Rząd znalazł pieniądze na wcześniejsze emerytury. Musi je jeszcze tylko z nas ściągnąć

Ekonomiści z Credit Agricole wyliczyli, że uszczelnienie VAT może dać w tym roku dodatkowe 15 mld zł do budżetu. To dobra wiadomość, bo od 1 października - po cofnięciu reformy emerytalnej - prawo do świadczenia nabędzie aż 330 tys. osób i z czegoś trzeba będzie je wypłacić.

Ministerstwo Finansów założyło, że w tym roku w wyniku uszczelnienia VAT do budżetu państwa wpłynie dodatkowe 20 mld zł. Jednak z wyliczeń niezależnych ekonomistów z banku Credit Agricole wynika, że kwota będzie bliższa 15 mld zł. Pesymistyczny wariant przewiduje, że z uszczelniania do budżetu trafi 8 mld zł.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, jeśli taka suma wpłynie na państwowe konto, to z nawiązką pokryje koszt emerytur, do których po cofnięciu reformy, od 1 października prawo nabędzie dodatkowe 330 tys. Polaków. Kwartalny koszt wypłaty świadczeń oszacowano na 2 mld zł. W 2018 r. wyniesie już ok. 10 mld zł.

VAT to najważniejsze źródło dochodów kasy państwa. Zarazem jednak najbardziej narażone na oszustwa i wyłudzenia. Firma doradcza PwC policzyła niedawno, że luka VAT w Polsce, czyli różnica między tym co teoretycznie powinno wpłynąć do budżetu z tego podatku, a tym co faktycznie wpływa na skutek oszustw, wyłudzeń i po prostu pomyłek, spadła z 49 mld zł w 2015 r. do około 45 mld zł w 2016 r. To dlatego rząd wciągnął walkę z nimi na sztandary, upatrując w tym źródło dodatkowych pieniędzy na sfinansowanie swoich obietnic wyborczych. Efekt?

Tegoroczną sytuację budżetową można określić jako bardzo dobrą. Na ten moment z podatków udało się ściągnąć o jedną piątą więcej niż w ubiegłym roku. Dochody z podatku VAT wzrosły o 30 proc. Nie wiadomo jednak, na ile przyczyniła się do tego sytuacja gospodarcza, na ile wyższa ściągalność, a na ile wstrzymywanie zwrotów VAT przedsiębiorcom. 

Polskie firmy skarżą się na uciążliwe, masowe i długotrwałe wstrzymywanie przez organy podatkowe zwrotów podatku VAT.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (136)
Rząd znalazł pieniądze na wcześniejsze emerytury. Musi je jeszcze tylko z nas ściągnąć
Zaloguj się
 • Jon Gilbert

  Oceniono 64 razy 10

  Z uszczelnienia VAT wpłynie w tym roku 20 mld zł, w przyszłym dodatkowo 5 mld.
  Na wcześniejsze emerytury wystarczy.
  Pytanie: Platformo - gdzie te pieniądze się gubiły za waszych NIE rządów ????
  Czy ktoś z PO odpowie?
  Pozdrawiam wszystkich z PO.

 • jedenzero84

  Oceniono 73 razy 9

  Skoro Niemcy odbierają mieszkania właścicielom w Hanowerze dla uchodźców to czemu by tak u naszych lemingów nie odebrać dla emerytom. Gronkowiec Waltz cale kamienice odbiera!

 • kibolbandyta

  Oceniono 57 razy 7

  Lewaki mają problem, że PiS chce ukrócić złodziejstwo podatków. Jakie to typowe. Tęsknota za utraconym korytem wiecznie żywa.

 • znudzonychamstwem

  Oceniono 8 razy 4

  "Rząd znalazł pieniądze na wcześniejsze emerytury. Musi je jeszcze tylko z nas ściągnąć"
  Przez "nas" pani redaktor rozumie swojego pracodawcę :-)

 • 21252c3

  Oceniono 20 razy 4

  Popi.erdolony tytuł. Wyłudzenia VAT polegają na wyciąganiu żywej gotówki z urzędów skarbowych poprzez występowanie o zwrot VAT na podstawie fałszywych dokumentów.

 • piotrm74

  Oceniono 17 razy 3

  Nabyć nie znaczy pójść. Michnik ma 71 lat. Nabył prawo ale nie poszedł.

 • grocisko

  Oceniono 4 razy 2

  a to ciekawy tytuł... Skąd dodatkowe pieniądze w budżecie?? ano od tych co kombinowali.. Tytuł: "Rząd znalazł pieniądze na wcześniejsze emerytury. Musi je jeszcze tylko z nas ściągnąć" znaczy, że gazeta przyznaje się do lewych interesów??? wyłudzeń podatku VAT... druga opcja to nam zarzuca, że oszukujemy Państwo... Ciekawe podejście....

 • jolars1

  0

  Kłamią łobuzy. Te "dodatkowe" wpływy do budżetu to żadne "uszczelnienie" VAT, tylko zablokowanie zwrotu tego podatku uczciwym przedsiębiorcom, czytaj - pissdzielce okradają swoich przedsiębiorczych obywateli aby rozdać ich pieniądze menelom!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX