Obniżenie wieku emerytalnego: Urzędnicy pomogą policzyć, czy i komu się to opłaca

Od 3 lipca 595 doradców w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udziela informacji dotyczących przechodzenia na emeryturę i tego, jak zmieni się jej wysokość, jeśli uprawnieni do niej będą pracować jeszcze przez kolejne miesiące lub lata.

Przywrócenie przez PiS poprzedniego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - oznacza, że od 1 października do końca roku prawo do świadczenia nabędzie ponad 330 tys. osób. Gdyby wszyscy z niego korzystali, budżet państwa musiałby wysupłać 2 mld zł, żeby wypłacić należne im świadczenia.

Minister Rafalska przekonuje, że stać nas na to.

– Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest w dobrej sytuacji finansowej, najlepszej od wielu lat. Nie ma żadnych podstaw do zaniepokojenia o sfinansowanie reformy, zarówno w ostatnim kwartale tego roku, jak i w roku 2018 – podkreśliła minister. – Przyczyniły się do tego rosnące wynagrodzenia, duża liczba pracujących i ozusowanie umów-zlecenia.

Z szacunków ZUS wynika, że mężczyzna, który przejdzie na emeryturę w 2018 r. dostanie 68 proc. swojej pensji, a Polka zarabiająca średnią krajową zaledwie połowę tej kwoty. Gdyby zdecydowali się popracować jeszcze trzy lata, to ich świadczenie emerytalne wzrosłoby nawet o 20 proc.

Blisko 600 ekspertów ZUS oddelegowanych do pracy z potencjalnymi emerytami za zadanie ma przedstawić im te wyliczenia i pomóc w podjęciu decyzji.

Choć rząd zapewnia, że w tym roku ma środki na wypłatę dodatkowych emerytur, to ubytek z rynku pracy 331 tys. osób przede wszystkim odczują pracodawcy, którzy już teraz mają problem z obsadzeniem wakatów.

Więcej o:
Komentarze (42)
Obniżenie wieku emerytalnego: Urzędnicy pomogą policzyć, czy i komu się to opłaca
Zaloguj się
 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 24 razy 6

  I dlatego PO tolerowało umowy śmieciowe, umowy zlecenia bo Zusowi starczało, więc PO robiło dobrze pracodawcom, a Polaków miało w d.... i ich przyszłe emerytury.

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 11 razy 3

  Gdyby to wszystko lepiej zorganizować i wyeliminować zawody i stanowiska nieproduktywne, to znaczy takie, na których ludzie nic nie wytwarzają, praca tych ludzi nic nie wnosi do ogólnego dobrostanu, a raczej odwrotnie utrudnia ludziom życie to moglibyśmy pracować do 50 paru lat i byśmy mieli to samo co mamy i byśmy zlikwidowali fikcję. Bo bardzo dużo ludzi w wieku przedemerytalnym i tak nie ma pracy.

 • 4internauta

  Oceniono 1 raz 1

  Obniżyć wiek emerytalny i zniechęcić ludzi do przechodzenia na emerytury naliczając głodowe świadczenia. No bo jak w logiczny sposób wyjaśnić, że jedną piątą wysokości emerytury wyrabiamy w 3 lata a pozostałą część w kilkadziesiąt?

 • kocurimysza

  0

  A guzik prawda nic mi sie nie zwiekszy nawet po4 latach bo mam niska rente , Durnie co mi nalicza PACANY .

 • aaggnniikk

  0

  Ciekawe, bo moja znajoma, która pracuje w Ministerstwie już w zeszłym roku musiała podpisać oświadczenie , ze od 1 października odchodzi na emeryturę (oczywiście dobrowolnie). Gdyby tego nie podpisała spotkałaby sie z takim mobbingiem ze strony Ministerstwa, ze nie chciała ryzykować zdrowiem. Ale dobre pany. Szkoda, ze u siebie nie nakłaniaja do dłuzszej pracy tylko pzbywaja się nie swoich , zeby zrobić miejsce dla swoich

 • jeziorak.pl

  0

  Zasada jest prosta: im kto później pójdzie na emeryturę, tym ta emerytura będzie mniejsza. Zus zdycha w takim tempie, że żadne późniejsze przechodzenie na emeryturę tego nie zmieni. Bierze się to stąd, że w Polsce nie płaci się składek emerytalnych, tylko haracz.

 • 5a4

  Oceniono 4 razy 0

  mówiąc o skróceniu wieku emerytalnego nic nie mówili o niższych emeryturach to przyszło nieco później. a to jest oszustwo.WSTYD

 • janek2557

  Oceniono 2 razy 0

  Trzeba było jakoś te wybory wygrać , a teraz trzeba się martwić .Pieniędzy brak a tu się obiecało 500 + i ci emeryci ?.Może więcej pomników postawić , może komisji różnej maści , podwyżki , nagrody sobie rozdać .Dojna zmiana .

 • jakstan

  0

  Jeżeli ci doradcy liczą tak samo dobrze jak kalkulator na koncie w pueZUS to szkoda czasu......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX