Jeśli Polacy na Wyspach zastanawiali się, czy wracać po Brexicie, to MFW ma dla nich podpowiedź

Marcin Kaczmarczyk
Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaktualizował swoje prognozy wzrostu PKB. Obniżył je dla Wielkiej Brytanii i USA. Podniósł dla kilku krajów strefy euro i Chin.

Gospodarka Wielkiej Brytanii, wg najnowszych prognoz MFW, w tym roku wzrośnie o 1,7 proc., a nie 2 proc. – jak wcześniej szacowali eksperci Funduszu. Zmienili też szacunki dotyczące USA. Amerykańska gospodarka powiększy się w tym roku o 2,1 proc., a nie 2,3 proc., jak uważali wcześniej.

W wypadku Wielkiej Brytanii obniżkę prognozy wzrostu MFW tłumaczy słabszym od oczekiwanego wzrostem w pierwszym kwartale tego roku. Wtedy PKB na Wyspach powiększyło się ledwie o skromne 0,2 proc. Mówił o tym w poniedziałek dla BBC Maurice Obstfeld, szef ekonomistów w MFW.

Fundusz zakłada ponadto, że w dłuższym terminie wpływ Brexitu na gospodarkę Wielkiej Brytanii będzie negatywny w co najmniej kilku punktach. O szczegółach trudno tu jednak mówić, ponieważ negocjacje dotyczące Brexitu niedawno dopiero się rozpoczęły. Zdaniem Obstfelda fatalny ich wynik może spowodować, że gospodarka Wielkiej Brytanii będzie musiała działać w jeszcze trudniejszych warunkach, niż dzisiaj zakłada to MFW.

Czytaj więcej: Brytyjczycy wrócą do Unii za 20 lat. Brexit będzie bardzo bolesny.

Bez poważnych reform w USA

MFW ściął też prognozy dotyczące PKB USA w przyszłym roku – do 2,1 proc. z 2,5 proc. Ekonomiści Funduszu nie wierzą w to, że Trump rozpocznie zapowiadane wcześniej wielkie reformy gospodarcze. Niepewny jest los zarówno zapowiadanych dużych cięć podatkowych, jak i nie mniejszych planowanych inwestycji infrastrukturalnych.

Dodali przy tym, że rynki również nie wierzą już w znaczące stymulowanie gospodarki przez amerykański rząd.

Czytaj więcej: Dolar najtańszy od ponad dwóch lat. Co się dzieje?

Prognozy MFW dotyczące Wielkiej Brytanii i USA kontrastują z szacunkami dotyczącymi innych krajów. Dla kilku państw strefy euro zostały one podwyższone. I tak np. PKB Hiszpanii wzrośnie w tym roku o 3,1 proc., a nie 2,6 proc. – wg MFW. A włoska gospodarka powiększy się o 1,3 proc., zamiast o 0,8 proc., jak zakładano wcześniej.

Nieco lepiej będzie też w Chinach. Tam gospodarka urośnie w tym roku, wg najnowszych prognoz MFW, o 6,7 proc., a nie 6,6 proc. W przyszłym roku natomiast o 6,4 proc., zamiast wcześniej szacowanych 6,2 proc.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o: