Kolejna karuzela VAT rozbita. Wyłudzili 140 mln zł. Urzędnicy podają powód sukcesu

Robert Kędzierski
Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej z Przemyśla informują o rozbiciu szajki przestępców, którzy obracając fikcyjnymi fakturami wyłudzili z budżetu państwa 140 mln zł. Podają konkretną przyczynę kolejnego sukcesu.

Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu pod nadzorem warszawskiej prokuratury dokonali rozbicia kolejnej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Tym razem doprowadzono do zatrzymania trzech osób, które fikcyjnie obracając produktami spożywczymi pomiędzy podmiotami zarejestrowanymi w Polsce, Czechach i Niemczech doprowadziły budżet państwa do strat w wysokości 140 mln zł. 

Czytaj też: Polski budżet odnotował miliardy nadwyżki. Skąd się wzięła?

Mechanizm wyłudzenia wyglądał następująco. Najpierw podmiot działających w Czechach, pełniący rolę „bufora", deklarował nabycia towarów od podmiotu polskiego. Następnie dostawy były kierowane do kolejnego „bufora" mającego siedzibę na terenie Niemiec. Nabywca w ramach transakcji trójstronnych deklarował sprzedaż towarów do Polski. Kolejnym ogniwem przepływu faktury był tzw. „znikający podatnik", który z kolei był dostawcą „brokera".„Znikający podatnik" nie odprowadzał do Skarbu Państwa podatku VAT wykazywanego na fakturach, który rozliczany był przez kolejne podmioty uczestniczące w łańcuchu dostaw. I właśnie w tym momencie generowana była realna strata, bo urząd skarbowy nie odzyskał zwróconego wcześniej podatku. 

Urzędnicy podają konkretny powód udanej akcji wymierzonej w przestępców.

Konsolidacja administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej w ramach Krajowej Administracji Skarbowej pozwala nam na skuteczniejsze działania w zwalczaniu przestępczości gospodarczej. Rozbicie tej grupy wyłudzającej VAT jest kolejnym widocznym sukcesem nowej służby".

- napisał młodszy inspektor Waldemar Chaba, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie cytowany przez Ministerstwo Finansów

Krajowa Administracja Skarbowa została powołana do życia w marcu tego roku. Scala ona urzędy skarbowe, kontrolę skarbową, służbę celną. W zamyśle rządu miało to ułatwić obsługę i kontrolę podatników, poprawić skuteczność kontroli, a także przyczynić się do poprawy ściągalności podatków oraz lepszej walki z przestępcami gospodarczymi. Nie brakuje jednak przykładów na to, że walka z przestępcami gospodarczymi powoduje poważne utrudnienia dla całkowicie legalnych firm.

Dochody budżetowe z podatku VAT w maju były o 13 procent większe niż w maju przed rokiem - wyniosły 11,65 mld złotych. m. in. dzięki zwiększeniu wpływów z podatków Ministerstwo Finansów oficjalnie potwierdziło, że budżet państwa na półrocze miał blisko 6 miliardów złotych nadwyżki.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (97)
Kolejna karuzela VAT rozbita. Wyłudzili 140 mln zł
Zaloguj się
 • nie_z_rzeczownikami

  Oceniono 15 razy 13

  "powoduje poważne utrudnienia dla całkowicie legalnych firm" - tak niestety jest w życiu. Wsiadam do samolotu i co? Muszę zmagać się z wieloma kontrolami, ściągać buty, nie wnosić płynów, nieraz stać w długich kolejkach, wyciągać elektronikę... a dlaczego? Bo na świecie zdarzyły się oszołomy, które chciały źle wykorzystać samoloty. To samo z "utrudnieniami dla legalnych firm". Mogą "podziękować" oszustom.

 • kloszu

  Oceniono 16 razy 6

  Jak sąd rozpozna sprawę to państwo będzie musiało płacić odszkodowania bo okaże się że to zgodnie z prawem było a słupa nikt nie znajdzie. W najlepszym wypadku ktoś dostanie w zawiasach i jakąś śmieszną grzywnę.

 • yacie

  Oceniono 8 razy 4

  i to jest dobra wiadomość dla Polski ale zła dla działaczy PO takich o jakich mówił Saleta.

 • wieszcar

  Oceniono 3 razy 3

  Jak urzędas może bezrefleksyjnie komuś przelać tak gruby hajs?
  To jest jakiś inside-job.

 • maras63

  Oceniono 13 razy 3

  I o te pieniądze toczy się dzisiaj walka na ulicach, a reszta to opakowanie.

 • adok1103

  Oceniono 11 razy 3

  Wróci PełO ze Staroczesną i znowu będzie można legalnie kręcić wałki i właśnie o to cały ten jazgot opozycji a nie tam jakieś podziały władzy i inne bzdury

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX