Minister Rafalska ma nadzieję, że niskie bezrobocie naprawi rynek pracy

Według najnowszych danych Erostatu bezrobocie w Polsce wyniosło w maju 4,8 proc. To jeden z najniższych wskaźników w UE. Rząd ma nadzieję, że niewidzialna ręka rynku wymuszająca konkurowanie o pracowników rozwiąże problemy, z którymi nie radzimy sobie od lat.

Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska w rozmowie z PAP powiedziała, że obecna sytuacja na rynku pracy ma szansę go wyregulować i oczyścić z nadużyć oraz patologii. Na krótkiej liście znalazł się wątek zatrudniania na podstawie umowy o pracę zamiast umowach cywilnych oraz wzrost płac wymuszony konkurencją o pracownika.

Faktycznie, tegoroczne lato zapowiada się fatalnie dla pracodawców sezonowych. Popyt na pracowników wzrósł o ponad 20 proc., zanim sezon na dobre się rozpoczął. Sytuację nieco ratują pracownicy z Ukrainy, jednak nie wszędzie i nie każdemu.

- W ubiegłym roku od wiosny do jesieni pracowało u mnie 15 Ukraińców. Przyjeżdżali od lat całymi rodzinami. W tym sezonie mam do pracy 10 osób, bo młodzi od pracy w polu wolą kelnerowanie, budowlankę albo transport - mówi w rozmowie z next.gazeta.pl pan Władysław, rolnik z woj. mazowieckiego.

Nie wiadomo ilu pracodawców jest w podobnej do niego sytuacji i jak to się przełoży na kondycje mniejszych firm i gospodarstw.

Pewne jest za to, że ich problemu nie rozwiąże obniżenie wieku emerytalnego, które wchodzi w życie z dniem 1 października. Szacuje się, że prawo do świadczenia tylko do końca roku nabędzie ok. 330 tys. osób. W 2018 r. ich liczba wzrośnie do ponad 450 tys. Wystarczy, że co drugi uprawniony skorzysta z tej możliwości, a z rynku ubędzie ponad 150 tys. pracowników, których nie ma kim zastąpić.

Rząd na wszystko znajdzie rozwiązanie

Minister Rafalska tłumaczy, że z braku rąk do pracy przedsiębiorcy będą musieli zacząć konkurować o pracowników warunkami zatrudnienia. 

Chciałabym, żeby ten rok był przełomowy na rynku pracy; żeby był rokiem, w którym pożegnamy czterozłotowe stawki godzinowe. Ten rok, dobra sytuacja na rynku pracy, może też stanowić zachętę do tego, żeby młodzi ludzie w sezonie wakacyjnym zarabiali nie tylko za granicą, ale też u nas w Polsce, gdzie są u siebie

- mówiła w rozmowie z PAP minister rodziny i pracy.

W tym miejscu warto przypomnieć, że od stycznia obowiązuje minimalna stawka godzinowa. Osoby zatrudnione na podstawie innych umów niż umowa o pracę oraz umowa o dzieło nie mogą zarobić mniej niż 13 zł brutto za godzinę.

Co do młodych, to zdaje się, że wciąż potrafią przeliczać funty na złotówki. Jak wynika z badania planów migracyjnych Polaków, przeprowadzonego w ostatnim czasie przez agencję zatrudnienia Work Service, choć ogólnie jesteśmy coraz mniej skłonni do wyjazdu, to jednak młodych kuszą zagraniczne zarobki.

Najczęściej wyjazd planują osoby młode, między 18 a 24 rokiem życia. Stanowią oni 40 proc. wszystkich biorących pod uwagę emigrację.

Czy ich deklaracje zapowiadają ucieczkę przed perspektywą niskich płac, skutkami gorszego wykształcenia czy przed niskim poziomem urbanizacji regionów kraju z których pochodzą? Czy też odzwierciedlają inne, mniej tradycyjne powody decyzji migracyjnych? To ważne pytania jeśli pod uwagę brać będziemy miejsce zamieszkania, wykształcenie i deklarowane dochody potencjalnych emigrantów. Aż 53% z nich zarabia poniżej 2000 zł netto miesięcznie

- komentował Krzysztof Blusz, Wiceprezes Zarządu WiseEuropa.

Więcej o:
Komentarze (13)
Minister Rafalska ma nadzieję, że niskie bezrobocie naprawi rynek pracy
Zaloguj się
 • onduma

  Oceniono 12 razy 4

  Dopoki sprawoadzac sie bedzie Ukraincow Polacy nie beda mogli doganiac zachodu w poziomie zycia. Biznes majac tanich pracownikow nie bedzie inwestowal w wydajnosc, innowacje i automatyzacje. Bez zwiekszenia wydajnosci nie bedzie wiekszych plac i rownania do zachodu.

 • karamustafafa

  Oceniono 6 razy 4

  "[...] obecna sytuacja na rynku pracy ma szansę go wyregulować i oczyścić z nadużyć oraz patologii. Na krótkiej liście znalazł się wątek zatrudniania na podstawie umowy o pracę zamiast umowach cywilnych [...]".

  Bosz co ja czyął?

 • scierplaminoga

  Oceniono 4 razy 2

  chcecie oczyścić rynek pracy z patologii ? Zapraszam do firm: Bitron, Saint Gobain, Magna, Magnetti Marelli w Zagłębiu Dąbrowskim i innych tego typu. Praca 3 zmiany i 4 brygady, połowa załogi na umowach o pracę, druga połowa ( wykorzystywana w nadgodzinach bez odbiórek i dopłat ) na umowach zlecenie czy o dzieło. Wszystko dlatego, że zatrudniani przez firmy zewnętrzne: AAS, CRS, CRI, EXACT, GI GROUP ( tutaj patologia jest jeszcze lepsza, bo oferują umowy o pracę, podpisywane co miesiąc przez 18 miesięcy, a potem zamiast pod zakład przenoszą pracowników pod drugą firmę zewnętrzną, albo wyrzucają ), KALDERA ( praca na czarno ! ), SGP, PRO LOGIC, NEGOTRUST. Jak Pani minister Rafalska ma chwilę, to ja oprowadzę po tych zakładach i powiem jak dogadują się z PiP, że nie dostają kar, lub dostają kary śmiesznie niskie.

 • zenekciec

  Oceniono 2 razy 0

  Ja tez bym chcial zeby ten rok byl przelomowy i szlag trafi PiS .

 • maly_obibok

  Oceniono 6 razy 0

  To po co przez tyle lat utrzymujemy PIP, skoro nic nie robi i dopiero niskie bezrobocie ma pomóc zwalczyć nadużycia? Zresztą ZUS i skarbówka też od tego były.

 • Borek Skorek

  Oceniono 3 razy -1

  Czyli powinniśmy się tylko cieszyć..... z wzrostu cen.

 • remo29

  Oceniono 4 razy -2

  Jest przy nadziei. Niech się jeszcze pomodli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX