PKB w strefie euro rośnie najszybciej od ponad sześciu lat. Jeden wykres pokazuje, dlaczego to dla nas świetne wieści

Rafał Hirsch
Wzrost gospodarczy w dziewiętnastu krajach strefy euro w drugim kwartale tego roku sięgnął 2,1 procent - podaje Eurostat. To najlepszy wynik od 2011 roku. To dobra wiadomość, bo od piętnastu lat to, co dzieje się w strefie euro, ma duży wpływ na polską gospodarkę.

Wzrost PKB o ponad 2 procent to bardzo rzadkie osiągnięcie w strefie euro. Ostatni raz takie tempo wzrostu udało się tam uzyskać na przełomie 2010 i 2011 roku, jeszcze przed kryzysem związanym z Grecją (bankructwo Grecji nastąpiło rok później, na wiosnę 2012 roku).

PKB w strefie euro pierwszy raz od 2011 roku rośnie o ponad 2 procent rok do rokuPKB w strefie euro pierwszy raz od 2011 roku rośnie o ponad 2 procent rok do roku dane: Eurostat

Równie szybkie tempo wzrostu gospodarczego strefa euro miała jeszcze przed bankructwem Lehman Brothers i następującym po nim kryzysem finansowym. PKB w Europie Zachodniej (wtedy strefa euro składała się prawie wyłącznie z państw Europy Zachodniej) szedł w górę o ponad 2 procent rocznie od drugiej połowy 2005 do początku 2008. W tym samym czasie także Polska notowała rekordowo szybkie tempo wzrostu – o blisko 7 procent rocznie.

Generalnie jeśli porównamy tempo wzrostu w strefie euro i w Polsce, to z łatwością zauważymy zależność. Dwa okresy spowolnienia gospodarczego w naszym kraju – ten z 2009 i ten z 2012 roku - mieliśmy wtedy, gdy w strefie euro panowała recesja.

Jeśli więc teraz PKB w strefie euro rośnie najszybciej od siedmiu lat, to rosną też szanse na szybszy wzrost gospodarczy w Polsce.

Jest jeszcze jedna ciekawostka. W drugim kwartale 2017 identycznym tempem wzrostu mogą pochwalić się zarówno gospodarka strefy euro, jak i gospodarka amerykańska. Taki przypadek zdarza się pierwszy raz w historii istnienia strefy euro. Wprawdzie wcześniej, w pierwszym kwartale 2000 roku, wzrost PKB i w USA i w krajach strefy euro wynosił 4,2 procent rok do roku. Ale wtedy jeszcze strefa tak naprawdę jeszcze nie istniała. Waluta euro weszła do powszechnego obiegu dopiero w 2002 roku.

Wzrost PKB w strefie euro i USAWzrost PKB w strefie euro i USA dane: Eurostat, U.S. Department of Commerce

W tym przypadku chodzi o wzrost PKB rok do roku, czyli liczony „po europejsku”, a nie tak jak zwykle liczy się to w Stanach Zjednoczonych. Według najpopularniejszej w USA metody liczenia zannualizowanego kwartał do kwartału (czyli pokazujemy taki wzrost, jaki by był, gdyby cały rok był taki jak ostatni kwartał) ich PKB w ostatnim kwartale urósł o 2,6 procent. Dane rok do roku są TUTAJ.

Więcej o:
Komentarze (8)
Wzrost PKB w strefie euro najszybszy od sześciu lat. Polska gospodarka na tym skorzysta
Zaloguj się
 • dwa_grosze

  Oceniono 11 razy 3

  Nie kompromituj sie oanie Hirsch. W USA pidobnie jak na calym swiecie PKB liczy sie zarowno rok do roku jak i kwartal do kwartalu. Takie brednie jak u Hirscha wypisuje sie po jakichs wieczorowych kursach.

 • obeznany

  Oceniono 10 razy 2

  >>> Jeśli więc teraz PKB w strefie euro rośnie najszybciej od siedmiu lat, to rosną też szanse na szybszy wzrost gospodarczy w Polsce.<<<

  ... I tym samym maleją szansę na rychłe wyplenienie ruskiego wirusa ПиС (PiS), który będzie płynął na fali tego wzrostu. Szkoda.

  memy.pl/show/big/uploads/Post/151182/14986610074774.jpg

 • jerzyb-ucholc

  Oceniono 1 raz 1

  Teraz jest zupełnie inna sytuacja. UE wprowadzi sankcje w postaci wprowadzenia budżetu euro i po nas. Możemy się zwrócić z towarami do Chin lub Rosji.W przeciągu najbliższych czterech lat przegoni nas Ukraina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX