Duże zmiany w największej polskiej spółce. Znamy nowy skład Zarządu PKN Orlen

Rada Nadzorcza PKN ORLEN wybrała Zarząd spółki na nową, trzyletnią kadencję. W skład Zarządu pod przewodnictwem Wojciecha Jasińskiego weszli Mirosław Kochalski oraz Zbigniew Leszczyński i Krystian Pater.

Jednocześnie na Członków Zarządu powołani zostali: Maria Sosnowska oraz Wiesław Protasewicz, pełniący do tej pory funkcję niezależnego członka Rady Nadzorczej Koncernu, z której zrezygnował w dniu dzisiejszym.

Tak prezentuje się pełen skład nowego Zarządu PKN Orlen:

  • Wojciech Jasiński - Prezes Zarządu PKN ORLEN S.A.;
  • Mirosław Kochalski -  został powołany na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKN ORLEN S.A. w dniu 8 lutego 2016 roku;
  • Zbigniew Leszczyński - jest Członkiem Zarządu PKN ORLEN od 8 lutego 2016 roku. Obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej ORLEN Deutschland GmbH, Członka Rady Nadzorczej Unipetrol oraz przewodniczącego Rady Nadzorczej ORLEN Paliwa;
  • Krystian Pater - jest Członkiem Zarządu PKN ORLEN od marca 2007 roku;
  • Wiesław Protasewicz - Od 3 czerwca 2016 roku do 29 czerwca 2017 roku był członkiem Rady Nadzorczej PKN ORLEN S.A.;
  • Maria Sosnowska - W PKN ORLEN S.A. od lipca 2016 roku. Początkowo zatrudniona na stanowisku Dyrektora Biura Administracji, a następnie od października 2016 roku Dyrektora Wykonawczego ds. Zakupów. Jednocześnie pełni funkcję Przewodniczącej Rady Grupy Kapitałowej PKN ORLEN S.A.

Kadrowa karuzela

Wybór nowego zarządu PKN Orlenu oznacza, że ze spółką pożegna się Sławomir Jędrzejczyk, który od od 2008 r. pilnował finansów koncernu jako jego wiceprezes. Już kilka dni temu potwierdził on, że nie będzie ubiegał się o utrzymanie stanowiska.

Podobne oświadczenie złożył też Piotr Chełmiński, który był wiceprezesem ds. rozwoju i energetyki od 2012 roku. Chełmiński, podobnie jak Jędrzejczyk, nie poinformował oficjalnie, dlaczego zdecydował się odejść ze spółki.

Odejście Sławomira Jędrzejczyka i Piotra Chełmińskiego oznacza, że w zarządzie Orlenu zostanie tylko jeden członek, który był w nim przed obecną kadencją rządu PiS.

Skarb Państwa jest największym akcjonariuszem PKN Orlen, ma 27,5 proc. akcji tej spółki. Orlen to największy koncern paliwowy w Europie Środkowo-Wschodniej.