Akcje właściciela Reserved najdroższe od niemal dwóch lat. Drożeją po publikacji zaskakującej informacji

Marcin Kaczmarczyk
Akcje LPP podrożały w poniedziałek na giełdzie o 5 procent i znalazły się na poziomie najwyższym od blisko dwóch lat. Wartość właściciela między innymi marek Reserved, Mohito i House wzrosła, bo pokazał on świetne wyniki finansowe za półrocze.

Akcje największej polskiej spółki odzieżowej urosły w poniedziałek na warszawskiej giełdzie o 5 procent do poziomu najwyższego od października 2015 roku.

Akcje LPP zakończyły poniedziałkową sesję na poziomie najwyższym od października 2015 rokuAkcje LPP zakończyły poniedziałkową sesję na poziomie najwyższym od października 2015 roku wykres: investing.com

W ten sposób inwestorzy zareagowali na informacje o wynikach spółki w drugim kwartale i całym pierwszym półroczu, które LPP opublikowało w piątek wieczorem – już po zamknięciu sesji giełdowej.

Przede wszystkim firma sprzedaje coraz więcej ubrań i akcesoriów. W drugim kwartale jej przychody ze sprzedaży powiększyły się o 13 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego – do kwoty 1,7 mld zł, a w pierwszym półroczu o 15 proc. – do 3,07 mld zł.

Sprzedaż, co ważne, rośnie nie tylko dlatego, że firma otwiera nowe sklepy. W tzw. sklepach porównywalnych sprzedaż w walutach lokalnych w drugim kwartale powiększyła się o 6,2 proc., a w całym minionym półroczu o 5,5 proc.

Czytaj więcej: Fiskus chce ponad 16 mln zł dodatkowego podatku od LPP. Plus odsetki.

Polskiemu producentowi odzieży udało się również podnieść marżę. Ta w drugim kwartale wyniosła 56,5 proc. i była wyższa o ok 6,6 p.p. w porównaniu do danych sprzed roku.

To wszystko spowodowało, że zysk operacyjny w okresie od kwietnia do czerwca wyniósł 208 mln zł i był wyższy o 140 proc. rok do roku, zaś za pierwsze półrocze wyniósł 99 mln zł i był wyższy o 340 proc.

LPP ewidentnie wypływa więc znowu na prostą. Inwestorzy się cieszą i kupują akcje. Być może też zastanawiają się co dalej. Ważna rzecz stanie się w środę 6 września. Wtedy LPP otworzy flagowy salon marki Reserved przy londyńskiej Oxford Street. Wejście na rynek brytyjski wspierać będzie kampania z udziałem światowej sławy modelki Kate Moss.

Akcje LPP od dołka notowań z wrzesnia 2016 roku podrożały już o 101 procent. Nominalnie są to najdroższe akcje na warszawskiej giełdzie - jedna kosztuje ponad 7 i pół tysiąca złotych. W 2014 roku na samym szczycie notowań ich cena przez krótki czas przekraczała nawet 10 tysięcy złotych. 

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o: