Pod Szczecinem rozbudują elektrownię. Za ponad 3 mld zł powstanie nowy blok - oczywiście na węgiel

Marcin Kaczmarczyk
Rząd konsekwentnie, po zablokowaniu w ubiegłym roku nową ustawą rozwoju elektrowni wiatrowych, stawia na węgiel. W zachodniopomorskiej Elektrowni Dolna Odra powstanie nowy blok o mocy około 500 MW.

W środę Polska Grupa Energetyczna (PGE) poinformowała o zakończeniu fazy analiz przedinwestycyjnych projektu budowy nowego bloku w Elektrowni Dolna Odra i zdecydowała o przejściu do fazy przygotowania inwestycji do realizacji. Spośród kilku rozważanych projektów, najprawdopodobniej zostanie zbudowany monoblok na węgiel kamienny o mocy ok. 500 MW.

- Harmonogram fazy przygotowania inwestycji obejmuje lata 2017-2020. W przypadku dalszych pozytywnych rekomendacji komitetu inwestycyjnego, rozpoczęcie budowy nowego bloku powinno nastąpić w 2021 r., a oddanie bloku do eksploatacji w 2026 r. Ten wstępny harmonogram będzie jeszcze podlegał dalszej optymalizacji w ramach prac nad studium wykonalności - czytamy w komunikacie spółki.

Czytaj więcej: Węgiel umiera w Europie. Zamykane są elektrownie węglowe.

Koszt budowy nowego bloku wyniesie 6-7 mln zł za MW, czyli za cały trzeba będzie zapłacić ok. 3-3,5 mld zł i ma on zostać zbudowany z wykorzystaniem najnowszych technologii spalania węgla.

PGE rozważy jeszcze opcje dodatkowe związane z nową inwestycją. Rozpatrzona zostanie między innymi możliwość dodatkowego spalania w kotle poza węglem biomasy lub innych paliw w celu obniżenia jego emisyjności. Być może też powstanie dodatkowy blok gazowy i zmodernizowane zostaną dwa bloki 1 i 2 w elektrowni.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o: