Budżet państwa ma prawie 6 miliardów złotych nadwyżki. Są trzy przyczyny [WYJAŚNIAMY]

Rafał Hirsch
Ministerstwo Finansów oficjalnie potwierdziło, że budżet państwa na półrocze miał blisko 6 miliardów złotych nadwyżki. Powstała ona dzięki tego, że rząd wydaje coraz mniej pieniędzy, a dochody z podatków w tym samym czasie szybko rosną. Na dodatek pomaga Narodowy Bank Polski.

Budżet państwa po czerwcu ma dokładnie 5,86 mld złotych nadwyżki – Ministerstwo Finansów oficjalnie już potwierdziło, to o czym media pisały wcześniej.

Budżet państwa po czerwcu 2017Budżet państwa po czerwcu 2017 źródło: Ministerstwo Finansów

News o nadwyżce nie jest już więc taki nowy, ale dziś poznaliśmy więcej szczegółów.

Po pierwsze kolejny raz spadły wydatki. Czerwiec jest już trzecim miesiącem w tym roku, w którym wydatki budżetowe są niższe niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Zmiana wydatków rok do roku w kolejnych miesiącachZmiana wydatków rok do roku w kolejnych miesiącach dane: Ministerstwo Finansów, obliczenia własne

Niższe wydatki to po pierwsza kwestia niższych dotacji do ZUS – bo coraz wyższe płace dla coraz większego grona zatrudnionych przekładają się na wyższe składki emerytalne, więc dziura w ZUS jest mniejsza. Ministerstwo Finansów podaje, że w tym roku przelało do ZUS o 4,9 mld PLN mniej niż rok temu. Po drugie to kwestia kulejących wciąż inwestycji. To, ze one kuleją, to źle, ale plusem tej sytuacji jest to, że nie trzeba wydawać pieniędzy na wkład własny, powstaje więc oszczędność. 

Po drugie akurat w czerwcu NBP przelał na rządowe konto większość swojego ubiegłorocznego zysku. Chodzi aż o 8,8 miliardów złotych. Jak łatwo policzyć, bez tego zastrzyku budżet miałby jednak kilka miliardów deficytu, zamiast nadwyżki. 

Po trzecie nadal świetnie wyglądają dochody podatkowe. Najważniejszy jest VAT, który w czerrwcu znów był o 17,5 procent wyższy niż rok temu. Licząc od początku roku wpływy z VAT urosły już o 28 procent. 

Ale rewelacyjnie wyglądają też dochody z innych podatków – wpływy z PIT były w czerwcu o ponad 10 procent większe niż rok temu, a dla podatku bankowego czerwiec był rekordowy.

Wpływy z podatku bankowego były w czerwcu 2017 rekordowo wysokieWpływy z podatku bankowego były w czerwcu 2017 rekordowo wysokie dane: Ministerstwo Finansów

To wszystko razem w efekcie daje nadwyżkę budżetową. W ciągu całego roku budżet ma mniej deficyt nie większy niż 59,3 mld PLN. Jednak zdaniem coraz większej liczby ekonomistów i analityków może zamknąć się on w granicach 30 – 40 mld złotych.

Czy PiS złamie wyborczą obietnicę i wprowadzi nowy podatek?