Platige Image z nieoczekiwaną stratą. "Wiedźmin" i "Wonder Woman" nie uchroniły przed problemami

Robert Kędzierski
Platige Image, polski gigant specjalizujący się w grafice komputerowej i efektach specjalnych do filmów, odnotował stratę. Nie pomogły zlecenia z Hollywood i wizja współprodukcji "Wiedźmina" z Netflixem.

Platige Image to jedna z największych polskich firm, która odnotowuje spore sukcesy w branży filmowej. Szczególnie ostatnio - w maju bowiem pojawiła się informacja, że spółka miałaby współprodukować "Wiedźmina". Kultową polską sagę miałby przenieść na ekran Netflix - największy na świecie serwis umożliwiający dostęp do filmów i seriali.

Wyniki za drugi kwartał b.r. mocno studzą jednak nastroje. Platige Image dość nieoczekiwanie odnotowała ok. pół miliona złotych straty. W analogicznym okresie rok temu była na plusie ponad trzy miliony złotych.

Złe wieści są o tyle zaskakujące, że Platige Image ma się czym pochwalić. Firma przez rok tworzyła jedną z kluczowych scen filmu "Wonder Woman" produkowanego przez Warner Bros. Wśród klientów firmy, w której udziały ma m.in. Tomasz Bagiński, znaleźć można 11 bit Studios, UbiSoft, Kompanię Piwowarską, Allegro, Play czy Carrefour. Poważnych zleceń zatem nie brakuje. 

Skąd problemy? Do straty przyczyniły się problemy z produkcją animowanego filmu "Fatima". Przez problemy z dotychczasowym koproducentem szuka innych możliwości dokończenia projektu.

Czytaj też: Amerykański gigant przejął polską firmę, by móc konkurować z Microsoftem, Apple i Google.

Jest jednak szansa na to, że w przyszłości wyniki spółki ulegną sporej poprawie. Jeśli bowiem Netflix zdecyduje się rozpocząć produkcję "Wiedźmina", to Platige Image będzie zaangażowany do wykonania określonych efektów specjalnych. A Tomasz Bagiński zostanie jednym z jego reżyserów.

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (18)
"Wiedźmin", Bagiński i Netflix - pomimo wiekich projektów Platige Image odnotował stratę
Zaloguj się
 • rzenua_pl

  Oceniono 8 razy 8

  Artykuł z dupy. Niby coś napisali o stracie ale bez jakiejkolwiek sensownej konkluzji. To, że spółka wykazuje okresową stratę nie jest niczym nadzwyczajnym. Jeżeli autor zabiera się za taki temat wypadało by zająć się tym rzetelnie. Odnieść się do prawdziwych powodów, przedstawić strukturę itp a nie - mają stratę a wcześniej nie mieli, olaboga źle się dzieje...!
  Nie siedzę w tej branży ani nie posiadam żadnych akcji spółki. Wystarczy jednak sobie wejść na stronę i spojrzeć na prezentowany raport, Widać, że jest mniejsza sprzedaż niż w analogicznym okresie 2016, spółka nie zweryfikowała wszystkich kosztów dopasowując ich do bieżącej działalności i stąd strata, żadnego problemu to jeszcze nie oznacza. A zwracam uwagę, że koszty amortyzacji w tym okresie znacznie przekraczają stratę, tak więc dla mnie to żaden problem. Incydentalna, okresowa strata przy intensywnym rozwoju przedsiębiorstwa.

 • dgajewski

  Oceniono 2 razy 2

  Robercie Kędzierski, młodym człowiekiem pewnie jesteś wiec ci wytłumaczę prosto, "Wiedźmin" nie uchronił, bo niby jak miał uchronić skoro nie jest nawet w fazie preprodukcji. To tak jak bym zapewnił pana, że dam panu za pół roku dobre zlecenie - czy poprawi to pana stan kiesy teraz?

 • bartek.london

  Oceniono 1 raz 1

  "nie pomogla wizja wspolprodukcji Wiedzmina" hehehehehe...

  A od kiedy to za wizje sie dostaje kase??? Ja mam wizje ze wygram w totolotka.. Niestety nie poprawilo to stanu mojego konta jak na razie.. Co za baran to pisal..

 • jarys_z_gazety_polskiej

  Oceniono 1 raz 1

  Chyba Platige, a nie Platine?

 • yyt

  0

  nie pomoże lizanie pakszotów na połysk bo teraz u nas na blokach też liżą , nie ma się nic artystycznie do pokazania poza połyskiem dla gawiedzi to jest się skazanym na konkurowanie z miliardem kaszaniaży , czasy bardzo niskiej artystycznie produkcji i platidrz to idealnie ilustruje ...kiedy platidź odważnie poszuka artystów z prawdziwego zdarzenia ? ... pewnie nigdy

 • the_foe

  0

  to się nazywa optymizacja podatkowa, jak się spodziewasz duzych przychodów to trzeba pompować koszty, np. inwestycje w sprzęt

 • qlt82

  0

  Szkoda, ze nie ma informacji skad strata. Moze poczynili inwesytcje pod wiedzmina? A czy CDP RED nie mialo straty przed wydaniem W3?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX