Nike prezentuje świetne wyniki finansowe i wykonuje zaskakujący ruch biznesowy

Do tej pory produkty Nike można było kupić na Amazonie tylko od nieoficjalnych dystrybutorów. Teraz firma zdecydowała się na otwarcie własnego sklepu.

Nike opublikowało wyniki finansowe za ostatni rok fiskalny. Korporacji udało się uzyskać wzrost przychodów o 6 proc. do 34,4 mld dolarów. Dobre wyniki przyniósł biznes międzynarodowy i sprzedaż kierowana bezpośrednio do konsumenta.

– Nike tworzy zarówno codzienne zwycięstwa w krótkoterminowej skali, jak i fundamenty dla przyszłego wzrostu – komentuje prezes Nike Mark Parker. – Przez naszą Bezpośrednią Ofensywę chcemy użyć jeszcze większej siły ognia dla realizacji naszych celów w kolejnym roku. To będzie ważny rok dla innowacji w Nike, chcemy nawiązać z naszymi klientami głębsze relacje.

Krótsza droga do klienta

Bezpośrednia Ofensywa (Consumer Direct Offense) to nowa doktryna Nike, według której firma stara się skrócić drogę obsługi klienta. W jej ramach do 2020 r. 12 miast ma odpowiadać za 80 proc. wzrostu firmy: Nowy Jork, Londyn, Szanghaj, Pekin, Los Angeles, Tokio, Paryż, Berlin, Meksyk, Barcelona, Seul i Milan.

Bezpośrednia obsługa klienta dotyczy też sprzedaży internetowej. Do tej pory Nike skupiało się na własnym sklepie. Teraz zgodziło się otworzyć swój sklep na największej platformie internetowej sprzedaży, na Amazonie. W zamian Nike liczy na ostrzejszą politykę Amazona wobec podróbek i nieoficjalnej sprzedaży, twierdzi anonimowe źródło Wall Street Journal.

– Jesteśmy na razie na wczesnym etapie, wiążemy jednak nadzieje z wynikami ewaluacji pilotażowego programu – mówi Mark Parker.

Największy rywal Nike, Adidas, już od dawna posiada własną witrynę na Amazonie. Podobnie jest na polskim Allegro: łatwo możemy znaleźć autoryzowany sklep Adidasa, jednak na razie próżno szukać sklepu pod oficjalnym szyldem Nike.

Więcej o: