Przybywa firm, które zalegają z wypłatą wynagrodzenia. Uwaga na wakacyjne dorabianie

Od początku roku do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło ponad siedem tysięcy skarg od pracowników, którzy nie otrzymali należnego wynagrodzenia. Dodatkowo, aż 30 tys. osób poskarżyło się na nieprzestrzeganie minimalnej stawki godzinowej.

Jak podaje IAR, w porównaniu do ubiegłego roku liczba skarg dotyczących braku wypłaty wynagrodzenia wzrosła o ponad tysiąc. 

Nie oznacza to jednak, że mimo rynku pracownika skala negatywnych zjawisk się pogłębiła. W 2016 r. w lipcu mieliśmy bezrobocie na poziomie 8,5 proc.. W tym roku jak szacuje resort pracy wyniosło 7,1 proc. Można więc założyć, że im więcej osób pracuje, tym więcej jest narażonych na negatywne doświadczenia, natomiast procentowo sytuacja nie uległa drastycznemu pogorszeniu.

Wiele skarg wpłynęło od osób, które podjęły wakacyjną pracę w gastronomii czy ośrodkach wypoczynkowych. W tych branżach popularnym rozwiązaniem jest tzw. darmowy "okres próbny", w trakcie którego osoba starająca się o zatrudnienie wykonuje najczęściej proste prace, takie jak sprzątanie i nakrywanie stolików czy pomoc obsłudze. Czasami jest to faktyczny sprawdzian dla nowego pracownika, bo nie każdy jest w stanie wytrzymać kilkunastogodzinną zmianę. Ale bywa i tak, że właściciele restauracji i hoteli w ten sposób organizują sobie darmowy personel pomocniczy.

Dlatego PIP podkreśla, żeby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy, nawet, jeżeli ma ona trwać dzień lub dwa, nalegać na podpisanie umowy. - Nie tylko dlatego, że takie są przepisy, ale też, by zapewnić sobie wypłatę wynagrodzenia - mówi cytowana przez IAR Danuta Rutkowska, rzecznik prasowa PIP.

Brak wypłaty wynagrodzenia to jedno, drugim problemem jest nieprzestrzeganie ustawy o minimalnej stawce godzinowej. Od stycznia 2017 r. osobom pracującym m.in. na podstawie umowy zlecenia nie można płacić mniej niż 13 zł brutto za godzinę

Tymczasem od początku roku do PiP wpłynęło ponad 30 tys. skarg dotyczących łamania przez pracodawców prawa w tym zakresie.

Więcej o: