio było głośno o Shadow Brokers. Dziennikarzyk nie słyszał. ...lol...

 • lekarzzewsi

  Oceniono 2 razy 0

  Czyli - jak zwykle - pazerność firm, prowadzi nas ku zagładzie.

 • lese_majeste

  Oceniono 2 razy 0

  inna rzecz, że kasperskiemu nie wierzę nic a nic

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX