Kupujemy coraz więcej węgla z zagranicy. Głównie z Rosji. Minister nie widzi problemu

Marcin Kaczmarczyk
W środę minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że od stycznia do marca sprowadziliśmy z zagranicy 3,8 mln to węgla, czyli więcej o około 15 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Po 5 miesiącach 2017 r. do Polski zaimportowano 3,8 mln ton węgla (w tym ponad 2,5 mln ton węgla do celów energetycznych i 1,3 mln ton węgla koksowego). Głównym kierunkiem, z którego węgiel trafił do Polski była Federacja Rosyjska - napisał Tchórzewski w odpowiedzi na interpelację poselską.

Dowiedzieliśmy się też z niej, że od stycznia do końca maja z Rosji zaimportowano ponad 2,3 mln ton węgla. Ponad 0,8 mln ton węgla trafiło do Polski z kolei z Australii  -był to wysokiej jakości węgiel koksowy wykorzystywany w hutnictwie.

- W okresie styczeń-maj 2017 r. zaimportowano 0,5 mln ton węgla więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. – poinformował minister.

Pomimo wzrostu importu węgla o 15 proc. Tchórzewski twierdzi, że od kilku lat ilość węgla, która trafia do Polski z importu jest na podobnym poziomie. Nie widzi też w tym poważnego problemu.

- Ilość importowanego węgla nie zagraża polskim producentom. Nie zachodzi również obawa o eliminację polskiego surowca z rodzimego rynku - uważa minister.

Czytaj więcej: Węgiel umiera w Europie. Zamykane są elektrownie węglowe.

Z danych, które podał minister wynika, że import węgla pokrywa kilkanaście procent jego zużycia w Polsce. Według danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) produkcja węgla kamiennego wyniosła w pierwszej połowie tego roku 37,8 mln ton, zaś sprzedaż - 33,4 mln ton.

Jest jednak wysoce prawdopodobne, że węgla będziemy kupować jeszcze więcej. To pochodna polityki energetycznej rządu, która kładzie nacisk na rozwój energetyki węglowej. Rząd głównie ją chce rozwijać.

Rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych – głównie wiatrowej – zablokował odpowiednimi regulacjami, z których najważniejsza to tzw. ustawa wiatrakowa z maja ubiegłego roku. Import węgla może okazać się konieczny, ponieważ zwiększenie wydobycia przez polskie kopalnie będzie prawdopodobnie zarówno trudniejsze, jak i bardziej kosztowne.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (93)
Kupujemy coraz więcej węgla z zagranicy. Głównie z Rosji. Minister nie widzi problemu
Zaloguj się
 • burkoslaw1

  Oceniono 36 razy 34

  Cóż jak u nas droższy bo górnicy dalej mają komunistycznie przywileje, oraz kopalnia nie może sprzedawać węgla bezpośrednio tylko przez 15 pośredników synów związkowców z "solidarności"

 • bazbaz73

  Oceniono 35 razy 27

  Przecież muszą dług z kampanii spłacić. Putin za darmo trollbrygad nie posyłał na front, fakenewsów nie tworzył!

 • Atanazy Bazakbal

  Oceniono 9 razy 9

  nie strach tak węgiel wozić?
  strach jest, ale zawsze się staramy aby mieć kwit.

 • notremak

  Oceniono 12 razy 8

  Trzeba jakoś Rosji się odwdzięczyć za te nadajniki Radia Maryja, które z terytorum Rosji głoszą wieczną chwałę piss, Antka-wariata i kaczego paranoika!

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 12 razy 8

  Pod patriotycznymi hasełkami wykończyli OZE żeby importować ruski węgiel.

 • zoltar666

  Oceniono 9 razy 7

  towarzysz minister nie widzi problemu? Parę lat temu widział. A co na to związkowcy z tzw. "Solidarności"?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 13 razy 7

  I tak wyglądają po PiS owsku sankcje za bezprawną aneksję Krymu i Sewastopola...business as usual

 • miromaz

  Oceniono 9 razy 7

  I co ciule? Miało być tak pięknie, PiS-iory miały od was kupować tyle ile dacie radę wydobyć...
  Hahaha, ciule!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX