To już pewne. Nadchodzi koniec tradycyjnych kas fiskalnych. W 2018 roku pojawią się e-paragony

Ministerstwo Finansów potwierdza, że już od 1 stycznia 2018 roku będą wycofywane kasy fiskalne z papierowymi paragonami. Na pierwszy ogień branże, które są najbardziej narażone na nadużycia podatkowe.

O paragonowej rewolucji, która czeka nas już wkrótce, poinformował wiceminister finansów Paweł Gruza, w odpowiedzi na interpelację poselską.

Gruza podkreślił, że obecnie w resorcie finansów trwają pracę nad rozporządzeniem, które określi warunki techniczne i kryteria dla tzw. kas on-line, które będą wysyłać informacje na temat wszystkich transakcji do systemu informatycznego ministerstwa.

Zgodnie z zapisami przedmiotowego rozporządzenia kasy on-line będą przekazywały automatycznie dane dotyczące raportów fiskalnych dobowych, paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych oraz faktur i faktur anulowanych zarejestrowanych od czasu poprzedniego przekazu danych, według ustalonego harmonogramu przekazu danych.

- podkreślił Paweł Gruza.

Wiceminister finansów potwierdził również, że nowe rozporządzenie wejdzie w życie już od 1 stycznia 2018 r. Nie oznacza to , że wszyscy przedsiębiorcy zostaną zmuszeni do natychmiastowej wymiany tradycyjnych kas. Proces będzie stopniowy i potrwa kilka lat.

Planowane jest wprowadzenie obligatoryjnego obowiązku stosowania kas on-line w branżach szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych. Wymiana kas nastąpi stopniowo. Prace analityczne w tym zakresie nadal trwają

- czytamy w odpowiedzi wiceministra finansów.

Co to oznacza dla klientów?

Zmiany dotyczące kas fiskalnych mają przede wszystkim na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Nowe rozwiązania mają być korzystne również klientów. Wkrótce będą mogli oni otrzymywać dowody zakupów SMS-em czy też e-mailem.

Z informacji uzyskanych z Ministerstwa Rozwoju wynika, że trwają tam prace nad wypracowaniem ostatecznego modelu udostępniania paragonów w postaci elektronicznej dla klientów.

- podkreśla Paweł Gruza.

Oczywiście klienci wciąż będą mieli możliwość otrzymania papierowego paragonu.

Jak wyliczyła firma KPMG, wprowadzenie elektronicznych paragonów może przynieść budżetowi państwa dodatkowe 2,8 mld zł rocznie. Nowe urządzenia fiskalne to koszt ok. 1,8 tys. zł netto, plus dodatkowo 20 zł miesięcznie kosztów transmisji danych.

System kas fiskalnych online działa też w innych krajach. Na Węgrzech wpływy z VAT w 2014 r. wzrosły dzięki temu o 8 proc., w Słowenii zanotowano roczny skok o 4,6 proc.