Tak jeszcze nigdy nie było. Polski budżet na półrocze ma nadwyżkę zamiast deficytu

Rafał Hirsch
Sytuację zawdzięczamy wciąż dobrym dochodom podatkowym, a także Narodowemu Bankowi Polskiemu, który w czerwcu wpłacił do budżetu swój ubiegłoroczny zysk.

Oficjalnych danych jeszcze nie ma, ale Dziennik Gazeta Prawna pisze dziś opierając się na swoich źródłach w Ministerstwie Finansów, że mamy nadwyżkę. Comiesięczne dane o wykonaniu budżetu państwa są publikowane od 1991 roku. W tym czasie nigdy nie mieliśmy sytuacji, w której na półrocze dochody budżetu byłyby większe od jego wydatków. 

Tym razem udało się to osiągnąć. Są trzy główne przyczyny tej sytuacji:

- po pierwsze duża dyscyplina wydatkowa. W 2016 roku wydatki budżetowe szybko rosły, w 2017 praktycznie pozostają na niezmienionym poziomie. Szczegółowe dane jeszcze za maja pokazują, że w pierwszych pięciu miesiącach wydatki były zaledwie o 0,6 procent wyższe niż rok wcześniej.

- po drugie rosnące wpływy z podatków. Chodzi głównie o VAT. Zawdzięczamy to kilku zmianom wprowadzonym na początku roku. Dla osób, które nie są przedsiębiorcami, księgowymi, lub doradcami podatkowymi te zmiany nic nie mówią, ale wprowadzenie na przykład „jednolitego pliku kontrolnego”, albo „odwróconego obciążenia” w sektorze budowlanym robi swoje. Do tego przynajmniej na początku roku fiskus czerpał spore korzyści z powodu mniejszych niż zwykle zwrotów VAT dla przedsiębiorców.

ZOBACZ TEŻ: Wpływy z podatku VAT w maju znów znacznie większe niż rok temu. Ale rosną coraz wolniej

Do tego wyraźnie rosną wpływy z podatku PIT. Coraz większe zatrudnienie w gospodarce, wzrost płac, a także program 500 plus powodują, że ludzie mają wyższe dochody, od których płacą też odpowiednio wyższe podatki.

- po trzecie akurat w czerwcu budżetowi bardzo pomógł NBP, wpłacając do budżetu swój ubiegłoroczny zysk – blisko 9 mld złotych. Już w maju deficyt budżetu był znikomy, zastrzyk z 9 miliardów złotych powoduje więc, że po czerwcu nadwyżka może być wyraźna i sięgać nawet kilku miilardów. To z kolei może oznaczać, że będzie się ona utrzymywać przez kilka kolejnych miesięcy.

Całoroczny deficyt budżetowy ma nie przekroczyć 59 mld złotych. Ekonomiści są dziś zgodni, że będzie on raczej w granicach 30-40 mld złotych. Dla kondycji finansowej państwa ważniejszy jest jednak deficyt całego sektora finansów publicznych, czyli budżetu państwa, budżetów samorządowych, a także ZUS, NFZ i kilku innych rządowych agend. Zdaniem agencji ratingowej Fitch tak liczony deficyt sięgnie w Polsce w tym roku 2,6 procent PKB, czyli około 50 miliardów złotych.

Mucha: Budżet został zatwierdzony nielegalnie. To może oznacza, że w podobny sposób PiS zatwierdzi każdą ustawę

Więcej o:
Komentarze (294)
Tak jeszcze nigdy nie było. Polski budżet na półrocze ma nadwyżkę zamiast deficytu
Zaloguj się
 • van_klomp

  Oceniono 79 razy 41

  W takim razie skąd ten nagły podatek w paliwie? Kreatywna księgowość? Transport zdrożeje i za chwilę wzrosną ceny wszystkiego na chlebie i maśle skończywszy. Bogaty sobie poradzi, a oberwie się biednym co kupili szroty za 500+. Nie dość że benzyny nie kupią, to jeszcze chleb drożej zapłacą i ch.oo..j 500+ strzelił.

 • sacc77

  Oceniono 81 razy 39

  Kreatywna księgowość.
  Grecja też długie lata miała "nadwyżki" a teraz dusi się długami.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 57 razy 25

  Jak za Gierka. Wszystko super, tylko ... ludzie tego tak nie czują, wprowadzane podwyżki, nie ma na zwrot VAT, obniżona kwota wolna, mniej szpitali z kontraktami, odwołane planowane zabiegi, ograniczenia w 500+, a przedsiębiorcy rejestrują firmy poza granicami.

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 20 razy 10

  Jak żyć?? Przecież miała być zapaść, tragedia, druga Somalia i głód! A tu co? W budżecie nadwyżka, prezydent USA najpierw przylatuje do Polski a potem dopiero do Niemiec, bezrobocie spada, armia się zbroi, terroryzmu nie ma, uchodźców nie ma a aborcja nadal legalna!
  Jak żyć??

 • fields1

  Oceniono 17 razy 5

  Brawo premier Szydło.
  Brawo PiS.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 8 razy 4

  Świadczy to tylko o jednym - poprzednicy kradli na potęgę. Tusk, Schetyna, Kopaczka i spółka powinni stanąć pod ścianą straceń. PiS nie zrobił nic aby ruszyć gospodarkę. Po prostu uszczelnił system.

 • blumkwist

  Oceniono 10 razy 4

  Zastanawiam się kiedy osz-czerska sięgnie głębiej do przyczyn tej nadwyżki. Wątpię jednak czy kiedykolwiek się na to zdobędzie, bo wówczas musiała by podważyć sens istnienia całej III RP, której fundamentem było rypanie obywateli i państwa na kasie, za zgodą, instytucji kontrolnych, sądów i mediów z wiodącą tu rolą organu Michnika. Musiałby więc przyznać się do roli żyranta całej tej patologicznej sytuacji, która jej służyła. Przypomnę tylko że budżet w opinii ekspertów gazecianych i polityków PO i N. miał upaść pod wpływem "rozdawnictwa" 500+, a ma nadwyżki...co za rozczarowująca dla tych środowisk sytuacja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX