Zniesienie amerykańskich wiz dla Polaków. Rzecznik prezydenta: Sprawa jest skomplikowana

W czwartek 6 lipca odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Nie wiadomo, czy podczas rozmów pojawi się temat wyczekiwanego przez Polaków zniesienia wiz do USA.

Krzysztof Łapiński, rzecznik prasowy prezydenta, podczas audycji w radiu TOK FM został spytany, czy podczas czwartkowego spotkania zostanie poruszona kwestia zniesienia wiz dla Polaków.

Czy temat wiz się pojawi - zobaczymy. Myślę, że po tym spotkaniu będzie oświadczenie dla mediów obu prezydentów i wszystko będzie jasne, co zostało poruszone

- odpowiedział wymijająco Łapiński.

Podkreślił, że temat jest skomplikowany i zależy od wielu czynników.

W trakcie kampanii wyborczej, w październiku 2016 roku, Donald Trump na spotkaniu z Polonią w Chicago zapowiedział, że dopilnuje, by Polska dołączyła do ruchu bezwizowego. Miał to zrobić w kilka tygodni po zaprzysiężeniu na prezydenta.

Problem w tym, że zgodnie z amerykańskim prawem prezydent może np. wydawać rozkazy siłom zbrojnym, ale nie może prezydenckim aktem wykonawczym znieść wiz.

Procedura włączenia Polski do ruchu bezwizowego musi być połączona ze zmianą prawa imigracyjnego. Ustawa musi być przyjęta przez Senat. Analogiczne rozwiązania muszą być przyjęte przez Izbę Reprezentantów. Jeśli obie izby Kongresu przyjmą jednolite stanowisko, wówczas prezydent podpisze nowe prawo włączające Polskę do VWP. Wtedy możemy otwierać szampana

- tłumaczył adwokat Wojciech Bergier, specjalista ds. prawa imigracyjnego, w latach 2008 -2012 Konsul ds. Prawnych Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles.

Amerykanie od grudnia 2016 r. nie posunęli się w pracach nad zniesieniem wiz dla obywateli pięciu unijnych krajów, w tym Polski.

Komisja Europejska, która bierze aktywny udział w negocjacjach, zapowiada "wzmocnienie wysiłków", by naciskać na pełne wprowadzenie wzajemności wizowej. 

Podczas kwietniowego spotkania w tej sprawie USA podkreślały, że m.in. Polska nie spełnia jeszcze wszystkich wymogów formalnych do zniesienia wiz. Podstawowym problemem jest przekraczanie progu 3 proc. odmów wydania wizy. Ich odsetek dla naszego kraju wyniósł w 2016 r. 5,37 proc. Warunek procentowy spełnił jedynie Cypr, jednak USA podchodzi do niego sceptycznie ze względu na podział wyspy.

Więcej o: