Polski przemysł rozwija się najwolniej od ośmiu miesięcy. "Ryzyko osłabienia PKB"

Sektor przemysłowy w polskiej gospodarce wciąż się rozwija, choć w lipcu ten wzrost był najwolniejszy od listopada 2016. Przedsiębiorcom ciążą między innymi koszty, pomaga popyt z zagranicy.

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu, który obrazuje tempo rozwoju w sektorze, spadł w lipcu do 52,3 pkt z 53,1 pkt w czerwcu i jest najniżej od ośmiu miesięcy - podała firma IHS Markit, która przygotowuje badania. Odczyt powyżej 50 punktów wciąż jednak oznacza rozwój sektora, co więcej, ten lipcowy nadal jest powyżej średniej z badań długoterminowych, czyli z ostatnich 19 lat.

- Głównym powodem pogorszenia wyników w sektorze było osłabienie wzrostu liczby nowych zamówień oraz najwolniejszy od dziewięciu miesięcy wzlot wielkości produkcji - napisał w komentarzu Sam Teague, ekonomista IHS Markit i autor raportu.

Nowe zamówienia rosły najwolniej od ośmiu miesięcy. Przy czym znacznie lepiej wyglądały zlecenia eksportowe - popyt z rynków zagranicznych był silniejszy od popytu na rynku krajowym.  

Firmom z sektora wytwórczego wciąż rosły koszty (choć nieco wolniej niż w poprzednich miesiącach), częściowo wzrost cen surowców został przeniesiony na klientów. Polskie firmy przemysłowe nadal optymistycznie patrzą na kolejne 12 miesięcy, choć ten optymizm też jest najmniejszy od ośmiu miesięcy.

PMI dla polskiego przemysłuPMI dla polskiego przemysłu / Źródło: IHS Markit

- Najnowsze wyniki badań idą w parze ze spowolnieniem tempa wzrostu oficjalnej produkcji przemysłowej, która w czerwcu spadła do 4,5% r/r. Lipcowe dane PMI przedstawiają ryzyko osłabienia PKB, który według IHS Markit w 2017 wyniesie 3,7% r/r - pisze ekonomista.

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju, mówił niedawno w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, że jego zdaniem w tym roku polska gospodarka może urosnąć nawet o 4 proc.

Czytaj więcej na ten temat: Wicepremier Morawiecki pojechał do Londynu i uspokajał inwestorów. Mówił też o kursie złotego

Na razie znamy tylko odczyt za pierwszy kwartał – w ciągu pierwszych trzech miesięcy PKB wzrósł o 4 proc.

+++

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (52)
Polski przemysł rozwija się najwolniej od ośmiu miesięcy. Wskaźnik PMI w lipcu w dół
Zaloguj się
 • 1docentpj

  Oceniono 24 razy 22

  Czyżby efekt nadwyżki budżetowej tzn. przetrzymywaniem VAT-u do zwrotu i brakiem inwestycji ?

 • rasta-mw

  Oceniono 30 razy 22

  TVP mówi, że same wzrosty, nadwyżka budżetowa, firmy kwitną, ludziom żyje się dostatniej, a wszystko to w ciągu ostatnich 2 lat. Tyle, że za komuny też wciskali podobną propagandę.

 • siwywaldi

  Oceniono 27 razy 21

  No i nomen omen WYŁAZI szydło z worka..... :-)) Za Gierka też wszystko "żarło" jak trzeba, ale w pewnym momencie zdechło.

  Ale mniejsza z tym. Najbardziej ciekawi mnie, czy obecny czołowy Bard PiS-u Andrzej Rosiewicz, zaśpiewa Morawieckiemu swoją słynną w latach 1980 - 1981 "Propagandę sukcesu"? :-)

 • jkwt

  Oceniono 11 razy 7

  Zawsze rozwijaliśmy się nieco szybciej niż najbogatsze kraje UE. Nawet jak tam była recesja. Teraz będzie na odwrót. Gdyby nie dobre wyniki w Niemczech to u byłoby widmo recesji.

 • maks1956

  Oceniono 8 razy 6

  pisiory doprowadzą Polskę do ruiny to jest ta dobra zmiana oszuści i tyle

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 4

  Wina Szydło. A jakt teraz jeszcze KE zakwestionuje rozliczenia finansowe dowolnych projektów współfinansowanych ze środków UE to w ogóle będzie niezły klops. Pasztet taki że hej...

 • rodak_z_perth

  Oceniono 8 razy 4

  Gdzie jest Szydło i jej konferencje w plenerze, gdzie jest Morawiecki czarujący VAT, gdzie są teraz wszyscy oklaskujący kłamstwa "dobrej", a może "dojnej" zmiany?
  Tak wygląda rzeczywista kondycja polskiej gospodarki.
  A może 500+ v2.0 pomoże :-D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX