Nie będzie żadnych półśrodków. Wielka Brytania chce całkowicie zerwać z Unią Europejską

Wielka Brytania wraz z opuszczeniem Unii Europejskiej w marcu 2019 roku, chce przestać korzystać ze wspólnego rynku i unii celnej.

Takie stanowisko przedstawili członkowie brytyjskiego rządu - minister finansów Philip Hammond i handlu międzynarodowego Liam Fox w niedzielnym wydaniu „Sunday Telegraph”. Ich głos jest swoistym znakiem pokoju pomiędzy rządowymi frakcjami, które w ostatnim czasie spierały się o kształt i tempo wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Brytyjczycy chcą skorzystać z szansy

Zdaniem ministrów, opuszczenie wspólnego rynku i unii celnej da Wielkiej Brytanii „swobodę negocjowania najlepszych porozumień handlowych na całym świecie jako niezależny, otwarty naród”.

- Opuścimy także wspólny rynek UE, bo w czerwcu 2016 roku zagłosowano za zmianą i musimy to zrealizować - podkreślali Hammond i Fox.

Członkowie rządu podkreślili, że w ciągu ostatniego roku odwiedzili 30 państw, które z Wysp importują towary i usługi warte miliardy funtów. Chcą, by ich kraj wykorzystał szansę związaną z rozwojem gospodarek na całym świecie. Jak przypominają, „według własnej analizy Komisji Europejskiej w ciągu następnych 20 lat 90 proc. wzrostu gospodarczego wydarzy się poza Unią Europejską”.

Hammond i Fox opowiadają się za wprowadzeniem okresu przejściowego, który sprawi, że w marcu 2019 roku firmy nie staną w obliczu nagłej zmiany przepisów prawa.

Ministrowie zaznaczają jednak, że okres ten „nie może być nieskończenie długi, nie może też być ukrytym sposobem na pozostanie (ich kraju) w Unii Europejskiej”. Wielka Brytania powinna ich zdaniem, od razu wyjść z unii celnej i wspólnego rynku, stając się „państwem trzecim”, które nie podlega unijnym traktatom.

Po jego wygaśnięciu Wielka Brytania powinna zawrzeć stałe, oparte na nowym traktacie, porozumienie między Londynem a UE, które będzie „wspierało jak najbliższe relacje z Unią Europejską, przy zachowaniu bliskich więzi w kwestii polityki bezpieczeństwa i handlu”.

Komentarze (153)
Wielka Brytania chce całkowicie zerwać z UE
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 63 razy 53

  Hammond i ska sa przesmieszni, najlepszy jest ten fragment:
  "Hammond i Fox opowiadają się za wprowadzeniem okresu przejściowego, który sprawi, że w marcu 2019 roku firmy nie staną w obliczu nagłej zmiany przepisów prawa."
  Otoz artykul 50 mow, ze tylko dwa lata i bye bye, ew. przedluzenie to dobra wola panstw UE, ktore albo sie nie zgodza albo zazadaja tyle, ze UK wymieknie.
  Cala Brexit to jest tragikomedia.

 • bkiton

  Oceniono 43 razy 31

  Czyli Angole chcą być krajem trzeciego świata.
  Proszę bardzo, droga wolna.
  A co na to Szkoci???????

 • lukaswu

  Oceniono 11 razy 9

  ciekawe z kim beda negocjowac i co ugraja z duuuuzo mniejsza karta przetargowa, jak to w pojedynke. wczoraj na bbc byl swietny artykul, pisany z perspektywy brytyjskiej o relacjach Indie-UK i dosc ciekawe wnioski kto komu tak naprawde jest potrzebny. bytyjskich bufonow nie bede zalowal, mam nadzieje tylko ze Trump sie nie ogarnia i dalej bedzie mial wyspiarzy tak gleboko w tyle jak ma obecnie.

 • wujtommy102

  Oceniono 16 razy 8

  Buta angielskich polityków jest przysłowiowa .Im się ciągle zdaje ,że żyją w czasach Królowej Wiktorii,i ich kraj jest imperium kolonialnym oraz potęga przemysłową. Przemysłu teraz prawie nie mają, społeczeństwo należy do najsłabiej wyedukowanych w całej Europie( poza wąskimi elitami) , a czerpią głównie zyski ze sztucznie wykreowanej potęgi finansowej City i absurdalnie wywindowanych cen nieruchomości.Gdy runie potęga finansowa City po Brexicie ,Anglia stanie się kolonią USA.

 • agnsidor

  Oceniono 7 razy 7

  UK stanioe sie panstwem trzecim? A moze po prostu panstwem trzeciego swiata?.... do tego juz im niedaleko!

 • domatorka41

  Oceniono 6 razy 6

  Sami sobie ukręcili powróz na szyję.W pojedynkę niczego pozytywnego nie dokonaja. Siła bowiem w jedności.Cameron przeszarżował.Dziś odszedł w polityczny niebyt.Gdyby dziś powtórzyć referendum -zapewne brexitu by nie było.Bycie na peryferiach światowej gospodarki i polityki- to dyshonor dla Brytyjczyków.

 • jacmenos

  Oceniono 10 razy 6

  Jakie to żałosne ! Całe narody poddają się chorym wizjom populistów i na własne życzenie zmierzają do katastrofy . Nie było w historii świata przykładu pozytywnego końca izolacjonizmu ! Ludzie niczego się nie uczą ! Polska pod rządami PISu będzie następna !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX