Po Brexicie trzeba ciąć budżet Unii Europejskiej. Są pierwsze szacunki

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wymusi małe cięcia w unijnym budżecie po 2019 r. - powiedział w czwartek komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich Günther Oettinger.

- W tej chwili nie mogę wykluczyć cięć w żadnym programie – powiedział Günther Oettinger. - Chcę zaoszczędzić jak najmniej na badaniach, nie chcę zniszczyć dwóch dużych programów - rolnictwa i spójności. Uważam, że małe roczne cięcia są rozsądne – dodał.

Do połowy przyszłego roku Komisja Europejska opublikuje propozycję dotyczącą planów budżetowych w UE na kolejny okres finansowania, który rozpocznie się w 2020 r. - Mamy nowe wyzwania i nie możemy brutalnie wyciąć programów - powiedział komisarz Günther Oettinger.

Zdaniem Oettingera, po wyjściu Wielkiej Brytanii w budżecie UE zabraknie od 10 do 12 miliardów euro. Projekt budżetu UE na 2018 rok będzie ostatnim, do którego Brytyjczycy się dołożą.

100 mld euro rachunku za wyjście?

Wiadomo, że Londyn będzie musiał też zapłacić rachunek za opuszczenie Wspólnoty. Ma to być jedna z najtrudniejszych kwestii, którą uzgodnią negocjatorzy pracujący przy Brexicie.

Nieoficjalnie Komisja Europejska szacuje rachunek ten na 60 mld euro, premier Luksemburga Xavier Bettel mówił o 40-60 mld euro, a media spekulują o kwocie nawet 100 mld euro. Chodzi o zobowiązania wynikające z obecnego wieloletniego budżetu UE na lata 2014–2020, udział w finansowaniu emerytur urzędników unijnych, a także koszty przeniesienia unijnych agencji z Londynu do UE.

Więcej o: