Są założenia nowego budżetu UE. Będzie mniej pieniędzy dla Polski. Wiemy, dlaczego

Robert Kędzierski
Komisja Europejska zaczyna prace nad nowym budżetem, który będzie obowiązywał od roku 2020. Jest niemal pewne, że Polska otrzyma od UE mniej pieniędzy.

Znamy najnowsze założenia dotyczące unijnego budżetu, który ma  obowiązywać od roku 2020. Jak informuje Polskie Radio, jest niemal pewne, że Polska otrzyma z niego mniej pieniędzy. Powody są dwa: Brexit oraz "inne globalne problemy".

Warto pamiętać, że Wielka Brytania wpłaca do unijnego budżetu równowartość 62 mld złotych. Jest więc trzecim największym płatnikiem netto do kasy UE.

W związku z brakiem środków w unijnej kasie zmniejszy się również kwota dostępna w ramach szczególnie ważnych dla Polski programów. Chodzi o fundusze strukturalne i politykę rolną. Stanowią odpowiednio 36 i 39 proc. unijnego budżetu.

Wiadomo już zatem, że będzie mniej pieniędzy na pomoc małym firmom, inwestycje w służbę zdrowia, edukację, rozbudowę infrastruktury i rolnictwo.

Czytaj też: Rząd PiS przyjął założenia budżetu na rok 2018. VAT bez zmian.

Polska straci dotacje "za karę"?

Istnieje jednak ryzyko dodatkowego zmniejszenia dotacji unijnych dla Polski. Guenther Oettinger, unijny komisarz do spraw budżetu przyznał, że w ramach konsultacji kraje członkowskie będą pytane, czy nieprzestrzeganie zasady praworządności powinno skutkować zmniejszeniem wypłat dla danego kraju. Podobne restrykcje mogłyby dotknąć także państw, które odmówią przyjmowania uchodźców.

Wygląda więc na to, że Komisja Europejska nie chce tu narzucać rozwiązań - o wprowadzeniu restrykcji mają zdecydować opinie poszczególnych członków Unii.

Budżet unijny na lata 2014-2020 wynosi 105 mld euro. Polska jest jednym z jego największych beneficjentów. Tylko w 2014 r. otrzymaliśmy od UE na czysto 13,7 mld euro. To ok. 1/3 kwoty, która trafiła do wszystkich unijnych beneficjentów. 

Więcej o: