Ukraińcy powoli osiedlają się w Polsce. Z roku na rok kupują coraz więcej mieszkań dla siebie i dzieci

Do tej pory w nasz rynek nieruchomości inwestowali głównie Brytyjczycy i Niemcy. Teraz na prowadzenie wyszli Ukraińcy. Kupują dużo i stawiają na coraz większy metraż.

Jak podaje serwis Newseria.pl, aż 7 proc. mieszkań sprzedanych w ubiegłym roku kupili cudzoziemcy. To ponad 4,5 tys. lokali. Najwięcej zainwestowali Ukraińcy, którzy wyprzedzili pod tym względem Brytyjczyków i Niemców.

Z danych MSWiA za 2016 rok, wynika, że Ukraińcy kupili w Polsce blisko 64 tys. mkw. powierzchni mieszkań, podczas gdy w 2015 roku było to 35,5 tys. Dla porównania Niemcy zainwestowali w ok. 43 tys. mkw. powierzchni, a rok wcześniej - 36 tys. Brytyjczycy z wynikiem 18 tys. mkw. znaleźli się na trzecim miejscu.

Większość naszych wschodnich sąsiadów kupuje mieszkania na własny użytek. Dostają pracę, ściągają rodziny lub zakładają je w Polsce, zaczynają się osiedlać. To naturalny cykl emigracji zarobkowej. Część kupuje je dla dzieci, które przyjechały do naszego kraju na studia, a część w celach inwestycyjnych.

Zdaniem analityków z roku na rok Ukraińcy będą kupowali w Polsce coraz więcej mieszkań, ponieważ coraz liczniej do nas przybywają. W 2015 r. było ich poniżej miliona, w 2016 r. już ponad milion. 

Dodatkowo na polskich uczelniach w 2016 r. studiowało 30,6 tys. ukraińskich studentów. W stosunku do 2013 r. ta liczba uległa podwojeniu.

Ukraińcy lubią Polskę

Aż 94 proc. ukraińskich pracowników, którzy wzięli udział w badaniu wykonanym na zlecenie IPF Group przyznało, że planuje kolejny raz przyjechać do Polski. Wabi ich to, na co my najczęściej narzekamy.

Aż 64 proc. z nich decyduje się na pracę w naszym kraju, ponieważ zarobi tu więcej niż u siebie. Dla 39 proc. ważne jest również sąsiedzkie położenie oraz fakt, że pracują tu ich znajomi (31 proc.). Co ósmy Ukrainiec (12 proc.) przyjechał do Polski z uwagi na trudną sytuację w swojej ojczyźnie.

Zdecydowana większość, bo aż 94 proc. twierdzi, że przyjedzie do Polski jeszcze raz.

Dodatkowo, niemal trzy czwarte ukraińskich pracowników (71 proc.) dobrze ocenia zarówno pracodawców, jak i atmosferę panującą w miejscu pracy, podczas gdy tylko 3 proc. respondentów ma negatywne zdanie na ten temat.

Więcej o:
Komentarze (109)
Ukraińcy powoli osiedlają się w Polsce. Kupują więcej mieszkań
Zaloguj się
 • 3-kuleczka

  Oceniono 27 razy 9

  obrzydliwe pisowskie, nazistowskie trole !!!! Czy jak polacy wyjeżdżali i wyjeżdżają stadami, rodzinami na zachód, osiedlaja się tam, zyją, pyta ich sie ktoś czy na pewno są wikingami , nordykami czy anglikami jak wy pytacie ukraińców czy sa słowianami? pojeeeebało was?
  Faszystowskie obszczymurki, nie rozumiecie, że niedługo żaden polak nie będzie sie czuł bezpiecznie za granicą? chcecie mieszkać jak zapyziałe kołtuny w zamknietych granicach? Żeby wasze dzieci niedługo na półkach oglądały ocet i musztardę bo co wyhoduja te pisie chłopki bez dotacji z Unii?
  Od lat jezdzimy z rodzina i znajomymi, Grecja, Egipt a głównie Chorwacja i Albania, mamy dziesiatki znajomych, gospodarze witaja nas i czekaja na nas, OOOO POLAKI KOCHANE PRZYJECHALI !!!
  Od czasu jak rzadzi nazi rząd pisowski nie czujemy sie juz tak dorze na wyjeżdzie, ludzie którzy u nas byliby pobici za religię czy kolor skóry nie będa przyjmować nas juz tak serdecznie
  Jak owce na rzeż dajecie sie prowadzic jednemu choremu konusowi, mamy już wszędzie wrogów, niemcy, francuzi, rosjanie, GŁUPKI !!!! obudzcie sie !!!

 • wujek.andrzejek

  Oceniono 13 razy 7

  W mojej wsi jest kilkunastu Ukraińców. Zadbani, fajni ludzie. Żyją oszczędnie, wydają rozsądnie,kupują samochody, sprzęt do wynajmowanego domu. Nieodpłatnie postawili w nim ogrodzenie - w weekend zrobili niespodziankę gospodarzowi. A że wypiją troszkę, mój Boże....

 • ilchi

  Oceniono 7 razy 5

  Imigracja promujaca asymilacje I wzrost gospodarczy to pozyteczny objaw.
  Mnie interesuja techniczna strona tych inwestycji w nieruchomosci. Czy to sa zakupy za gotowke? Jakie warunki musi spelniac obcokrajowiec zeby dostac kredyt hipoteczny?

 • lewaczka_z_fejsbuczka

  Oceniono 10 razy 4

  Nie rozumiem tylko dwóch rzeczy.
  Po pierwsze - jakie przepisy regulują nabywanie nieruchomości przez obywateli państwa, które nie należy do EU?
  Po drugie - jak to się dzieje, ze Ukrainiec może kupić mieszkanie po kilku latach pracy, a Polak musi brać kredyt?

 • zennacodzien

  Oceniono 5 razy 3

  Oto odpowiedź na pytania o źródła finansowania: W mojej firmie IT z 25% pracowników to młodzi Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini. Każdy z nich zarabia na rękę przynajmniej 8-10k (to duża firma jest, znacząca na rynku krakowskim). Jeśli weźmiesz takie ukraińskie małżeństwo, to łączny miesięczny dochód takich specjalistów to ok. 16kzł. Dlatego w Krakowie jeździ dużo dobrych wozów na UA tablicach, dlatego na placach zabaw i w krakowskch restauracjach słychać ukraiński, a w szkołach w niemal każdej klasie jest przynajmniej jedno dziecko ukraińskie. Żal ci? Zazdrość? Mamy otwartch ponad 100 ofert pracy, data analityk, programista C++, C#, Java, frontend, zarobki od 6k w górę na rękę na wejściu, a 8k-10k to nic nadzwyczajnego. zainteresowany? Bo inżynierowie z Kijowa i Petersburga owszem, a i tak nie są w stanie zapełnić ssania rynku... A ponieważ są świetnymi ludźmi, z którymi się super pracuje i rozmawia, i ponieważ sobie cenią Kraków bardzo, to i kupują tutaj mieszkania, płacą podatki (niekiedy większe, niż dochód netto wielu trolli tutaj) i rozijają rynek pracy i usług, pompując swoje pieniądze w Kraków, bo w końcu to tu żyją...

 • octopusdei

  Oceniono 8 razy 2

  Zawsze będzie grupa Polaków zainteresowana ukraińską imigracją. To ci, którzy ich nielegalnie lub za zaniżone stawki zatrudniają, wynajmują im i sprzedają mieszkania, handlują z nimi itd. Tak jak podczas okupacji niemieckiej była grupa szmalcowników, kolaborantów, folksdojczów itd. Do tego kilkudziesięciotysięczna grupa ukraińców z polskim obywatelstwem o tradycyjnie antypolskim nastawieniu, licząca na przywództwo wśród przybyszów i odegranie roli politycznej. Jeśli Polska na własne życzenie zafunduje sobie liczącą się politycznie mniejszość ukraińską, wyjdzie na tym podobnie jak kraje zachodnie na sprowadzaniu kolorowych. Z tym, że ta mniejszość będzie miała poparcie sąsiedzkiego, banderowskiego państwa, tradycyjnie wrogiego Polsce. A zwykli polscy sąsiedzi ukraińców zapłaczą jeszcze krwawymi łzami, tak jak płakali ich przodkowie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej!

 • fafikreksio

  Oceniono 8 razy 2

  I bardzo dobrze, niech przyjeżdżają i się osiedlają. To dobre dla naszej gospodarki, poza tym są nam bliscy kulturowo.

 • lewaczka_z_fejsbuczka

  Oceniono 8 razy 2

  Szanowna Pani Marto - czy jako Autorka tekstu mogłaby Pani odnieść się do zadawanych pytań?
  Powtórzę:
  - z tego miliona Ukraińców ile osób ma w Polsce zalegalizowany pobyt
  - z tego miliona Ukraińców ile osób w legalnie w Polsce pracuje
  - w jaki sposób finansowane są zakupy tych nieruchomości

  ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX