Pierwszy taki kontrakt po historycznym porozumieniu. Francuzi wracają do Iranu

Total, francuski gigant paliwowy, będzie wydobywać gaz u wybrzeży Iranu. Kontrakt w tej sprawie ma być oficjalnie podpisany w poniedziałek w Tehranie. Poza Francuzami, w skład konsorcjum wejdą też Chińczycy z CNPC.

W tej umowie jest kilka "naj". To największy kontrakt Iranu z firmą zagraniczną od czasu zniesienia sankcji gospodarczych na ten kraj. Dotyczy największego naturalnego pola gazowego na świecie. Kwota też niebagatelna – szacowana jest na 4,8 mld dolarów.

Chodzi o pole gazowe South Pars, które Iran dzieli z Katarem. Total będzie mieć 50,1 proc. udziałów w tym projekcie, 30 proc. przypadnie państwowemu China National Petroleum Corp. (CNPC), pozostałych 19,9 proc. pozostanie w rękach Iranu (Petropars).

Pole gazowe South Pars zaczęto rozwijać w latach 90. Total był tam obecny już wcześniej. Ta francuska firma była zresztą jednym z największych inwestorów w Iranie zanim w 2006 roku, w związku z podejrzeniami o rozwijanie broni jądrowej, na ten kraj nałożono międzynarodowe sankcje. Francuzi chcieli już wcześniej wrócić do Iranu, obawiali się jednak, że nowy amerykański prezydent Donald Trump znów nałoży sankcje na Teheran.

Iran ma największe rezerwy gazu ziemnego na świecie. Jest też trzecim największym producentem ropy naftowej w kartelu OPEC (należą do niego głównie państwa z Bliskiego Wschodu i Ameryki Południowej, nie ma w nim na przykład Rosji czy Stanów Zjednoczonych).

+++

Więcej o:
Komentarze (30)
Pierwszy taki kontrakt po historycznym porozumieniu. Francuzi wracają do Iranu
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 38 razy 6

  teraz terroryści islamscy będą mogli bez żadnych ograniczeń finansowych prowadzić swoją działalność w Europie. Iran jest jednym z wiekszych sponsorów terrorystów na świecie

 • losiu4

  Oceniono 9 razy 3

  oho, francuziki montują swoje kieszonkowe śródziemnomorskie imperium. Martwi mnie to bo to znaczy że Merklowa może robi co chce w naszej części europy. Znaczy może robić bez francuskich wątpliwości

  Pozdrawiam

  Losiu

 • onduma

  Oceniono 6 razy 2

  Zaraz uaktywnili sie zydzi a forum plujac na Iran,. Szkoda, ze Polska nie weszla w biznes z Iranem Ale coz, Izrael i USa nie pozwalają

 • superkoment

  Oceniono 1 raz 1

  Globalne zbrodnicze elity koniecznie chcą się dobrać do gigantycznych złóż ropy w Wenezueli wszczynają kolorową rewolucję a la EuroSrajdan:

  globalresearch.ca/venezuela-protesters-set-40-tons-of-subsidized-food-on-fire/5597334

 • eryn_7

  Oceniono 1 raz 1

  Polska, mając nadal spore pokłady węgla kamiennego, który trudno jest wydobywac, powinna przyjrzec sie technologii wytwarzania gazu ziemnego (metanu), przy pomocy wystepujacych w węglu bakteri i jednokomórkowców archea. Zajmuje się tym między innymi przedsiębiorstwo Luca Technologies z Colorado.
  Przedsiebiorstwa komercyjne sekwencjonują DNA mikroorganizmów występujących naturalnie w węglu, a nastepnie badają jaka pozywka dodawana do pokładów węgla najbardziej odpowiada danemu mikroorganizmowi. W ostatnich latach udało im się skrócic proces sekwencjonowania do 3 dni, a proces opracowywania pozywki do 14 dni włącznie.
  Ten rodzaj badan w przyszłości umozliwi pozyskiwanie gazu naturalnego z istniejących, trudnych do wydobycia pokładów węgla, czy smoły w piaskach roponośnych.
  Wiele jest jeszcze do ustalenia. Po zdobyciu informacji o DNA mikroorganizmów trzeba wyizolowac geny odpowiedzialne za wytwarzanie białek/ enzymów które rozkładają bardziej złozone węglowodory na prostsze. Również rozpoznanie tych białek/ enzymów jest kluczowe - są to skomplikowane zwiazki chemiczne, w których wazny jest nie tylko skład, lecz również geometria - "sposób składania się". Do badania tego "sposobu składania się" potrzebne są komputery o bardzo wielkiej zdolnosci komputacji, np. kwantowe.
  Mając informację o potrzebnych białkach, enzymach, i genach, które je koduja w istniejacych organizmach, mozna przenosic te geny do bakteri gwarantujących większą wydajnośc produkcji enzymu, np. e.coli, przy pomocy technologii CRISPR.

  Produkcja naturalnego gazu z węgla mogłaby uniezależnic Polskę od zagranicznych dostaw, dlatego myslę, że powinna zainwestowac w badania z tym związane.

 • marcinmarcin12

  Oceniono 1 raz 1

  A to Francuzi wciagneli Chinczykow na Bliski Wschod. Niech tylko nie waza sie rozliczac w Euro albo w Juanach bo wtedy nastepna Libia mozliwa

 • hdtvpolska

  Oceniono 3 razy 1

  Dlaczego Macierewicz i Jego chłopcy z nowych, bez-ruskich WSI nie wysadzili tego nikczemnego kontraktu ?
  Dlaczego IRAN nie kupuje węgla z Polski ?

 • domektomek

  Oceniono 1 raz 1

  To Francja nie chce, tak jak Niemcy taniego gazu z Rosji?
  Dziwne.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX