PKB rośnie wolniej, płace rosną szybciej, budżet ma nadwyżkę - oto raport o stanie polskiej gospodarki

Rafał Hirsch
Polska gospodarka rośnie wolniej niż na początku roku. Ale za to płace rosną coraz szybciej, a nastroje konsumentów wciąż są dobre. Oto najważniejsze fakty o polskiej gospodarce w połowie roku

Po pierwsze: PKB rośnie wolniej

Produkcja przemysłowa w czerwcu urosła o 4,5 procent. Natomiast średni miesięczny wzrost produkcji w drugim kwartale to tylko 4,3 procent. „Tylko”, bo w pierwszym kwartale było ponad siedem procent. Akurat produkcja ma bardzo duży wpływ na to, co dzieje się z PKB. Wniosek jest więc taki, że skoro produkcja rosła ostatnio wolniej, to wzrost PKB też spowolnił

Po drugie: płace rosną coraz szybciej 

Średnie wynagrodzenie w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób byłoi w czerwcu aż o 6 procent wyższe niż rok wcześniej. To najszybszy wzrost płac od ponad pięciu lat

Tak zwany fundusz płac (czyli średnie wynagrodzenie przemnożone przez liczbę zatrudnionych) rośnie o ponad 10 procent i to pierwsza taka sytuacja od 2008 roku

Jak zauważają analitycy mBanku, szybszy wzrost płac może wiązać się z rosnącymi wymaganiami płacowymi dość tanich do tej pory pracowników z Ukrainy. Ponadto pracodawcy muszą coraz częściej podnosić pensje, bo coraz trudniej znaleźć nowych ludzi do pracy. 

Po trzecie: coraz trudniej znaleźć nowych pracowników 

Polskie firmy wciąż przyjmują do pracy nowych ludzi. Pierwszy raz w historii liczba osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach przekroczyła 6 milionów. Pracę (jeśli się nie wybrzydza) można dostać dziś tak łatwo jak nigdy dotąd. Rekordowo duży odsetek Polaków uważa, że ze znalezieniem pracy nie ma żadnego problemu

Z drugiej strony coraz więcej firm skarży się, że znalezienie pracowników to duży problem

Jeśli to się nie zmieni (a zapewne z przyczyn demograficznych się nie zmieni), to za chwilę może to być problem hamujący wzrost gospodarczy. 

Po czwarte: nastroje konsumentów wciąż są świetne 

Wprawdzie w czerwcu nie udało się pobić rekordów z maja, ale wskaźniki optymizmu konsumentów publikowane przez GUS są tylko minimalnie niżej niż miesiąc wcześniej. Warto pamiętać, że ledwie pare miesięcy temu pierwszy raz w historii wyszły one na plus (przewaga optymistów nad pesymistami) i wciąż się na nim utrzymują. 

Nastroje konsumentów mają wpływ na to jakie robią zakupy, a te wyglądają wciąż solidnie. Sprzedaż detaliczna w czerwcu była o 5,8 procent większa niż rok temu. To nic nadzwyczajnego,ale to dobry, solidny wzrost.  

Po piąte: inwestycje wstają z kolan, ale powoli 

Produkcja budowlana wzrosła w czerwcu o ponad 11 procent. Firmy specjalizujące się w inżynierii lądowej (np. drogi, mosty itp.) i wodnej (np. nabrzeża) zwiększyły produkcję nawet o 33 procent. Ale na razie można uznać, że to tylko wychodzenie z niezwykle głębokiego dołka sprzed roku. Produkcja budowlana nadal jest na niższym poziomie niż w czerwcu 2015, 2014 czy nawet 2012 roku.

Poziom produkcji budowlanej w PolscePoziom produkcji budowlanej w Polsce dane: GUS

Rekordy za to biją deweloperzy. W czerwcu rozpoczęła się budowa kolejnych blisko 20 tysięcy mieszkań – takiej skali na tym rynku w ostatnich latach nie oglądaliśmy

Po szóste: budżet państwa ma nadwyżkę 

W czerwcu dzięki zaksięgowaniu blisko 10 mld PLN zysku z NBP budżet miał nadwyżkę w wysokości 6,1 mld PLN (czyli bez NBP miałby deficyt). Licząc od początku roku nadwyżka wynosi 5,86 mld PLN i jest to sensacja sama w sobie. Polska nigdy po 1990 roku w połowie roku nie miała nadwyżki budżetowej. 

To efekt trzech czynników: po pierwsze dzięki uszczelnieniu systemu w sektorze budowlanym i nie tylko rosną wpływy z VAT. Po drugie od coraz wyższych płac coraz więcej zatrudnionych płaci coraz więcej podatku PIT. Po trzecie przestały rosnąć wydatki budżetowe (bo jest mało inwestycji, a ZUS potrzebuje mniej dotacji, bo rosną składki od wynagrodzeń)

Wydatki budżetu państwaWydatki budżetu państwa dane: Ministerstwo Finansów

Za miesiąc sprawdzimy, czy lipcowa awantura o sądownictwo przełożyła się w jakikolwiek na polską gospodarkę. W czerwcu, czyli jeszcze przed awanturą, widać było parę problemów i nieco niższe tempo wzrostu, ale generalnie wszystko było w niej w porządku.

Więcej o:
Komentarze (51)
Polska gospodarka: PKB rośnie wolniej, płace rosną szybciej
Zaloguj się
 • berek-oberek

  Oceniono 31 razy 7

  Płace rosną, ceny rosną, konsumpcja rośnie podatki rosną..... i wszyscy kwiczą z radości, jaki to PiS wspaniały. Idioci.

 • xsarq

  Oceniono 22 razy 6

  Większość Polaków ma w dupie politykę i robi swoje. Jeszcze jakby PiS czy inne PO nie przeszkodzało to zupełnie pokazalibyśmy innym nacjom co możemy osiągnąc.

 • pik111

  Oceniono 19 razy 5

  Kilkadziesiąt miliardów znalazło się w budżecie a nie w kieszeniach złodziei i jak oni biedni mają nie kwiczeć?

 • doktorpeowcow

  Oceniono 10 razy 4

  Sprawy zaszły za daleko. Trzeba wziąć znicz i położyć się pod ministerstwem finansów.

 • piotr.ryka

  Oceniono 9 razy 3

  Jeden z komentarzy miał -1. Dałem mu plusa i wyskoczyło 0, Zaglądam po paru minutach, i znów ma -1. Daje mu ponownie plusa i wyskoczyło "już oceniałeś". Gratuluję GW demokratycznych zasad i standardów europejskich. Jesteście prawdziwym wzorem, no po prostu "the best".

 • krzysio333

  Oceniono 4 razy 2

  A potem się dziwicie, że PIS prowadzi w sondażach. Wystarczy nie kraść.

 • brzmski

  Oceniono 4 razy 2

  podaj dalej:
  zbieramy sie przed ministerstwem finansów
  W PROTEŚCIE...
  przeciw...
  dyskomfortowi jakiego doznajemy... ze strony rządu...
  gazetsprzymierzeniec

 • piotr.ryka

  Oceniono 6 razy 2

  Jest beznadziejnie. Polska umiera. Nie poradzimy sobie sami i dlatego granica rosyjsko-niemiecka na Wiśle musi wrócić. Inaczej NYT nas nie pochwali.

 • jacekzwawy

  Oceniono 8 razy 2

  Wystarczy tylko nie kraść, to starczy na 500 plus i jeszcze jest nadwyżka w budżecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX