Natychmiastowe umocnienie złotego po wecie prezydenta. Widać, że rynek obserwuje sytuację wokół polskich sądów

Rafał Hirsch
Polski złoty zareagował na słowa prezydenta Andrzeja Dudy o tym, że zawetuje ustawy o KRS i o Sądzie Najwyższym. Wszystkie najważniejsze waluty obce potaniały na naszym rynku o kilka groszy.

Prezydent poinformował o swojej decyzji dokładnie o 10:12. Wtedy euro na rynku walutowym kosztowało dokładnie 4,2570 PLN. Trzy minuty później kurs wynosił  4,2321 PLN.

Umocnienie złotego po prezydenckim wecieUmocnienie złotego po prezydenckim wecie wykres: investing.com

Sam zakres ruchu nie jest oczywiście szokujący – to niecałe trzy grosze, ale jego szybkość i moment, w którym się zdarzył pokazuje, że rynek finansowy uważnie obserwuje to, co dzieje się w Polsce wokół sądownictwa.   

Podobny ruch w dół zanotowały w tym samym momencie dolar, frank i funt. To, co działo się w tym momencie ze złotym znacząco różniło się od notowań węgierskiego forinta i czeskiej korony, które były stabilne

Na głównej parze walutowej świata po 10:12 także nie widać żadnych istotnych ruchów, co sugeruje, że umocnienie złotego to nasza lokalna reakcja na to, co się wydarzyło u nas

Notowania euro do dolara w momencie wetowania ustaw sądowych w PolsceNotowania euro do dolara w momencie wetowania ustaw sądowych w Polsce wykres: investing.com

W piątek, w czasie przepychania przez parlament ustawy o Sądzie Najwyższym złoty wyraźnie osłabł dolary i euro podrożały wtedy o 5 groszy. Dziś straty z piątku w sporej części zniknęły. 

Rynek walutowy bardzo rzadko reaguje na to, co się dzieje w danym kraju w bieżącej polityce. Zwykle o kursach walut decyduje to, jak wyglądają publikowane dane gospodarcze, albo decyzje i zachowania banków centralnych. Tym razem jest inaczej, ponieważ zmiany w sądownictwie mogłyby w oczach rynków zwiększać ryzyko gospodarcze w Polsce i jednocześnie grozić kolejnymi obniżkami ratingów wiarygodności kredytowej.

Więcej o: