Agencja Moody's porównała Polskę z Czechami. I nie wypadliśmy lepiej. Przez politykę
Tak naprawdę powody takiej oceny widać wyraźnie już w tytule analizy Moody’s: "Rządy Czech i Polski: profil kredytowy Czech jest silniejszy niż Polski, wspiera go niższy poziom długu i bardziej stabilna polityka". Raport nie zmienia oceny kredytowej, to zaktualizowana opinia skierowana do inwestorów.
Agencja ratingowa spodziewa się, że realny wzrost PKB w Polsce w tym roku wyniesie 3,2 proc., a w przyszłym 3,1 proc. Czesi mają urosnąć odpowiednio o 3,0 i 2,7 proc. Jak pisze Moody's, zarówno w Polsce jak i Czechach widać pozytywny wpływ poprawy sytuacji na rynku pracy i odbicia w inwestycjach dzięki większym środkom z UE.
Analitycy wśród plusów wspólnych dla Warszawy i Pragi wymieniają też między innymi "solidny" napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych i wspierającą politykę monetarną banku centralnego.
"Oba kraje mają podobne czynniki wzrostu, które będą wspierać przyspieszenie konwergencji dochodów z resztą Unii Europejskiej w ciągu najbliższych 18 miesięcy" - napisał w komentarzu analityk i współautor raportu.
Na tym jednak podobieństwa się kończą. To, co sprawia, że Czesi mają lepszą ocenę kredytową niż Polska, to między innymi zagadnienia związane z polityką rządu: siła instytucjonalna kraju, zadłużenie i poziom deficytu i wpływające na gospodarkę zmiany w prawie.
"Polityka polskiego rządu odzwierciedla skłonność do bardziej wyraźnego interwencjonizmu państwowego" - argumentują analitycy Moody's. Pisze też, że siła instytucjonalna Polski (chodzi o kluczowe instytucje państwa) jest na niższym poziomie niż Czech.
Deficyt w naszym kraju jest wyższy niż w Czechach (a także powyżej mediany 8 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, do których należą jeszcze Słowacja, Bułgaria, Rumunia, Słowenia, Węgry i Chorwacja). Czesi prowadzą bardziej ostrożną politykę fiskalną - Moody's przypomina, że zanotowali w ubiegłym roku nadwyżkę budżetową, pierwszy raz od 1995 roku.
Czytaj więcej na ten temat: Czesi z nadwyżką w budżecie państwa. Polska o takim wyniku może pomarzyć
Poza tym, wskaźnik długu do PKB wynosi u naszych południowych sąsiadów jest jednym z najniższych w UE, wynosi 37 proc. - około 17 punktów procentowych mniej, niż w Polsce.
Moody's wspomina też o sytuacji sektora bankowego. Pisze, że wyzwaniem dla polskich banków może być potencjalne zmiany w prawie związane z walutowymi kredytami hipotecznymi.
Mimo, że zestawieniu przegrywamy z Czechami (mają od tej agencji rating na poziomie A1, my - A2), trzeba pamiętać, że niedawno, w maju, Moody's nieco poprawił ocenę wiarygodności kredytowej Polski. Podniósł nam wtedy perspektywę ratingu z negatywnej do stabilnej. Wśród zagrożeń wymienił wtedy między innymi ryzyko związane z głębokimi podziałami politycznymi w naszym kraju.
+++
-
Kosztowne porządki w Białym Domu. Pół miliona dol. na sprzątanie. "Nie widzieliśmy czegoś takiego"
-
Rząd chwali się wsparciem dla gmin górskich. Burmistrz Karpacza: Znikoma pomoc. Na miesiąc 250 zł
-
Zmiany w bonie turystycznym. Prezydent podpisał ustawę. Co się zmienia?
-
USA. Lidl i Aldi oferują premie dla zaszczepionych pracowników. "Kto się nie dostosuje, ten wylatuje"
-
PIT 2021. Do kiedy trzeba się rozliczyć? Ile czeka się na zwrot podatku? Najważniejsze daty
- Polski Bon Turystyczny ze zmianami. Opłacimy nim także jednodniowe wycieczki bez noclegu
- Brexit. Mastercard zwiększy Brytyjczykom o co najmniej 400 proc. opłaty za transakcję kartą
- Czy rząd zwiększy 500 Plus do 600 Plus? Minister rodziny odpowiada: Polacy stali się zamożniejsi
- Odszkodowania za powikłania po szczepionce. Fundusz Kompensacyjny ma zacząć działać w maju. Kto z niego skorzysta?
- Kursy walut 26.01. Złoty wyjątkowo stabilny, funt ciągle powyżej 5,10 zł [Kurs dolara, funta, euro, franka]