Stało się. Polski złoty najsilniejszą walutą świata w tym roku. Ale tuż za nim jest waluta naszych sąsiadów

Rafał Hirsch
Polska waluta jest w tym roku najmocniejsza na świecie. Od miesięcy była w pierwszej trójce najszybciej zyskujących na wartości, ale dopiero dziś minimalnie wyprzedziła konkurencję, czyli czeską koronę.

Złoty licząc od początku roku jest najsilniejszy zarówno wobec euro, jak i amerykańskiego dolara. Od kilku miesięcy nasza waluta obok meksykańskiego peso i czeskiej korony była w trójce najsilniejszych walut na rynku. Do końca czerwca wyraźnym liderem było peso, które jednak ostatnio nieco osłabło. 

Ostatnie dni to bardzo wyrównany wyścig walut Polski i Czech. Jeszcze dziś rano korona minimalnie wyprzedzała złotego:

Najsilniejsze wobec dolara waluty świata - stan na 3 sierpnia 2017, ranoNajsilniejsze wobec dolara waluty świata - stan na 3 sierpnia 2017, rano dane: investing.com

W tej chwili jednak to polski złoty jest na pierwszym miejscu. Umocnił się wobec dolara o ponad 14 procent licząc od początku roku. Dolary kosztują dziś w Polsce mniej niż 3,60 PLN i są najtańsze od maja 2015 roku.

Najsilniejsze wobec dolara waluty świata - stan na 3 sierpnia 2017, przedpołudnieNajsilniejsze wobec dolara waluty świata - stan na 3 sierpnia 2017, przedpołudnie dane: investing.com

Kluczem do wyjaśnienia tej sytuacji jest para walutowa, która na tej liście jest na miejscu siódmym. Chodzi o euro, które od początku roku umocniło się do dolara o ponad 11 procent.

Kiedy zobaczymy na listę najsilniejszych walut wobec euro, to zobaczymy, że mocniej od euro w tym roku wygląda tylko sześć innych walut. Są to waluty Polski, Czech, Albanii, Chorwacji i Węgier, oraz Meksyku.

Najsilniejsze wobec euro waluty świataNajsilniejsze wobec euro waluty świata dane: investing.com

Jeśli zostawimy Meksyk na boku (bo to zupełnie inna historia), to okazuje się, że wszystkie pozostałe waluty w tym rankingu pochodzą z państw silnie związanych gospodarczo ze strefą euro.

Waluta europejska umacnia się, bo coraz lepiej wygląda sytuacja gospodarcza w strefie euro. Ale z tego samego powodu jeszcze szybciej umacniają się waluty państw, których gospodarki także wyraźnie korzystają na ożywieniu w euro.

Dodatkowo w Polsce, na Węgrzech, czy w Chorwacji mamy wyższe stopy procentowe niż w strefie euro. To dodatkowo może przyciągać kapitał spekulacyjny, który widzi w naszym regionie optymalną kombinację: ożywienie gospodarcze plus lepsze niż w euro oprocentowanie aktywów takich jak na przykład obligacje. 

Oczywiście sytuacja na rynku jest zmienna i w każdej chwili czeska korona może ponownie wyprzedzić złotego. Ale na razie pierwsze miejsce na świecie należy do PLN. 

Aktualizacja: W trakcie dnia czeska korona prześcignęła złotego. Co nie zmienia faktu, że złoty jest nadal jedną z najsilniejszych walut świata. W kolejnych dniach szykuje się pasjonujący wyścig o pierwsze miejsce. 

Kiedy najlepiej kupić walutę, wybierając się za granicę? W których krajach wakacje będą najtańsze? Ekspert odpowiada

Więcej o:
Komentarze (124)
Polski złoty jest w tym roku najsilniejszą walutą świata
Zaloguj się
 • polsilver100

  Oceniono 7 razy 3

  Największy sukces mamy w sprzedaży modlitewników,różańców i medalików.

 • marc.pl

  Oceniono 8 razy 2

  Właśnie przejechałem wakacyjnie samochodem do Włoch i z powrotem - w każdym kraju jaki mijałem tylko liczyła się waluta Euro, o naszej złotówce nawet nie wspominałem aby nie wzbudzać śmieszności.

 • rockman

  Oceniono 2 razy 2

  To dobrze, czy źle?
  Bo piszecie, że jest dobrze a tabelki są całe na czerwono. Czerwony to nie jest kolor zysku. Dolar jest zielony

 • o.666

  Oceniono 4 razy 2

  od dluzszego czasu powaznym problemem polskiej gospodarki jest wlasnie wysoka wartosc zlotego.
  mniejsza wartosc zlotowki = wiekszy eksport + drozszy import + wiekszy popyt + wieksze zatrudnienie
  + wyzsze zarobki itd.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 6 razy 2

  Coż za wypierdziny. Pewnie wzięli sobie do „obliczeń” część wykresu, gdzie dolar był przez chwilę jednego dnia po 4.50 a teraz po 3.58 i im wyszły te głupoty. Złoty to śmieć, waluta spekulacyjna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX