Czeka praca za 13 tys zł. miesięcznie. Darmowe mieszkanie. Po raz pierwszy od 14 lat brakuje chętnych

Robert Kędzierski
Norweska organizacja rolnicza poszukująca w Polsce pracowników na kilkumiesięczne kontrakty ma problemy ze znalezieniem chętnych. Tak źle nie było od 14 lat. Czy to oznacza, że w Polsce jest już tak dobrze?

Trzy-cztery miesiące pracy w jednym w norweskich gospodarstw rolnych za 13,4 tys. zł miesięcznie. Do tego bezpłatny kwaterunek. Praca marzeń? Okazuje się, że nie dla wszystkich. Jak donosi Dziennik Wschodni Norweska Organizacja Landbrukstjenester Nord Osterdal (LNO) zrzesza ponad 560 gospodarstw rolniczych z terenu gminy Tynset na północy Norwegii ma problemy z rekrutacją. Przynajmniej na Lubelszczyźnie, gdzie pierwszy raz od 14 lat zabrakło chętnych na wyjazd. 

Czytaj też: Bezrobocie w Polsce nie było tak niskie od ćwierćwiecza! 

Nasi sąsiedzi zza morza potrzebują rocznie ok. 45 osób. Połowa kadry zgłasza się sama - to osoby zadowolone z wcześniejszych kontraktów. Reszty osoby odpowiedzialne za rekrutację, przez brak innych chętnych musiały szukać w gronie własnych rodzin  i znajomych, a i tak pozostaje 5 wakatów. 

To praca na farmach mlecznych na kontraktach trwających od 3 do 4 miesięcy. Trzeba znać język angielski na poziomie komunikatywnym i mieć doświadczenie w pracy ze zwierzętami i maszynami rolniczymi. Zarobić można sporo.

- wyjaśnia Dariusz Skiba, rekrutujący w Polsce dla LNO specjalista cytowany przez Dziennik Wschodni. 

Michał Podulski, wiceprezes stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, wyjaśniał w rozmowie z Polsat News, że pracowników sezonowych brakuje również w Polsce. I to w bardzo wielu branżach.

Braki są odczuwalne wszędzie, w każdej branży. Dlatego, poszukując pracowników, kierujemy swój wzrok na wschód. Nie tylko na Ukrainę, czy Białoruś, ale też na Mołdawię.

- stwierdził. 

Według Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie w 2014 roku stopa bezrobocia w województwie wynosiła 15 proc. w styczniu, 13 proc. w wakacje. W zeszłym roku było to już odpowiednio 12,2 i 10,5 proc. W kwietniu tego roku bezrobocie spadło do poziomu 9,7 proc. przy czym w całym kraju wyniosło 7,7 proc.

Oznacza to, że stopa bezrobocia w Polsce jest już tak niska, jak w Holandii. Powoli doganiamy pod tym względem Niemców. 

Bezrobocie w Europie według unijnego urzędu statystycznegoBezrobocie w Europie według unijnego urzędu statystycznego / Źródło: Eurostat

Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w maju wyniosła 7,5 proc. W ciągu miesiąca z rejestrów urzędów pracy zniknęło 49,3 tys. osób. Również tych, którym od lat nie udawało się wrócić na rynek pracy. Obecnie w urzędach pracy zarejestrowanych pozostaje 1,2 mln osób. Szacuje się, że nawet 56 proc. z nich to osoby długotrwale bezrobotne, czyli takie, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały pracy przynajmniej przez 12 miesięcy.