Ministerstwo Finansów wykłada kawę na ławę. Zwroty VAT dla firm są mniejsze, bo firmy chcą mniej pieniędzy

Rafał Hirsch
Tegoroczny budżet ma się lepiej dzięki mniejszym zwrotom z VAT, ale nie jest to żadna sztuczka, tylko efekt poprawy systemu podatkowego - twierdzi Ministerstwo Finansów. Resort udostępnił publicznie swoje wyliczenia, z których wynika, że przedsiębiorcy na zwrot VAT czekają w tym roku krócej niż rok temu.

Przedsiębiorcy dostają w tym roku mniejsze zwroty VAT niż rok temu dlatego, że sami zgłaszają się po mniejsze niż rok temu kwoty. Wynika to z danych upublicznionych na stronie internetowej resortu finansów. Zadeklarowane przez firmy kwoty do zwrotu były w pierwszym półroczu 2017 o 4,19 mld złotych mniejsze niż 12 miesięcy temu. 

W interpretacji ministerstwa wskazuje to na istotne zmniejszenie wyłudzeń nienależnych zwrotów.

Resort podkreśla też, że w tym roku przedsiębiorcy na zwrot VAT czekają przeciętnie nieco krócej niż rok temu. Dokładnie prawie 3 i pół dnia krócej. Rok temu średni czas oczekiwania na zwrot wynosił 43,3 dni, teraz wynosi 39,9 dni. To obala hipotezę, która mówiła, że zwroty VAT są w tym roku mniejsze, bo fiskus przeciąga sprawę i opóźnia ich wypłacanie.

Dwa tygodnie pisaliśmy o tym, że za wyjątkowo dużym wzrostem dochodów z VAT w tym roku stoi głównie różnica między wartością zwrotów z VAT w tym i w ubiegłym roku. Nie przesądzając o tym, dlaczego wartość zwrotów tak bardzo spadła, wskazaliśmy na to, że w grudniu 2016 resort dokonał wyjątkowo dużych zwrotów, jak gdyby „na zapas”, dzięki czemu na początku roku 2017 mógł pokazywać lepsze wyniki budżetowe. O kwestii zwrotów podatku VAT pisano też w innych mediach.

Resort finansów w swojej informacji potwierdza, że to też jest jedna z przyczyn mniejszych zwrotów w tym roku.

Warto też pamiętać, że sytuacja na koniec roku może wyglądać inaczej niż w połowie roku. Przez większość 2016 roku również wydawało się, że ściągalność podatków rośnie, ale po dwunastu miesiącach okazało się, że wzrosła tylko minimalnie. W tym roku może być jednak inaczej, bo od początku stycznia w życie weszły nowe rozwiązania prawne, które tym razem faktycznie uszczelniły system podatkowy.

ZOBACZ TEŻ: Ministerstwo Finansów pokazało, jak poprawiło ściągalność VAT. Przełomem tego nazwać nie można

To między innymi: wprowadzenie odwróconego VAT w budownictwie, obniżenie limitu płatności gotówkowych w transakcjach między firmami do 15 tys. PLN czy rozszerzenie stosowania tak zwanego jednolitego pliku kontrolnego, dzięki któremu fiskus na bieżąco może łatwiej analizować to, co dzieje się w firmach.

Więcej o:
Komentarze (97)
Ministerstwo Finansów wykłada kawę na ławę. Zwroty VAT dla firm są mniejsze, bo firmy chcą mniej pieniędzy
Zaloguj się
 • ukryty_wafel

  Oceniono 74 razy 64

  Ha ha ha! Ale PISowcy kłamią jak najęci. Krócej trwa zwracanie VAT? Ja od lutego czekam na zwrot VAT. A gdy tylko o to zapytałem ("Kiedy mogę liczyć na zwrot?") To mi kontrolę przysłali. Nie wierzcie w te bzdety. Ludzie nie upominają się, bo czekają na koniec roku, gdy MF ma psi obowiązek zwrócić VAT. Nikt się nie upomina, bo wydaje się potem krocie na angażowanie środków i ludzi, gdy Skarbówka wysyła kontrole krzyżowe. To zwykła mafia teraz rządzi. Chce zwrot? masz kontrolę a podczas kontroli zawsze coś się znajdzie i jeszcze domiar walniemy. Taki jest PIS!

 • kemor234

  Oceniono 51 razy 45

  Jednym słowem, polska gospodarka niknie w oczach. No bo przecież ile można jedynie doić.
  Inwestycji, jak nie było, tak nie ma. Ceny zdecydowanie rosną, brakuje nawet węgla !!!!!
  Do tego ciągłe kłótnie, budowanie i podsycanie niezdrowych relacji.

 • remo29

  Oceniono 9 razy 7

  Firmy chcą mniej pieniędzy? Przekonał mnie. Tak jak teza, że Polacy kupują 20-letnie poniemieckie samochody, bo je kochają, a nie dlatego, że nie stać ich na nowe, w salonie.

 • Jacek Jarkiewicz

  Oceniono 13 razy 7

  Czarowanie rzeczywistości przez Mistera Power Pointa ciąg dalszy. Wszystkie tegoroczne wypowiedzi tego pana należy zachowywać i w przyszłym roku, po opublikowaniu kompletnych tegorocznych rozliczeń, pokazać i poprosić o komentarz.
  W zeszłym roku przez 11 miesięcy też było cudownie, wspaniale i w ogóle naj, a jak zobaczyliśmy dane z grudnia to za różowo nie było. Typowa propaganda dla ciemniaków.

 • evident

  Oceniono 8 razy 6

  komu ten kit budżet już zdycha

 • aa1000

  Oceniono 10 razy 6

  Mrożek, Ionesco, Bareja ?
  Nie, to PiSowska większość sejmowa i jej rząd.

 • felucjan

  Oceniono 5 razy 5

  KRETYNI!!!

  "Zadeklarowane przez firmy kwoty do zwrotu były w pierwszym półroczu 2017 o 4,19 mld złotych mniejsze niż 12 miesięcy temu."

  BO ZMNIEJSZYŁA SIĘ WARTOŚĆ INWESTYCJI PATAŁACHY!!! Gospodarka Wam spowalnia, a budżet utrzymuje tylko konsumpcja i jeszcze się tym chwalicie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX