Znany w Polsce gigant traktuje Europę jak raj podatkowy? Nieprawdopodobna optymalizacja

Europejska spółka Amazona w 2016 r. odprowadziła tylko 16,5 mln euro podatku od 21,6 mld przychodów zarejestrowanych w Luksemburgu

Według dorocznego raportu Amazona, podatki odprowadzone w Europie w 2016 r. przez spółkę Amazon EU Sarl nie przekroczyły 8 proc. przychodu.

Amazon EU Sarl posiada siedzibę w Luksemburgu, jednak świadczy usługi w wielu europejskich krajach. To nie pierwszy raz, kiedy oczy Europejczyków zwracają się w stronę zaskakująco niskich podatków giganta.

W lipcu 2016 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym jednoznacznie stwierdzono, że spółka ma siedzibę w Luksemburgu, a zatem powinna odpowiadać przed prawem luksemburskim, a nie prawem kraju, do którego prowadzi wysyłkę. Nie rozwiązało to jednak kwestii podatkowych. Francja i Niemcy, nie mogąc się doczekać uregulowania prawa w ramach unijnych instytucji, wzięły sprawy w swoje ręce.

Europa musi nauczyć się bardziej zdecydowanie bronić swoich interesów ekonomicznych. Tak robią Chiny i Stany Zjednoczone – powiedział dla Bloomberga francuski minister gospodarki Bruno Le Maire. – Nie można czerpać korzyści z prowadzenia biznesu we Francji czy innych krajach Europy, nie płacąc tych samych podatków, które muszą płacić europejskie firmy.

Francja i Niemcy dyskutują nad ograniczeniem optymalizacji podatkowej stosownej m.in. przez amerykańskich gigantów technologicznych, jak Alphabet, Apple, Facebook, czy właśnie Amazon. Według Bloomberga Niemcy mają rozpocząć publiczną dyskusję na ten temat po wyborach parlamentarnych we wrześniu.

– Amazon płaci wszystkie podatki, które są wymagane w każdym kraju, w którym działamy – czytamy wypowiedź rzecznika firmy na łamach Guardiana. – Prowadzimy ogólnoeuropejski biznes ze swojej siedziby w Luksemburgu, gdzie zatrudniamy 1,5 tys. pracowników, wliczając w to zarząd. Od 2010 r. zainwestowaliśmy w Europie ponad 20 mld euro, a w tym roku planujemy zatrudnić kolejne 1,5 tys. pracowników, co we wszystkich europejskich krajach da łączną liczbę 65 tys. osób.

Więcej o:
Komentarze (71)
Znany w Polsce gigant traktuje Europę jak raj podatkowy? Nieprawdopodobna optymalizacja
Zaloguj się
 • tenare

  Oceniono 28 razy 18

  Krajowa Administracja Skarbowa ma to w dupie. Woli prześladować drobnych sklepikarzy.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 22 razy 16

  Podatek płaci się od dochodu, a nie przychodu. Jaka jest rentowność biznesu Amazona? Może mieć 21 mld przychodu i jednocześnie mieć stratę. Może też mieć 100 mln dochodów, od których te 16 mln to byłoby 16%. Może też mieć 2 mld dochodu i wtedy płaciłby 8 promili podatku. Nie wiadomo, bo nic na ten temat nie napisaliście.

  Nota bene,co macie na myśli pisząc "Według dorocznego raportu Amazona, podatki odprowadzone w Europie w 2016 r. przez spółkę Amazon EU Sarl nie przekroczyły 8 proc. przychodu."?

  Przecież 8% od 21,6 mld to byłoby 1,7 mld i byłby to bardzo wysoki odsetek. Żeby płacić tyle podatku w Polsce trzeba mieć rentowność na poziomie ponad 40%.

 • miets1

  Oceniono 5 razy 5

  Redaktor Karol Bogusz nie wie o czym pisze.
  Jakim cudem Amazon ma płacić 8% podatku od przychodu a nie od zysku. W tym handlu marże na sprzedaży są kilkuprocentowe.

 • gazeta-pl-chlam

  Oceniono 4 razy 4

  Panie Karolu wiązanie przychodu i podatku jest idiotyczne. Niech Pan poda jaki mieli zysk brutto i okaże się że wielkiej sensacji nie ma

 • etyk3

  Oceniono 4 razy 4

  Bo w Luxemburgu jest demokracja wg.Jean-Claude Junckera

 • moa72

  Oceniono 3 razy 3

  jezu, przychód to nie dochód. przecież amazon to handel detaliczny. jakie może mieć marże? do tego koszty też jakieś ma więc dochód do opodatkowania jest pewnie na pojedynczych procentach przychodu.

 • 92ilme

  Oceniono 3 razy 3

  "Europejska spółka Amazona w 2016 r. odprowadziła tylko 16,5 mln euro podatku od 21,6 mld przychodów zarejestrowanych w Luksemburgu"
  "Według dorocznego raportu Amazona, podatki odprowadzone w Europie w 2016 r. przez spółkę Amazon EU Sarl nie przekroczyły 8 proc. przychodu."

  Mnie wychodzi, ze to 0,00076, czyli 0,07%, a nie jak podajecie 8%. Drodzy "dziennikarze", to matematyka na poziomie szkoly podstawowej (16.500.000 / 21.600.000.000 * 100).
  Macie podstawowe braki, aby pisac o tym.

 • kawabis

  Oceniono 7 razy 3

  Qrwa a czy szefem KE nie jest gostek z Luksemburga, były premier Juncker? Raj podatkowy funkcjonuje w UE a nas ścigają za byle duperele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX