Przybywa firm, które zalegają z wypłatą wynagrodzenia. Uwaga na wakacyjne dorabianie

Od początku roku do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło ponad siedem tysięcy skarg od pracowników, którzy nie otrzymali należnego wynagrodzenia. Dodatkowo, aż 30 tys. osób poskarżyło się na nieprzestrzeganie minimalnej stawki godzinowej.

Jak podaje IAR, w porównaniu do ubiegłego roku liczba skarg dotyczących braku wypłaty wynagrodzenia wzrosła o ponad tysiąc. 

Nie oznacza to jednak, że mimo rynku pracownika skala negatywnych zjawisk się pogłębiła. W 2016 r. w lipcu mieliśmy bezrobocie na poziomie 8,5 proc.. W tym roku jak szacuje resort pracy wyniosło 7,1 proc. Można więc założyć, że im więcej osób pracuje, tym więcej jest narażonych na negatywne doświadczenia, natomiast procentowo sytuacja nie uległa drastycznemu pogorszeniu.

Wiele skarg wpłynęło od osób, które podjęły wakacyjną pracę w gastronomii czy ośrodkach wypoczynkowych. W tych branżach popularnym rozwiązaniem jest tzw. darmowy "okres próbny", w trakcie którego osoba starająca się o zatrudnienie wykonuje najczęściej proste prace, takie jak sprzątanie i nakrywanie stolików czy pomoc obsłudze. Czasami jest to faktyczny sprawdzian dla nowego pracownika, bo nie każdy jest w stanie wytrzymać kilkunastogodzinną zmianę. Ale bywa i tak, że właściciele restauracji i hoteli w ten sposób organizują sobie darmowy personel pomocniczy.

Dlatego PIP podkreśla, żeby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy, nawet, jeżeli ma ona trwać dzień lub dwa, nalegać na podpisanie umowy. - Nie tylko dlatego, że takie są przepisy, ale też, by zapewnić sobie wypłatę wynagrodzenia - mówi cytowana przez IAR Danuta Rutkowska, rzecznik prasowa PIP.

Brak wypłaty wynagrodzenia to jedno, drugim problemem jest nieprzestrzeganie ustawy o minimalnej stawce godzinowej. Od stycznia 2017 r. osobom pracującym m.in. na podstawie umowy zlecenia nie można płacić mniej niż 13 zł brutto za godzinę. 

Tymczasem od początku roku do PiP wpłynęło ponad 30 tys. skarg dotyczących łamania przez pracodawców prawa w tym zakresie.

Więcej o:
Komentarze (17)
Przybywa firm, które zalegają z wypłatą wynagrodzenia. Uwaga na wakacyjne dorabianie
Zaloguj się
 • Oceniono 12 razy 12

  Zwykle bezczelne złodziejstwo. Januszu biznesu przybywa w tempie geometrycznym, a te wskaźniki bezrobocia, to element PiS dzielcowatej propagandy sukcesu. Z dudy wzięte.

 • tilow3

  Oceniono 15 razy 11

  No ale chwila! Ile to razy podczas kampanii do sejmu pisowcy obiecywali uporanie się z nieuczciwymi pracodawcami? Ile razy powtarzali, że zlikwidują umowy smieciowe itp.? Prawo o Sądach w atmosferze skandalu, potrafili uchwalić w kilka dni, mówiąc przy okazji o sprawnej i szybkiej legislacji, czy też o nieróbstwie leniwej opozycji. W ważnej dla obywateli sprawie do jakich poświęceń obecna władza jest gotowa? Czy jak w przypadku ostatniego kataklizmu na Kujawach, ruszą po czasie ogłaszając wszem i wobec, że pracowali od początku, tylko im "totalna opozycja" przeszkadzała i dlatego nie było widać ich pracy! Najlepsze jest to, że sÓweren im dalej ufa i wierzy w te bzdety które głoszą.

 • sardanapal62

  Oceniono 6 razy 2

  Rząd pokazał pracodawcom jak zwyciężać mają. Trzeba oszukiwać i w tym leży tajemnica sukcesu

 • sardanapal62

  Oceniono 2 razy 2

  Pis przecież już to załatwił, następny temat...

 • maaac

  Oceniono 5 razy 1

  "Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne, tobyśmy nigdy niczego nie mieli." Jarosław K. Szef mafii używający przydomka "Prezes".

 • Cyryl Pawel

  Oceniono 7 razy 1

  Przybywa też firm, którym państwo zalega ze zwrotem VAT-u. Nieopłaceni pracownicy mogą podziękować Dobrej Zmianie.

 • alejagwiazd

  Oceniono 2 razy 0

  to nieprawda, ze polscy pracodawcy zalegaja z wyplacaniem pensji. Z pensjami zalegaja wylacznie zagraniczne montownie i zagraniczne sklepy. Polacy to ludzie wierzacy i chodza do kosciola.

 • spinaker99

  Oceniono 6 razy 0

  Znany trik z kapitalizmu,firmy nie wypłacają wynagrodzenia i nikt im niczego nie zrobi.Niech szef sprzeda samochód albo dom,robotnicy też mają zobowiązania finansowe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX