Po Francji teraz Wielka Brytania. Kolejny kraj chce zakazu rejestracji samochodów spalinowych

Marcin Kaczmarczyk
Brytyjski rząd chce wprowadzić zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami diesla i benzynowymi od 2040 roku. To część większego planu, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Wielkiej Brytanii.

Najnowszy plan brytyjskiego ministerstwa środowiska, żywności i spraw wsi jest modyfikacją projektu, który opublikowano na Wyspach w maju. Dokument dotyczy działań rządu zmierzających do poprawy jakości powietrza w Wielkiej Brytanii. W projekcie z maja zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi miał obowiązywać od 2050 roku. Teraz to rozwiązanie ma być wprowadzone 10 lat wcześniej.

Brytyjczycy chcą wyeliminować samochody z silnikami diesla i benzynowe z dróg, ponieważ odpowiadają one w największym stopniu za emisję szkodliwych tlenków azotu. Do działań mających na celu ograniczenie ich emisji obliguje rząd w Londynie między innymi jeden z wyroków tamtejszego Sądu Najwyższego.

W nowym planie mówi się też o znacznych kwotach pieniędzy. Na poprawę jakości powietrza Brytyjczycy chcą wydać 3 mld funtów, w tym 255 mln na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń przez samochody z silnikami diesla – jak dokładnie to ma być zrobione, jeszcze nie wiadomo.

Czytaj więcej: Nowy przekręt spalinowy Audi i w to Niemczech. Minister wzywa na dywanik szefa Volkswagena.

Brytyjczycy idą śladem Francuzów i Niemców

Brytyjski plan pojawia się niecały miesiąc po tym, jak podobne zamierzenia dotyczące zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych po 2040 roku zapowiedział francuski minister środowiska Nicolas Hulot.

Wcześniej, bo jesienią ubiegłego roku, niemiecki Bundesrat przegłosował z kolei pomysł zakazu rejestracji samochodów spalinowych w Niemczech po 2030 roku. Te decyzja, podobnie zresztą, jak ogłoszony właśnie brytyjski plan ich eliminacji z dróg i wcześniejszy francuski, jest wyłącznie propozycją. Te zakazy nie stały się jeszcze częścią obowiązującego prawa. W Niemczech nad propozycją izby wyższej musi się pochylić Bundestag. We Francji i na Wyspach z kolei rządowe plany muszą przejść pełną ścieżkę legislacyjną.

Wydaje się jednak, że to wyłącznie kwestia czasu, kiedy zakazy sprzedaży aut spalinowych zaczną obowiązywać – i to już całkiem nieodległego. Koncerny motoryzacyjne coraz odważniej wkraczają w erę elektrycznych samochodów. W przeciągu 2-4 lat praktycznie wszystkie największe będą miały takie w ofercie.

Pojawiają się też ze strony producentów samochodów dalej idące deklaracje. Volvo np. zapowiada, że od 2019 roku wszystkie nowe modele koncernu będą albo hybrydami, ale pojazdami w ogóle pozbawionymi silników spalinowych.

Czytaj więcej: Pomysł niemal jak z filmu science-fiction. Ursus chce wyprodukować elektryczny ciągnik. I poważnie się do tego zabiera.

Kilkadziesiąt godzin przed prezentacją planu zakazu sprzedaży nowych samochodów z napędem klasycznym przez brytyjski rząd, BMW zapowiedziało, że za dwa lata będzie produkować na Wyspach elektryczną wersję kultowego samochodu Mini. To bardzo znamienne, że silnik elektryczny trafi wkrótce właśnie do tego samochodu będącego jedną z ikon brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego.

W tym świetle zakaz sprzedaży „spalinówek” po 2040 roku na Wyspach przestaje szokować.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (108)
Po Francji teraz Wielka Brytania. Kolejny kraj chce zakazu rejestracji samochodów spalinowych
Zaloguj się
 • rzewuski1

  Oceniono 9 razy 5

  Takie plany które maja wejść w życie za 20 czy 30 lat można śmiało wrzucić do kosza.

 • japka_putina

  Oceniono 7 razy 3

  Przy okazji taki drobiazg: od dwóch dni światek samochodowy żyje informacją o nowych suchych akumulatorach litowych opracowanych przez Toyotę. Mają pojawić się na rynku za jakieś 5 lat. Mają być dwa razy lepsze od obecnych pod względem stosunku pojemności do masy i teoretycznie dadzą się naładować w kilka minut. Będą też prawdopodobnie dużo droższe, a ich szybkie ładowanie będzie wymagało kilkukrotnie większych mocy i nowych standardów wtyczek, niż stosowane w najszybszych, całkiem niedawno zapowiedzianych superładowarkach o mocach 350kW. Niestety, wydarzenie umknęło dziennikarzom z next, bo przecież nie dotyczy nowych tłitów Elona Muska.

 • tinnman

  Oceniono 9 razy 3

  Polska, ale nie tylko, także właściwie wszystkie państwa, w których jeżdżą diesle VW, BMW czy Mercedesa, a które to państwa są sygnatariuszami umów odnośnie redukcji NOx albo cząstek stałych, powinny wystąpić do sądów przeciwko koncernom za wieloletnie trucie swoich obywateli. Nawet poszczególne miasta czy gminy mogą występować na drogę sądową przeciw tym koncernom. Przecież to oszustwo tak naprawdę przez wiele lat uderzało właśnie w mieszkańców, nawet jeśli nie byli właścicielami feralnych pojazdów. To mieszkańcy byli truci więcej niż obiecywały koncerny. Społeczeństwa umówiły się za akceptowalny poziom trucizn, a tu ktoś zaczął oszukiwać i truć więcej. Potrzebna jest za to rekompensata, którą gminy/miasta/państwa będą musiały wydać na zwiększone wydatki na służbę zdrowia. To wszystko da się policzyć. Oczywiście pogrąży to totalnie gospodarkę Niemiec.

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 3 razy 3

  jedyna pocieszająca wiadomość to ta, że kacapy utracą źródła przychodu, a szejkowie wrócą do namiotów.

 • nietyp

  Oceniono 4 razy 2

  Rewolucja to będzie, kiedy oni zaczną jeździć po właściwej stronie drogi!!!

 • gj61

  Oceniono 4 razy 2

  Handlarze w Polsce już zacierają rączki. Ale interes się kroi, jaka kasa do wzięcia. Tyle nówek do sprowadzenia, same niemykane... Polska złomowiskiem Europy!!!

 • elegancja_francja

  Oceniono 1 raz 1

  To rzeczywiscie rewolucyjne pociagniecie -- rowniez of 2040 ludzie maja byc na Marsie i Europie i beda gadajace roboty, a wszyscy Polacy beda przechodzic na emeryture w 25 roku zycia. Eh, brednie.

 • princealbert

  Oceniono 3 razy 1

  Nie bedzie zachod plul nam w twarz! Nasze samochody beda napedzane weglem ze slaskich kopalni i drewnem z puszczy bialowieskiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX