Nowe firmy na liście ostrzeżeń publicznych. KNF zawiadamia prokuraturę

Komisja Nadzoru Finansowego umieściła na prowadzonej przez siebie liście ostrzeżeń publicznych dwa nowe podmioty - Nova Giełda oraz Nova Giełda Inwestycje. Oskarża je o prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia.

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienia wobec obu spółek z związku z podejrzeniem o prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia Komisji, a wobec Nova Giełda Inwestycje dodatkowo o dokonanie oferty publicznej papierów wartościowych bez wymaganych ustawą dokumentów.

Nova Giełda i  Nova Giełda Inwestycje prowadzą swoją działalność poprzez strony novagielda.pl oraz gieldain.pl.

Co to jest Nova Giełda?

Nova Giełda ma być w zamyśle jej twórcy, Mariusza Piotrowicza, konkurencją dla Giełdy Papierów Wartościowych. Nie obraca jednak akcjami, ale opcjami wystawianymi przez spółkę prawa cypryjskiego, konwertowanymi na udziały w notowanym podmiocie.  Nova Giełda Inwestycje jest komplementariuszem spółki Nova Gielda Inwestycje Limited Partnership z siedzibą Larnace na Cyprze.

Komisja Nadzoru Finansowego uznała jednak, że taka konstrukcja również łamie polskie prawo.

Na Novej Giełdzie notowane są obecnie cztery spółki – DAMF Energy, DAMF Gaz, Foncapital i Huta Stalowa Wola. Jak wynika z komunikatów informacyjnych, prezesem dwóch pierwszych firm jest Małgorzata Patrowicz (żona Mariusza Patrowicza), a trzeciej – Damian Patrowicz (syn Mariusza Patrowicza).

Jest reakcja Novej Giełdy

W przesłanym do redakcji oświadczeniu Mariusz Patrowicz odpiera zarzuty Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. W jego opinii UKNF „kolejny raz pokazał iż nie rozumie prawa lub go umyślnie nie przestrzega”. Akcentuje, że Nova Giełda działa legalnie na rzecz mniejszych podmiotów z rynku kapitałowego, podczas gdy KNF „zajmuje się prawie wyłącznie ochroną dużych nadzorowanych podmiotów”.

Patrowicz informuje także, że jego spółka również złoży w sądzie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw – ale przez Komisję. W jego opinii urzędnicy KNF dopuścili się zawiadomienia o nieistniejącym przestępstwie oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Poniżej publikujemy pełne oświadczenie Mariusza Patrowicza (pisownia oryginalna):

UKNF wpisując Nova Giełda sp z oo  na listę ostrzeżeń  publicznych kolejny raz pokazał iż nie rozumie prawa lub go umyślnie nie przestrzega. Cechy te były szczególnie widoczne w korespondencji z Nova Giełda sp z oo prowadzonej bez podstawy prawnej i bez zrozumienia meritum sprawy. Urzędnik/urzędnicy UKNF kierując zawiadomienia do prokuratury okręgowej w Warszawie dopuścili się prawdopodobnie dwóch przestępstw tj czynu opisanego w art. 238 kk/kto zawiadamia o nieistniejącym przestępstwie sam popełnia przestępstwo/oraz art 231 kk/przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego/. Stosowne zawiadomienia popełnienia przestępstw przez urzędników UKNF zostaną przygotowane przez Kancelarie Prawne Novej Giełdy spz oo i złożone w odpowiedniej prokuraturze. Nova Giełda sp z oo działa legalnie i na rzecz mniejszych podmiotów z rynku kapitałowego. UKNF na rynku kapitałowym zajmuje się prawie wyłącznie ochroną dużych nadzorowanych podmiotów

 

***

Więcej o: