Czeka praca za 13 tys zł. miesięcznie. Darmowe mieszkanie. Po raz pierwszy od 14 lat brakuje chętnych

Robert Kędzierski
Norweska organizacja rolnicza poszukująca w Polsce pracowników na kilkumiesięczne kontrakty ma problemy ze znalezieniem chętnych. Tak źle nie było od 14 lat. Czy to oznacza, że w Polsce jest już tak dobrze?

Trzy-cztery miesiące pracy w jednym w norweskich gospodarstw rolnych za 13,4 tys. zł miesięcznie. Do tego bezpłatny kwaterunek. Praca marzeń? Okazuje się, że nie dla wszystkich. Jak donosi Dziennik Wschodni Norweska Organizacja Landbrukstjenester Nord Osterdal (LNO) zrzesza ponad 560 gospodarstw rolniczych z terenu gminy Tynset na północy Norwegii ma problemy z rekrutacją. Przynajmniej na Lubelszczyźnie, gdzie pierwszy raz od 14 lat zabrakło chętnych na wyjazd. 

Czytaj też: Bezrobocie w Polsce nie było tak niskie od ćwierćwiecza! 

Nasi sąsiedzi zza morza potrzebują rocznie ok. 45 osób. Połowa kadry zgłasza się sama - to osoby zadowolone z wcześniejszych kontraktów. Reszty osoby odpowiedzialne za rekrutację, przez brak innych chętnych musiały szukać w gronie własnych rodzin  i znajomych, a i tak pozostaje 5 wakatów. 

To praca na farmach mlecznych na kontraktach trwających od 3 do 4 miesięcy. Trzeba znać język angielski na poziomie komunikatywnym i mieć doświadczenie w pracy ze zwierzętami i maszynami rolniczymi. Zarobić można sporo.

- wyjaśnia Dariusz Skiba, rekrutujący w Polsce dla LNO specjalista cytowany przez Dziennik Wschodni. 

Michał Podulski, wiceprezes stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, wyjaśniał w rozmowie z Polsat News, że pracowników sezonowych brakuje również w Polsce. I to w bardzo wielu branżach.

Braki są odczuwalne wszędzie, w każdej branży. Dlatego, poszukując pracowników, kierujemy swój wzrok na wschód. Nie tylko na Ukrainę, czy Białoruś, ale też na Mołdawię.

- stwierdził. 

Według Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie w 2014 roku stopa bezrobocia w województwie wynosiła 15 proc. w styczniu, 13 proc. w wakacje. W zeszłym roku było to już odpowiednio 12,2 i 10,5 proc. W kwietniu tego roku bezrobocie spadło do poziomu 9,7 proc. przy czym w całym kraju wyniosło 7,7 proc.

Oznacza to, że stopa bezrobocia w Polsce jest już tak niska, jak w Holandii. Powoli doganiamy pod tym względem Niemców. 

Bezrobocie w Europie według unijnego urzędu statystycznegoBezrobocie w Europie według unijnego urzędu statystycznego / Źródło: Eurostat

Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w maju wyniosła 7,5 proc. W ciągu miesiąca z rejestrów urzędów pracy zniknęło 49,3 tys. osób. Również tych, którym od lat nie udawało się wrócić na rynek pracy. Obecnie w urzędach pracy zarejestrowanych pozostaje 1,2 mln osób. Szacuje się, że nawet 56 proc. z nich to osoby długotrwale bezrobotne, czyli takie, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały pracy przynajmniej przez 12 miesięcy.

Więcej o:
Komentarze (105)
Czeka praca za 13 tys zł. miesięcznie. Darmowe mieszkanie. Po raz pierwszy od 14 lat brakuje chętnych
Zaloguj się
 • mydeer

  Oceniono 37 razy 21

  "Reszty osoby odpowiedzialne za rekrutację musiały szukać w gronie własnych rodzin i znajomych, a i tak pozostaje 5 nieobsadzonych wakatów."

  No, to skoro ta taktyka okazuje się nieskuteczna może trzeba ją zmienić i poszukać poza rodziną i znajomymi?

 • scierplaminoga

  Oceniono 21 razy 15

  14 tyś w Norweskich warunkach to jest okolica najniższej krajowej. Tam jest drogie życie, nie każdy chce jechać i żreć jak pies, żeby odłożyć kilka tyś zł.

 • hundehasser

  Oceniono 6 razy 4

  Niech państwo norweskie przekwalifikuje tysiące inżynierów i lekarzy, wyznawców religii pokoju, którzy najechali Norwegię, do prac polowych i problem się rozwiąże.

 • kacykmoralny

  Oceniono 15 razy 3

  Wykwalifikowany pracownik rolny, czyli taki, który obsługuje te wszystkie maszyny jest najprawdopodobniej rolnikiem we własnym gospodarstwie i nie może go zostawić na kilka miesięcy i to w sezonie prac rolniczych. Nic dziwnego, że nie ma chętnych. Niektórym się wydaje, że w rolnictwie może pracować każdy prosto z ulicy wzięty. No więc nie może.

 • janptak

  Oceniono 9 razy 3

  Czemu nie zadzwonią do Angeli Merkel? W Niemczech mają setki tysięcy wysoko wykwalifikowanych inżynierów i lekarzy. Pewnie sobie poradzą z maszynami, a lekarze ze zwierzętami. W końcu anatomia świni podobna jest do ludzkiej.

 • scierplaminoga

  Oceniono 9 razy 3

  dla Norwegów mam zresztą dobre rozwiązanie. Wchodzą do dzielnic muzułmańskich i kleją ogłoszenie na słupach: Mamy zbyt mało pracowników w rolnictwie, macie 2 miesiące na zgłoszenie się do prac, albo wasze zasiłki zostaną zlikwidowane, a wizy pobytowe stracą ważność.

 • az555

  Oceniono 2 razy 2

  z ogłoszenia:,,słońce.piasek ,woda" (praca przy betoniarce)

 • mocno_kwasny

  Oceniono 2 razy 2

  Oznacza to, że stopa bezrobocia w Polsce jest już tak niska, jak w Holandii. Powoli doganiamy pod tym względem Niemców.

  Bzdura. U nas na czarno pracuje dużo więcej ludzi niż w Holandii czy Niemczech.

 • robotnik61

  Oceniono 6 razy 2

  Co Norwegowie myślą o "uchdżcach politycznych" z Afryki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX