Ministerstwo Finansów wykłada kawę na ławę. Zwroty VAT dla firm są mniejsze, bo firmy chcą mniej pieniędzy

Rafał Hirsch
Tegoroczny budżet ma się lepiej dzięki mniejszym zwrotom z VAT, ale nie jest to żadna sztuczka, tylko efekt poprawy systemu podatkowego - twierdzi Ministerstwo Finansów. Resort udostępnił publicznie swoje wyliczenia, z których wynika, że przedsiębiorcy na zwrot VAT czekają w tym roku krócej niż rok temu.

Przedsiębiorcy dostają w tym roku mniejsze zwroty VAT niż rok temu dlatego, że sami zgłaszają się po mniejsze niż rok temu kwoty. Wynika to z danych upublicznionych na stronie internetowej resortu finansów. Zadeklarowane przez firmy kwoty do zwrotu były w pierwszym półroczu 2017 o 4,19 mld złotych mniejsze niż 12 miesięcy temu. 

W interpretacji ministerstwa wskazuje to na istotne zmniejszenie wyłudzeń nienależnych zwrotów.

Resort podkreśla też, że w tym roku przedsiębiorcy na zwrot VAT czekają przeciętnie nieco krócej niż rok temu. Dokładnie prawie 3 i pół dnia krócej. Rok temu średni czas oczekiwania na zwrot wynosił 43,3 dni, teraz wynosi 39,9 dni. To obala hipotezę, która mówiła, że zwroty VAT są w tym roku mniejsze, bo fiskus przeciąga sprawę i opóźnia ich wypłacanie.

Dwa tygodnie pisaliśmy o tym, że za wyjątkowo dużym wzrostem dochodów z VAT w tym roku stoi głównie różnica między wartością zwrotów z VAT w tym i w ubiegłym roku. Nie przesądzając o tym, dlaczego wartość zwrotów tak bardzo spadła, wskazaliśmy na to, że w grudniu 2016 resort dokonał wyjątkowo dużych zwrotów, jak gdyby „na zapas”, dzięki czemu na początku roku 2017 mógł pokazywać lepsze wyniki budżetowe. O kwestii zwrotów podatku VAT pisano też w innych mediach.

Resort finansów w swojej informacji potwierdza, że to też jest jedna z przyczyn mniejszych zwrotów w tym roku.

Warto też pamiętać, że sytuacja na koniec roku może wyglądać inaczej niż w połowie roku. Przez większość 2016 roku również wydawało się, że ściągalność podatków rośnie, ale po dwunastu miesiącach okazało się, że wzrosła tylko minimalnie. W tym roku może być jednak inaczej, bo od początku stycznia w życie weszły nowe rozwiązania prawne, które tym razem faktycznie uszczelniły system podatkowy.

ZOBACZ TEŻ: Ministerstwo Finansów pokazało, jak poprawiło ściągalność VAT. Przełomem tego nazwać nie można

To między innymi: wprowadzenie odwróconego VAT w budownictwie, obniżenie limitu płatności gotówkowych w transakcjach między firmami do 15 tys. PLN czy rozszerzenie stosowania tak zwanego jednolitego pliku kontrolnego, dzięki któremu fiskus na bieżąco może łatwiej analizować to, co dzieje się w firmach.

Więcej o: