Wyjątkowy lipiec na polskich lotniskach. Warszawa i Rzeszów z rekordami. Latamy coraz częściej

Lipiec zarówno dla Lotniska Chopina w Warszawie, jak i tego w Rzeszowie był najlepszym miesiącem w historii. Wygląda na to, że pokochaliśmy letnie podróże i coraz chętnie jako środek transportu wybieramy samolot.

Lotnisko Rzeszów-Jasionka podało, że w minionym miesiącu obsłużyło ponad 71,8 tys. pasażerów. To wzrost o blisko 9 proc. w porównaniu z lipcem ubiegłego roku oraz najwięcej w historii tego portu.

W lipcu na tym lotnisku wykonano 1638 operacji lotniczych (czyli startów i lądowań), w całym tym roku 8168.

Operacje lotnicze na lotnisku Rzeszów-JasionkaOperacje lotnicze na lotnisku Rzeszów-Jasionka / źródło: Port Lotniczy 'Rzeszów-Jasionka'

Być może jest szansa, że cały ten rok będzie rekordowy. Jak na razie najlepszy wynik pod względem liczby przewiezionych pasażerów, był w ubiegłym rok, 2016, kiedy to z usług rzeszowskiego lotniska skorzystało ponad 660 tys. osób. Z lotniska Jasionka latają linie PLL LOT, Lufthansa i Ryanair (do Warszawy, Londynu, Monachium, Berlina, Dublina, Manchesteru, Bristolu), wykonywane są też połączenia czarterowe (do Bułgarii, Grecji, Turcji, Albanii).

Rekordy świętuje też Lotnisko Chopina w Warszawie. W lipcu odprawiono tam 1,7 mln pasażerów – więcej, niż rok temu i najwięcej w całej historii tego portu.

Od początku roku lotnisko obsłużyło 7,4 mln pasażerów w ruchu międzynarodowym – o 19,5 proc. więcej rok do roku. Jeszcze mocniej  rośnie zainteresowanie lotami krajowymi – w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy Lotnisko Chopina obsłużyło 1,2 mln „krajowych” osób – aż o 68 proc. więcej, niż przed rokiem. Łącznie, w 2017 roku, z usług warszawskiego lotniska skorzystało 8,6 mln pasażerów, co oznacza wzrost o blisko 25 proc. W całym ubiegłym roku, Lotnisko Chopina obsłużyło 12,8 mln pasażerów i był to historyczny rekord.

Czytaj też: Producent mebli ma gest! Sfinansuje lotnisko w... Suwałkach. "Ewenement"

Zwiększenie chęci do latania to nie tylko polska specyfika. Sezon letni ma być w tym roku najlepszy w historii dla linii lotniczych z całej półkuli północnej – tego spodziewa się Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych. To dzięki tańszym biletom oraz poprawiającej się sytuacji w globalnej gospodarce.

+++

Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa [NEXT TIME]

Więcej o: