Samorządy nie zgadzają się na kontrolę rządu nad tymi funduszami. Idą na wojnę

Zdominowane przez PO i PSL samorządy wojewódzkie chcą przed sądami administracyjnymi powalczyć o zarządzanie wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Marcowa nowelizacja przepisów zwiększa kontrolę rządu nad funduszami, na co nie godzą się samorządowcy.

24 maja weszła w życie zaproponowana przez PiS nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska. Nowe przepisy zwiększyły rolę ministra środowiska w powoływaniu członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Wpływ samorządów na skład rad nadzorczych funduszy ma być zdecydowanie mniejszy.

Samorządy broni nie składają

Wydawało się, że sprawa jest przesądzona i wkrótce samorządy oddadzą kontrolę nad funduszami. Okazało się jednak, że radni części województw znaleźli sposób, by bronić swoich ludzi w kierownictwach funduszy – pisze PortalSamorzadowy.pl. Uchwalone w czerwcu nowe statuty w województwach małopolskim, śląskim i podlaskim stanowią, że w sprawach dotyczących powołania lub odwołania członków zarządu funduszu, decyzje zapadają jednomyślnie, w obecności całego ustawowego składu rady nadzorczej.

Oznacza to ni mniej, ni więcej, że bez zgody przedstawiciela samorządu wojewódzkiego nie będzie możliwa wymiana kierownictwa wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Reakcją wojewodów jako przedstawicieli administracji rządowej było uchylenie wszystkich poprawionych statutów. Np. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek (PiS) podkreślał, że takimi zapisami radni naruszyli ustawę Prawo ochrony środowiska. Jego zdaniem, zaproponowana przez radnych jednomyślność w wyborze kierownictwa funduszy, sparaliżuje ich funkcjonowanie, co oczywiście ma swoje uzasadnienie.

Odpowiedzią radnych z PO i PSL, które rządzą w ogromnej większości sejmików, było upoważnienie swoich marszałków województw do zaskarżenia rozstrzygnięcia wojewodów do wojewódzkich sądów administracyjnych. Tam rozstrzygnie się kolejna odsłona batalii pomiędzy rządem i samorządem o wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Więcej o:
Komentarze (25)
Samorządy nie zgadzają się na kontrolę rządu nad funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej
Zaloguj się
 • agnsidor

  Oceniono 27 razy 17

  To znaczy, ze PiS dziala jak PZPR i wszedzie wtraca swoje trzy grosze, weszy, kontroluje i nie zostawia samorzadom mozliowosci samozarzadzania...... czyli PiS wprowadzil system typu bolszewickiego!!!!!!!!!!!!!!

 • sara-banda

  Oceniono 17 razy 9

  Na samorządach będzie spektakularny poślizg, ludzie nienawidzą bolszewickiego samodzierżawia

 • zloty_cielec69

  Oceniono 4 razy 2

  prdlna pisbolszewia!!!!

 • elenem

  Oceniono 8 razy 2

  Wojna to własciwe określenie. A to dopiero początek... tego co sie tu bedzie jeszcze działo przez 2 lata. Siły życze. I zdrowia.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 8 razy 2

  Ta kacza obsesja trzymania łapy na wszystkim, co się rusza jest typowym objawem paranoi.

 • 111pln

  Oceniono 1 raz 1

  Centralna gospodarka ręcznie sterowana z Nowogrodzkiej.
  Polska Zjednoczona Prawica Rzeczpospolitej

 • zd46

  Oceniono 5 razy 1

  Jojo okradal, PiSispirytusik okradal jednostke wojskowa ze spirytusu, wsasik czy brodka tankowal bez zaplacne a teraz "dobra idiotyczna zmiana" chce zaorac kazda spoleczna dzialanosc i kazdy samorzad !!!! Okrasc samorzad i przeznaczyc na blizej nieokreslone cele a srodowisko .......ochroni idiota, zoledz, kasztan czy inna Szyszka !!!

 • zd46

  Oceniono 3 razy 1

  Kasa budzetu pusta !!!! Realizacja mrzonek przedwyborczych stoi pod znakiem zapytania a zwlaszcza reforma emerytalna od 01.10.2017 r. !!! Morawiecki z falszywymi oczetami chce wyskoczyc z butow, ze strachu !!!! PiS natomiast sprawuje wladze po bizantyjsku, szastajac pieniedzmi na lewo i prawo, w gore i w dol !!! Kosciol jak przedpotopowe zwierze w filmie "Park Jurajski", pozre kazda ilosc gotowki i w papierze, i w bilonie, i w zlocie i w naturze, zwlaszcza w tysiacach hektarow polskiej ziemi !!!!!

 • miikz

  Oceniono 3 razy 1

  gonić pisdzielską swołocz!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX