To nie koniec kłopotów z Tigerem. Państwowy Lotos zapowiada bojkot napoju

Daniel Maikowski
Tiger zniknie z półek na stacjach benzynowych należących do Lotosu. Bojkot napoju zapowiedziało również Polskie Radio. To efekt skandalicznej reklamy marki, której właścicielem jest spółka Maspex.

Państwowy Lotos wycofa ze swoich stacji benzynowych napój energetyczny Tiger. Poinformowała o tym na Twitterze dyrektor komunikacji spółki Anna Lutek.

Informacyjnie #GrupaLOTOS wycofa napój #Tiger ze sprzedaży na swoich stacjach.

- czytamy w komunikacie. Zapytana o to, czy napój Tiger zniknie z półek na stacjach Lotosu "na zawsze", Anna Lutek odpowiedziała krótko: "Tak".

Lotos może nie być jedyną spółką Skarbu Państwa, która zdecyduje się na taki krok. Niewykluczone, że z Tigera wkrótce zrezygnuje również Orlen, choć największy polski koncern paliwowy nie wydał jeszcze oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

Oficjalnie bojkot napoju oraz innych produktów należących do koncernu Maspex zapowiedziało natomiast Polskie Radio.

Polskie Radio rezygnuje z zakupów produktów firmy Maspex, ponieważ w naszej tradycji drwienie z bohaterów nie mieści się w kanonie zachowań, które byłyby tolerowane. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby taka instytucja jak Polskie Radio, dokonując wyboru i zakupując produkty, w pewnym sensie autoryzowała tego rodzaju zachowania. To jest poza przyjętymi w Polsce normami, w związku z tym musimy tak postąpić

- poinformował Mariusz Staniszewski, rzecznik prasowy PR.

Skandaliczna reklama

Problemy Maspeksu, to efekt kampanii reklamowej z udziałem Tigera. 1 sierpnia na profilu marki w serwisach społecznościowych pojawiła się grafika ze środkowym palcem, napisem "Dzień pamięci" i hasłem "Chrzanić to, co było. Ważne to, co będzie!"

Powiązanie kampanii z rocznicą wybuchu powstania warszawskiego wywołało lawinę krytycznych komentarzy ze strony polityków, dziennikarzy i zwykłych użytkowników.

Po tej lawinie firma Maspex usunęła kontrowersyjną reklamę ze wszystkich kanałów społecznościowych i przeprosiła "za błąd, który nie powinien się wydarzyć".

Głos w sprawie zabrał m.in. prezes wadowickiej spółki, Krzysztof Pawiński.

"Jestem zszokowany reklamą Tigera. Brak mi słów. Jako współwłaścicielowi firmy produkującej Tigera jest mi po prostu wstyd" - napisał na Twitterze.

W ramach częściowego zadośćuczynienia za skandaliczną kampanię Maspex zdecydował się wpłacić kwotę 500 tysięcy złotych na rzecz Związku Żołnierzy AK.

Firma zerwała również współpracę z agencją J. Walter Thompson Group Poland, która była odpowiedzialna za reklamy Tigera w mediach społecznościowych.

Maspex to jeden z największych koncernów spożywczych w naszej części Europy. Spółka, która ma swoją siedzibę w Wadowicach, jest właścicielem takich marek jak: Hortex, Kubuś, Tymbark, Lubella, Malma, Włocławek, DecoMorreno czy Plusssz. Roczne przychodu Maspeksu sięgają 4,5 mld zł.

Tiger ma obecnie ok. 18 proc. udziału w polskim rynku napojów energetycznych. Napój przegrywa rywalizację z Red Bullem oraz należącym do FoodCare Black Energy Drink.

Więcej o:
Komentarze (110)
Państwowy Lotos zapowiada bojkot Tigera
Zaloguj się
 • kolo125

  Oceniono 29 razy 11

  no to zaczynam pić Tigera, a o Lotosie i innych pisowskich firmach zapominam!!

 • derdas

  Oceniono 8 razy 6

  dla mnie powstanie warszawskie było absurdalnie bezsensowny, nieprzemyślanymi nieodpowiedzialnym zrywem i narażeniem dziesiątek tysięcy niewinnych ludzi na śmierć

 • 99gr

  Oceniono 6 razy 6

  Buhaha! Ruskie antychrysty zasiadające w pisowieckich spółkach będą bojkotować prawdziwą polską firmę z siedziba w mieście papieskim? Dobre posunięcie.

 • renah

  Oceniono 10 razy 6

  Firma Maspex pokajała się i wplaciła pół miliona na rzecz Powstańców. Dla mnie to wystarczy, są rozgrzeszeni z głupoty. A ile pieniędzy przeznaczyły jaśniepańskie Lotos, Energa czy Orlen na poprawe bytu Bohaterów? Same puste, cyniczne gesty nie wystarczą na poprawe wizerunku tych firm.

 • amete

  Oceniono 8 razy 6

  Od dawna uważam, że wybrczy sukces PiS to zasługa TVN i Polsatu. To te stacje regularnie zapraszały takich złotoustych mówców jak pani Kempa czy pan Czarnecki i robiły PiS bezpłatną reklamę. Co więcej, nadal tak jest. TVP Info na opozycję wyłącznie pluje a władzę wychwala. TVN24 i PolsatNews nadal zaprasza posłów PiS i pozwala im swobodnie wyrażać swoje "poglądy". Oraz transmituje miesięcznice. Te ostatnie warto by wspominać tylko w kontekście ile kosztują podatnika. Taki roboczy pasek: dziś poseł Kaczyński ponownie wydał (tu kwota) na swoje żale za grzechy (może iść cały dzień) - gwarantuję że entuzjazm do miesiecznic spadł by panu posłowi bardzo szybko. Do TVPInfo nie nalezy chodzić. Wiadomo, zmanipulują, wytną i nakłamią.

 • maaac

  Oceniono 5 razy 5

  Prywatna firma ma jak najbardziej prawo bojkotować kogo chce choć swoim bojkotem może wywołać odwrotny efekt i bojkotowanie właśnie jej przez klientów czy wręcz procesu o pomówienie jak bojkot opiera się na kłamstwie.

  Państwowa firma NIE ma prawa do bojkotu bo nie reprezentuje poglądów swojego właściciela, a poglądy państwa. Państwo póki ktoś nie złamie prawo powinno w równy sposób traktować wszystkich obywateli. Jeżeli nie traktuje ten co tak czyni w imieniu państwa oraz ci co mu na to pozwalają są przestępcami. Przekonał sie o tym Zbigniew Z. Prywatnie pan Zbyszek na imieninach u kolegów z kompartii może sobie nazywać morderca kogo chce. Minister Z. publicznie może to czynić tylko wobec osób skazanych.

  Innymi słowy kolejny punkt do procesu ministrów rządu Beaty Sz. jaki powinien się odbyć po upadku tego narodowo socjalistycznego barachła.

  PS. Prywatnie mimo dość krytycznego spojrzenia na Powstanie uważam, że to było celowe chamstwo z wyliczonym w koszty "przepraszaniem". Firmie, a właściwie odpowiadającej za to agencji PR należy się ostro po uszach. Może nawet z bojkotem ale KLIENTÓW.

 • 4internauta

  Oceniono 5 razy 5

  Od dzisiaj bojkotuję stacje LOTOSU. Państwowe spółki nie są od karania firm działających na wolnym rynku! Co będzie dalej? Bojkot produktów, które nie mają wizerunku prezesa na opakowaniu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX