Koniec snów o potędze. Od 2015 roku nie szuka się już gazu łupkowego w Polsce

Marcin Kaczmarczyk
Z najnowszych danych Ministerstwa Środowiska wynika, że ostatnie otwory w poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce wykonano w 2015 r. Marzenia o tanim i własnym gazie z łupków okazały się iluzją.

- Według stanu na dzień 31 lipca2017 r. w Polsce obowiązuje 20 koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż węglowodorów uwzględniających gaz z łupków. Koncesje te zostały udzielone na rzecz 7 polskich i zagranicznych podmiotów (koncesjonariuszy). Do 31 lipca 2017 r. koncesjonariusze wykonali 72 otwory rozpoznawcze – poinformowało Ministerstwo Środowiska.

Wynika z tego i z wcześniejszych informacji ministerstwa, że od 2015 roku nie wykonano w Polsce żadnego nowego otworu w celu znalezienia złóż gazu łupkowego.

Chyba też nikt nowy nie interesuje się w najbliższych czasie rozpoczęciem poszukiwań gazu łupkowego nad Wisłą, bowiem od początku roku nie zmieniła się liczba przyznanych koncesji.

Czytaj także: 5 mln diesli do poprawki. Koniec afery Dieselgate w Niemczech?

W przeszłości mówiono, że będzie pięknie

Ponad sześć lat temu amerykański Urząd Informacji Energetycznej łudził nas, że pod nogami mamy 5,3 bln m sześc. gazu łupkowego. Nafciarze w to nawet początkowo wierzyli. W 2012 roku wydanych było aż 113 obowiązujących koncesji na poszukiwanie gazu ziemnego.

Jednak dość szybko pierwsze odwierty pokazały, że nie będzie łatwo. Tylko w 25 z 72 otworów rozpoznawczych prace osiągnęły etap szczelinowania hydraulicznego, a więc w wpompowywania w łupkowe złoże odpowiedniej mieszaniny chemicznej, której celem jest uwolnienie zalegającego w skałach gazu.

W kilku przypadkach udało się uzyskać nawet jego stały przepływ z łupków, ale niestety za każdym razem był on zbyt mały, by opłacało się rozpoczęcie komercyjnego wydobycia.

Rozczarowanie wydaje się spore, zwłaszcza, że na poszukiwanie gazu łupkowego wydano dotąd blisko 4 mld zł. Bez kosztów koncesji dodajmy.

Czytaj też: Smog w Warszawie będzie mniejszy. Zbudują duży blok gazowy na Żeraniu i wyłączą stare kotły węglowe.

Inaczej niż w USA

Fiasko poszukiwań gazu łupkowego w Polsce można wytłumaczyć kilkoma czynnikami. Po pierwsze, w Polsce skały łupkowe są inne niż w USA. Mają niższą niż za oceanem przepuszczalność oraz porowatość. Do tego występują często z minerałami ilastymi i jeszcze zalegają głębiej niż w USA. To powoduje, że wydobywanie gazu jest trudniejsze, a więc i droższe.

Po drugie, koszty prawne i podatkowe wydobycia gazu w Polsce są dla wielu zagranicznych koncernów za duże. Mają dostęp do łatwiejszych i bardziej zyskownych złóż.

Po trzecie, ceny ropy i gazu na świecie są niskie. Nie ma sensu więc sięgać po droższe wydobycie z nietypowych polskich skał łupkowych, skoro tradycyjne złoża i amerykańskie łupki są już eksploatowane i jeszcze długo się nie wyczepią.

No i po czwarte, nie widać by nowa władza była zainteresowana poważną zmianą przepisów, opłat i podatków związanych z wydobyciem gazu łupkowego. Stawia głównie na kupowanie gazu za granicą, z tym, że nie jak w przeszłości głównie od Rosji, ale z innych źródeł. Dzięki gazoportowi sprowadzamy już np. gaz skroplony z Kataru, chcemy też zbudować podwodny rurociąg do Danii, którym ma popłynąć gaz ze złóż na Morzu Północnym.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (62)
Koniec snów o potędze. Od 2015 roku nie szuka się już gazu łupkowego w Polsce
Zaloguj się
 • a.k.traper

  Oceniono 24 razy 14

  Ja pamiętam jak ostrożnie podchodzono do tematu a inni dostawali orgazmu mózgowego, że PO chce sprzedać dobro narodowe, przypomnijcie sobie zamiast pisać durnoty.

 • pablo35

  Oceniono 12 razy 12

  O tym, że gazu łupkowego w ilościach nadających się do wydobycia nie ma, od początku tej afery mówiło kilku geologów. Naród rzucił się na to jak bezzębny na suchary. Osoby odpowiedzialne za rozpętanie tej histerii powinny się z tego przynajmniej wytłumaczyć.

 • progus

  Oceniono 13 razy 5

  Może to i lepiej, strach pomyśleć co by się działo, gdyby Morawiecki i Szyszko zaczęli orać Polskę wydobywając gaz, wycinka Puszczy Białowieskiej to pryszcz.

 • patrze_na_was_z_gory

  Oceniono 5 razy 5

  Jestescie tak jak i wczesniej byliscie biedakami i wstydem europy. Porazka. Narodem wielkich zer. Niczym. Jezeli juz ktorys z was wyjedzie poza granice kraju to jest posmiewiskiem. Prostak, burak i nieudacznik. Parowa, ktora wali wode i jabole.
  Dno.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 3 razy 3

  Ja w tym widzę złowrogą rękę Kremla, lewaków, Pekińskiego Związku Dorożkarzy oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Pcimia Górnego.

 • poljack

  Oceniono 5 razy 3

  Odwierty były robione bez zgody właścicieli a zysk w wysokości 90% miał trafić w ręce koncenariuszy. Otake Polskę walczył Wałęsa .

 • krzywelustro

  Oceniono 2 razy 2

  Jeszcze kilku łupków się u nas uchowało. I nadal próbują wciskać ludziom kit, że zrobią z Polski potęgę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX