Nadchodzi nowy krach? Wielkie banki: to już tylko kwestia czasu

Analitycy Deutsche Bank AG i Banku of America Merrill Lynch spodziewają się krachu na światowych rynkach finansowych. Powodem ma być zmiana polityki przez banki centralne.

Rysująca się perspektywa kolejnych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych wraz z gotowością Europejskiego Banku Centralnego do dalszego ograniczenia dotychczasowych bodźców polityki pieniężnej, może doprowadzić do dużych zawirowań na rynkach finansowych krajów rozwiniętych – twierdzą znane banki, których opinie przytaczają Bloomberg i Reuters.

Stopniowe odchodzenie od polityki taniego pieniądza i dostarczania płynności rynkom, może być faktycznie dla rynków dużym szokiem. Rynki finansowe zdążyły się przyzwyczaić już do tego, że pieniądz jest tani i jest go pod dostatkiem. I na tej bazie zbudowały proste strategie zarabiania na aktywach finansowych.

Stały dopływ na rynek taniego pieniądza obniżył rentowność bezpiecznych aktywów, a to skłaniało inwestorów do poszukiwania bardziej ryzykownych instrumentów. Obecna polityka banków centralnych może jednak doprowadzić do zachowań odwrotnych i odejścia od instrumentów ryzykownych.

Wyższe stopy procentowe przy nowych zasadach polityki pieniężnej banków centralnych, mogą spowodować, w przeciągu najbliższych sześciu miesięcy, prawdopodobnie drastyczne obniżenie udzielanych kredytów. Należy także oczekiwać negatywnego wpływu na rynek akcji. Stąd na jesieni analitycy Deutsche Bank AG  i Banku of America Merrill Lynch spodziewają się poważnego kryzysu.

Jedną z pierwszych oznak kryzysu w 2008 roku było zawieszenie wykupu jednostek funduszy hedgingowych. Tym razem oznakami pojawienia się problemu mogą być pogorszenie jakości sekurytyzowanych produktów kredytu samochodowego w Stanach Zjednoczonych i pogorszenie sytuacji finansowej krajów rozwijających się po wzroście stóp procentowych w USA.

Co prawda według Mikihiro Matsuoki, analityka Deutsche Banku, jest szereg czynników uniemożliwiających lub odkładających w czasie przedłużającą się korektę cen aktywów. Jednak i te bufory osłabią się w dłuższej perspektywie.

***

Więcej o:
Komentarze (93)
Nadchodzi nowy krach? Wielkie banki: to już tylko kwestia czasu
Zaloguj się
 • witoldpolak

  Oceniono 36 razy 24

  Czyli rynki finansowe (bankierzy) działają i pobierają miliardowe apanaże wtedy gdy pozostali podatnicy (zw.państwo) finansują ich działalność, pożyczają im na 0%, skupują śmieciowe obligacje i wykupują nieściągalne kredyty. Jak zakręca się kroplówka wrzeszczą : KRACH, KRACH.
  To może lepiej by było gdyby im zasunąć takiego kopa de mundial, że osiągnęli by taką n-tą prędkość kosmiczną by mogli raz na zawsze opuścić naszą galaktykę.

 • Konrad Pirek

  Oceniono 37 razy 17

  Podstawowym narzędziem walki z kryzysem finansowym powinna być korekta wysokości ciał: szefów, członków rad nadzorczych oraz menedżerów instytucji finansowych, które do kryzysów doprowadziły. Odpowiednim instrumentem jest gilotyna. Po tak przeprowadzonej restrukturyzacji, obejmującej ~1000 osób, nastąpiła by szybka stabilizacja sytuacji rynkowej. Podjęte kroki pozytywnie by też wpłynęły na proces oceny ryzyka działań przeprowadzonych przez następców skróconych o głowę decydentów.

 • facio60

  Oceniono 42 razy 6

  Tak kończy się życie na kredyt. Państwa zadłużone, a wydatki rozbuchane. Tak się ciągle zastanawiam, jak to jest, że państwa unijne tak rzucają kasą. A to na nachodźców, a to na hojne zasiłki, a to na wsparcie państw afrykańskich. To musi runąć. Wystarczą zamieszki na tle religijno - rasowym, a wartość pieniądze masakrycznie spadnie. Do tego wcale nie tak daleka droga. W takiej Francji, choćby, mamy permanentny stan wyjątkowy, a w Szwecji może też powinien być wprowadzany a kilku miastach. To są nieustanne procesy równania w dół z poziomem życia. Byłem wiele lat za granicą i po powrocie do Polski muszę przyznać, że dokonaliśmy ogromnego skoku cywilizacyjnego. A do tego, mimo pieprzenia o braku demokracji, mamy spokój i bezpieczeństwo. Ulice czyste, domostwa w większości zadbane, żadnych gett, gdzie wejście to zagrożenie życia albo ograniczanie si w swoich prawach.

 • Paweł Graczyk

  Oceniono 5 razy 5

  Deutsche Bank wie dobrze co mówi, bo sami ten kryzys rozpoczną swoją własną plajtą :D

 • zuuuraw

  Oceniono 13 razy 5

  "Stopniowe odchodzenie od polityki taniego pieniądza i dostarczania płynności rynkom, może być faktycznie dla rynków dużym szokiem. Rynki finansowe zdążyły się przyzwyczaić już do tego, że pieniądz jest tani i jest go pod dostatkiem. I na tej bazie zbudowały proste strategie zarabiania na aktywach finansowych."
  czyli nie żaden "krach" tylko powrót do normalności, odejście od zgubnej polityki dodrukowywania dowolnej ilości pieniędzy, spekulacji finansowych itp. Niemcy, mający u siebie drukarnię EUR, dzięki "taniemu pieniądzu" bija rekordy rozwoju i dochodów w przemyśle, eksporcie. Tyle tylko ze ktoś będzie musiał za ten "tani pieniądz" w końcu zapłacić. Gospodarka UE i USA to takie duże Amber Gold. Wszyscy widza że to musi w końcu upaść, ale wszyscy da\lej ładują tam swoje pieniądze licząc ze to nie oni będą gasić światło.

 • scierplaminoga

  Oceniono 8 razy 4

  taaa wszystko i wszyscy zadłużeni, po to, żeby jednostki miały kupę szmalcu. Tak to jest jak się pozwala sportowcom brać 40 mln euro za sezon, a Kowalskiemu 1200 zł za pracę na produkcji

 • mocno_kwasny

  Oceniono 5 razy 3

  Rynki finansowe zdążyły się przyzwyczaić już do tego, że pieniądz jest tani i jest go pod dostatkiem. I na tej bazie zbudowały proste strategie zarabiania na aktywach finansowych.^

  i jak tu żyć banksterzy ?

 • invest_pl

  Oceniono 3 razy 3

  czyli banksterka już gra pod kryzys - angażując grube miliardy (nie swoje) sami doprowadzają do sytuacji przewidywanej przez swoich "analityków". To kasa kręci rynkami a nie rynki kasą.

 • krunghtep01

  Oceniono 2 razy 2

  Dzialanie bankow centralnych zmusilo banki prywatne do odejscia od instrumentow ryzykownych. To chyba dobrze ! Banki sa od udzielania kredytow i przyjmowania depozytow i powinny sie utrzymywac z tej dzialalnosci a nie z zarabiania na 'ryzykownych instrumentach finansowych' Po wpadkach na takiej dzialalnosci trzeba je bylo ratowac z pieniedzy publicznych - jak to pisal klasyk: zyski prywatne, straty 'uspolecznione'.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX