"Szaleństwa nie było", słaby debiut Play na warszawskiej giełdzie. W trakcie sesji spadki nawet o 5 proc.

Debiut Play to była największa oferta publiczna prywatnej spółki w historii warszawskiej giełdy, i jednocześnie największy debiut od 2011 roku, kiedy na GPW weszła Jastrzębska Spółka Węglowa. Niestety nie był on zbyt udany. Za jedną akcję telekomunikacyjnej firmy na zamknięciu płacono 35,50 zł, czyli 1,4 proc. mniej niż podczas wcześniejszych zapisów.

Akcjami Play Communications (ma 100 proc. udziałów w spółce P4, właścicielu Play) rozpoczęto handlować dokładnie po cenie z emisji publicznej, czyli 36 zł. Ale potem, z każdą chwilą poziom notowań był coraz niższy i w pewnym momencie akcje traciły nawet około 5 proc.

Początek notowań Play na GPWPoczątek notowań Play na GPW / Źródło: stooq.pl

Wszystko przy bardzo dużych obrotach - Play był dziś najchętniej handlowaną spółką w Warszawie. Tuż po południu wartość obrotów na Play wynosiła 725 mln zł (w przypadku kolejnych w tym zestawieniu Orange i KGHM było to 28 mln zł), a skończyło się na aż 869 mln zł. Dla porównania, obroty w przypadku spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 wyniosły jedynie 508 mln zł.

Play nie emitował nowych akcji, istniejące już sprzedawali dotychczasowi udziałowcy . 115.435.005 akcji inwestorom instytucjonalnym (co stanowiło około 95 proc. Oferty), 6.137.616 inwestorom indywidualnym i pracownikom. Zainteresowanie małych inwestorów było duże – w trakcie oferty zapisali się na około 18 mln akcji, czyli popyt z ich strony trzykrotnie przewyższył liczbę przydzielonych akcji.

Czytaj więcej na ten temat: Polacy rzucili się na akcje Play'a. Potężne redukcje zapisów 

Wartość oferty wyniosła ostatecznie 4,4 mld zł. Więcej zebrały tylko cztery inne spółki – PZU, PKO BP, PGE i JSW. Wszystkie to firmy skarbu państwa, co znaczy, że oferta Play Communications była największą ofertą prywatnej spółki w historii GPW.

Play to drugi pod względem klientów operator sieci komórkowej – ma ich 14,3 mln. W ubiegłym roku zarobił 712 mln zł netto przy przychodach na poziomie 6,12 mld zł.

+++

Współtwórca Comperia.pl: Samo bycie upartym jest bez sensu. Trzeba jeszcze pokory, mądrości i otwartości [NEXT TIME]

Więcej o: