Prezesi spółek zarabiają krocie. Najbogatszy zainkasował w ubiegłym roku blisko 12 mln zł

Jeżeli ktoś lubi pieniądze, powinien rozważyć zawód prezesa spółki Skarbu Państwa. Roczne, przeciętne wynagrodzenie w tej grupie jest równe 33 letnim zarobkom pielęgniarki.

Firma badawcza Sedlak&Sedlak po raz 13 przyjrzała się zarobkom prezesów. Pod lupę wzięto zarobki ponad 1400 menedżerów Spółek Skarbu Państwa i firm prywatnych. Wnioski?

Mediana rocznych zarobków prezesów w 2016 r. wyniosła 596 tys. zł brutto. Miesięcznie odpowiada to 49,7 tys. zł brutto, jednak 25 proc. najlepiej zarabiających menedżerów otrzymało więcej niż 1,2 mln zł.

Więcej płaciły spółki Skarbu Państwa. Mediana wynagrodzeń ich członków zarządów wyniosła w 2016 r. 1,3 mln zł brutto rocznie. W spółkach prywatnych było to 563 tys. zł. 

Autorzy raportu podkreślają, że różnice w kwotach wynikają w dużej mierze z wielkości zarządzanych firm. O ile spółki giełdowe będące w prywatnych rękach miały w 2016 roku średnio 842 mln zł przychodów, o tyle średnie przychody w spółkach Skarbu Państwa to 17 mld zł. To niemal 20 razy więcej.

Pieniądz duży, ale stołek gorący

Bycie prezesem spółki Skarbu Państwa jest jednak zajęciem na równi opłacalnym, co niepewnym. W 2016 r. rotacja kadry zarządzającej wyniosła 73 proc. Oznacza to, że ok. trzech na czterech prezesów lub dyrektorów zarządzających musiało pożegnać się ze swoim stanowiskiem. I tak co wymiana ekipy rządzącej.

Dla porównania w firmach prywatnych rotacja w tej grupie wyniosła 17 proc., czyli poniżej jednej piątej.

Kto zarobił najwięcej?

Powyżej psychologicznej granicy 1 mln zł zarobiło aż 356 członków zarządów. Najwięcej zarobił Janusz Filipiak, prezes i założyciel Comarch SA – 11,6 mln zł. Comarch SA jest obecnie drugą pod względem wielkości firmą informatyczną w Polsce z ponad 1 mld PLN przychodów.

Drugi w zestawieniu Luigi Lovaglio, niedawno odwołany prezes banku PEKAO SA, zarobił 9,6 mln zł. Włoch był prezesem banku od 01.05.2011 roku.

Trzecie najwyższe wynagrodzenie otrzymał Mariusz Książek, prezes i założyciel dewelopera Marvipol SA. Na jego konto wpłynęło 8,5 mln zł.

Tymczasem w prawdziwym życiu

Firma Sedlak&Sedlak zagląda również w kieszenie zwykłych śmiertelników, chociaż kwoty, które tam znajduje, są mniej ekscytujące. Wynika z nich bowiem, że w całkiem niezłym dla rynku pracy 2016 r. mediana miesięcznych zarobków Polaków wyniosła 3,9 tys. zł brutto. To 46,8 tys. zł rocznie, o 2,9 tys. zł mniej, niż wynosi mediana miesięcznych zarobków prezesów.

Więcej o: