Spadły zarobki Polaków za granicą. Szczególnie w Wielkiej Brytanii. Jest się czego bać?

Jak wynika z raportu Grupy Euro-Tax.pl, w 2016 r. spadło przeliczane na złote średnie wynagrodzenie Polaków pracujących za granicą w krajach Unii. Najbardziej w Wielkiej Brytanii. To m.in. efekt znacznej deprecjacji funta.

Podczas, gdy w Polsce średnie wynagrodzenie w ubiegłym roku wzrosło o 148 zł, do 4047 zł brutto, za granicą Polacy zarabiali miesięcznie o 315 zł mniej niż w 2015 r. To „mniej” oznacza jednak i tak całkiem niemałą kwotę - 6697 zł. 2016 r. był trzecim w historii obecności Polski w UE, gdy średnie miesięczne płace Polaków spadły – wcześniej taka sytuacja miała miejsce w 2009 i 2013 roku.

.. .

W ciągu 13 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej Polacy łącznie zarobili pracując za granicą ponad 1,2 bln zł – wyliczył Euro-tax.pl. W zeszłym roku otrzymali wynagrodzenia na poziomie 119,5 mld zł. To tylko o 0,1 mld zł mniej niż w 2015 r.

Najwięcej Polacy zarabiają w Niemczech - ponad 42 mld zł w 2016 r. To aż o 46 proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei w Wlk. Brytanii nasi rodacy zarobili w zeszłym roku 22 mld zł, czyli aż o 20 proc. mniej niż w 2015 r. Skąd takie różnice? I skąd w ogóle spadek wynagrodzeń?

Euro-Tax tłumaczy to „aktualną sytuacją geopolityczną w Europie”. Jak wynika np. z danych brytyjskiego urzędu statystycznego, dochody Brytyjczyków spadają już od trzech kwartałów. Ale może nie chodzić wyłącznie o obniżki czy wzrosty płac. - Jednym z kluczowych czynników była silna deprecjacja funta – zwraca uwagę Adam Powiertowski, Prezes Euro-Tax.pl. Do tego dodamy – i umocnienie się euro wobec złotego. Dlatego zarobki w euro w przeliczeniu na złote są coraz wyższe, zaś wynagrodzenie w funtach przeliczone na złote jest coraz niższe.

To może być także przyczyna tego, że w 2016 r., w porównaniu z 2015 r., wyrażone w złotych średnie zarobki Polaków w większości krajów Unii spadły. Największą różnicę widać w przypadku osób pracujących w Wielkiej Brytanii - spadek z 7 113 zł do 5 450 zł miesięcznie. Więcej Polacy zarabiali m.in. w Holandii (6 184 zł) czy Belgii (6 816 zł). Zdecydowanie najwięcej można było zarobić w Austrii i Niemczech – odpowiednio 12 197 zł i 10 891 zł miesięcznie.

W zeszłym roku spośród krajów Unii Europejskiej nadal najwięcej osób przebywało w Wielkiej  Brytanii (720 tys.), Niemczech (655 tys.), Holandii (112 tys.) oraz w Irlandii (111 tys.). Wielkość polskiej emigracji w Belgii i Austrii to odpowiednio 52 tys. i 36 tys.

***

Witucki: Nie mam problemu z tym, że już nie zarządzam 15 tys. pracowników [NEXT TIME]

Komentarze (65)
Spadły zarobki Polaków za granicą. Szczególnie w Wielkiej Brytanii. Jest się czego bać?
Zaloguj się
 • wilq9

  Oceniono 8 razy 8

  zarobki w UK autor podaje w wysokości netto, a zarobki w Niemczech, Austrii i Polsce brutto. I jak tu czytać GW przy takich manipulacjach?

 • i_co_mi_zrobisz

  Oceniono 8 razy 4

  "Jednym z kluczowych czynników była silna deprecjacja funta – zwraca uwagę Adam Powiertowski, Prezes Euro-Tax.pl. Do tego dodamy – i umocnienie się euro wobec złotego. Dlatego zarobki w euro w przeliczeniu na złote są coraz wyższe, zaś wynagrodzenie w funtach przeliczone na złote jest coraz niższe."

  Nobel z ekonomii dla tego pana.

 • kaviar100

  Oceniono 2 razy 2

  jaka gazeta taki artykuł

 • dalacin4

  Oceniono 8 razy 2

  co za artykuł :)
  "Podczas, gdy w Polsce średnie wynagrodzenie w ubiegłym roku wzrosło o 148 zł, do 4047 zł brutto, za granicą Polacy zarabiali miesięcznie o 315 zł mniej niż w 2015 r. To „mniej” oznacza jednak i tak całkiem niemałą kwotę - 6697 zł."

  zapomnieli wspomnieć, że w wolsce to brutto to 2 885,86 netto i pomijając tą średnią to większość jednak dostaje koło 2000 netto, natomiast to 6697 za granicami to już jest netto i dostaje je jakieś 80% rodaków za granicą (niewielu zarabia więcej, a jeszcze mniej zarabia nieco mniej)

 • krunghtep01

  Oceniono 10 razy 2

  Ciagle to samo. Porownanie zarobkow brutto nie ma sensu przy kwocie wolnej od podatku w Wlk.Bryt. wynoszacej 11500 funtow.Do tego Cameron zapowiedzial ze jego partia bedzie dazyla do tego by pracownicy na nanizszej stawce w ogole nue placili podatku dochodowego.Przypominam ze to nie zadne 'lewaki' tylko partia konserwatywna reprezentujaca biznes i gorna klase srednia !!

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 12 razy 2

  "To „mniej” oznacza jednak i tak całkiem niemałą kwotę - 6697 zł."

  To jest mega bieda. Porównując ceny, to tak jakby zarabiali 2000-3000 w PL. Po co oni tam siedzą?

 • gj61

  Oceniono 7 razy 1

  Co to za bzdury? Skądeście tego "noblyste" z ekonomii znaleźli, toż to ten z Białegostoku, były kandydat na prezydenta jest mądrzejszy. Ten tekst pokazuje że, każdą, nawet najgłupszą tezę da się udowodnić. Potrzeba tylko odpowiednio aroganckiego, usłużnego dupka znaleźć.

 • polsz

  0

  artykuł zawiera całą masę błędów i nieścisłości. Umacnianie złotego wobec euro i i funta w jednym przypadku powoduje spadek zarobków w drugim wzrost. Raz zarobki podaje się netto a raz brutto. Raz zarobki spadają do 5540 a raz do 6697... Jeden z najgorszych gniotów jaki ostatnio miałem okazję to zobaczyć.
  Cenisz dobre dziennikarstwo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX