Od 1 sierpnia drożej w eurobanku. Zwróć uwagę na te opłaty

Nowa opłata za wypłatę z bankomatu kwoty niższej niż 100 zł, podwyżka ceny przelewu w placówce oraz opłaty za sprawdzenie w bankomacie salda na rachunku, obcięcie niektórych premii w programie lojalnościowym "Rodzina i przyjaciele" - to najważniejsze zmiany, do jakich już od 1 sierpnia muszą przyzwyczaić się klienci eurobanku. Nowe opłaty dla posiadaczy kart kredytowych wprowadził z kolei bank Citi Handlowy.

Eurobank zapowiedział zmiany w tabeli opłat już w maju, teraz weszły one w życie. Co dokładnie się zmieniło?

Bank wprowadził opłatę w wysokości 1,90 zł za wypłatę z bankomatów obcych (czyli nienależących do sieci eurobanku) kwot w wysokości poniżej 100 zł. Dopiero wypłaty wyższych sum nie będą płatne. Dotychczas klienci z kontami Classic, Active i Prestige nic nie płacili za korzystanie z bankomatów - niezależnie, jaką kwotę pobierali.

Co ciekawe, eurobank w kwestii wypłat z bankomatów idzie śladami mBanku i Alior Banku. Pierwszy wprowadził opłatę 1,30 zł za pobranie mniej niż 100 zł z bankomatów (Euronet, Planet Cash i BZ WBK) już w lutym, drugi zrobił to w lipcu (5 zł).

Co więcej, klienci eurobanku będą mieli jednak gorzej niż posiadacze kont w Alior Banku i mBanku. To dlatego, że w tamtych bankach nadal za darmo niższe sumy można było pobierać z bankomatów korzystając ze standardu BLIK (w bankomacie wybiera się opcję „wypłata BLIK”, następnie należy wpisać 6-cyfrowy kod wygenerowany przez aplikację mobilną banku, a potem operację potwierdzić w aplikacji). Niestety, eurobank nie udostępnia tej formy płatności.

Nowa opłata za wypłaty poniżej 100 zł to niejedyna „bankomatowa niespodzianka”, jaką przyszykował eurobank. W górę, z 1 zł do 2,50 zł, poszła też opłata za sprawdzenie w bankomacie salda na rachunku.

Ponadto od sierpnia posiadacze kont Classic i Standard będą mogli w oddziale zrealizować tylko jeden przelew za darmo (wcześniej – 3). Ponadto cena kolejnych, płatnych przelewów wzrosła z 5 do 7 zł.

Eurobank wycofał także z oferty ubezpieczenia assistance, dołączane dotąd do rachunków Classic, Na co dzień, Active i Prestige. Ponadto nieco „przyciął” program lojalnościowy "Rodzina i przyjaciele" (dla klientów z kontami Active lub Prestige, zakłada zwrot 5 proc. transakcji kartą na sport, rekreację i rozrywkę), usuwając z listy premiowanych transakcji wydatki w biurach podróży oraz sklepach rowerowych.

Jak wynika z danych PRNews.pl, na koniec pierwszego kwartału br. eurobank prowadził ponad 1,4 mln kont w złotych dla klientów indywidualnych. To plasuje go w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych pod tym względem banków w Polsce.

Od sierpnia drożej też w Citi

Posiadacze kart kredytowych w Citi Handlowy też nie mogą zaliczyć początku sierpnia do szczególnie udanych. Bank podniósł prowizję od transakcji gotówkowych (czyli m.in. wypłata z bankomatu czy, to nowość w Citi - opłacanie z rachunku karty rachunków np. za prąd czy gaz) z 6 proc. do 8 proc. (min. 10 zł). Warto pamiętać, że dla transakcji gotówkowych nie obowiązuje okres bezodsetkowy (czyli odsetki są naliczane już od momentu transakcji).

W górę z 10 do 20 zł idzie też opłata za spłatę karty w oddziale banku, zaś spłata karty w bankomacie będzie teraz kosztowała 10 zł (wcześniej była za darmo). Nie warto więc kombinować, tylko dług na karcie spłacać przelewem z konta osobistego.

Ponadto, od 1 września każdy posiadacz karty w Citi, który skorzysta z usługi DCC (przewalutowania dynamicznego), zapłaci dodatkową prowizję 2 proc. Na czym polega DCC? Płacąc kartą za granicą można zrealizować transakcję w walucie lokalnej (i wówczas zostanie ona przeliczona na złote po kursie Visy/MasterCarda i taką kwotą zostanie obciążony rachunek karty) albo w walucie karty (przeliczenie z waluty lokalnej na złote następuje po kursie sklepu, z ewentualną jego marżą). Ta druga opcja to właśnie DCC. Dotychczas Citi nie pobierał żadnej dodatkowej opłaty za transakcje z wykorzystaniem dynamicznego przewalutowania, ale od września będzie to kosztowało 2 proc. wartości transakcji. Płacąc w walucie lokalnej (czyli nie korzystając z DCC) już teraz klienci Citi natkną się na prowizję banku –w wysokości 5,8 proc.

Jak wynika z danych PRNews.pl, na koniec marca br. Polacy mieli w portfelach ok. 701 tys. kart Citi Handlowy. Tylko PKO BP, BZ WBK i Credit Agricole wydały ich więcej.

***

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (39)
Podwyżki w eurobanku od 1 sierpnia. Nowa opłata przy bankomatach
Zaloguj się
 • gromek1

  Oceniono 29 razy 21

  Pani Premier!
  Przez 8 lat Polacy korzystali z sukcesywnie obniżanych opłat za usługi bankowe, aż nadszedł PiS a niskie ceny poszły w PiSdu.

 • mnis

  Oceniono 21 razy 17

  11 lat podstawowe konto w brytyjskim Lloyds Bank. Koszty razem za 11 lat: 0 BGP - słownie: zero czyli ani pensa, że już o funtach nie wspomnę. Żadnych warunków, ukrytych opłat i cwaniactwa ja w Polsce. Ktoś może mi wyjaśnić dlaczego w Polsce są tak wysokie koszty bankowości?

 • lewa pulkula

  Oceniono 8 razy 6

  zamykać konta i kupować sejfy - chyba wyjdzie nam to taniej :) To banki powinny udzielać nam profity w zamian za to że trzymamy w nich pieniądze. Dziwny ten kraj.

 • amel.ka

  Oceniono 3 razy 3

  Pracuje i mam konto w Szwajcarii na poczcie. Przy saldzie rownym 1.5 pensji nie place nic, karte dostalam za darmo, jakiestam grosze za przelewy do PL moze, ale rzadko je wykonuje, pamietam tylko ze wiecej zezarl polski bank przy przelewie :/ Nawet za przelew przy okienku nic kompletnie nie place. Co roku przesylaja mi jakiestam odsetki. Mialam kiedys konto w Niemczech jak tam studiowalam, tez nic kompletnie nie placilam. Z polskiego konta z kolei bank od pewnego momentu pobiera mi 7.50 za nic (obsluge rachunku? karte? na pewno jakos to pieknie nazwal), co chwile dostaje jakies wiadomosci zatytulowane ''zmiany w tabeli oplat i prowizji'', nawet juz tego nie sledze bo szlag mnie trafia, ze bardziej sie oplaca trzymac pieniadze w skarpecie. To nie wydaje mi sie normalne ze bank obracajac i inwestujac moimi pieniedzmi kaze mi za to placic i ustala miliony kruczkow (wyplata tylko powyzej 100 zl, platnosc karta miesiecznie minimum 150zl, wplywy na konto miniumum 2000zl miesiecznie, przelewy internetowe max 3 na miesiac mimo ze je robie sama, zmyslam sumy ale mniej wiecej tak to wyglada). Prawdopodobnie przy najblizszej wizycie w PL zwijam manatki i tyle beda mnie widzieli w banku.... :/

 • savastano

  Oceniono 3 razy 3

  Eurobank musi płacić klientom za zakładanie konta, inaczej nikt by tam konta nie założył. Po okresie promocji: adieu!

 • maciacho30

  Oceniono 1 raz 1

  Najfajniejsze jest to, że PIS przed wyborami wmawiał ludziom, że banki bardzo drogie są i kroją Polaków! Za PISu opłaty się podwoiły, a kredyty zdrożały i wpływy pieniędzy Polaków podwoiły się do banków! BUHAHAHAHAHAHA
  Zobaczcie sprawozdania banków za ubiegłe lata i to jest jasne, że dzięki PISowi Wy i Wasi rodzice i dzieci płacą dużo więcej bankom aniżeli wcześniej!
  Dodatkowo repolonizacja banków w okresie 5-10lat spowoduje mniejszą konkurencję na rynku i podwoi opłaty bankowe dwukrotnie! Zobaczycie SWOŁOCZ SEKTY PIS!

 • maciacho30

  Oceniono 1 raz 1

  WINA PISLAMISTÓW! PISu i DUDY!

 • bartoszjanusz

  Oceniono 1 raz 1

  Podwyżki uderzają w biednych. To sku...syństwo!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX