Od prawie pół roku nie mają nowego rządu, a PKB rośnie im coraz szybciej. Holandia z największym wzrostem od 17 lat

Holenderska gospodarka w drugim kwartale tego roku urosła o 1,5 proc. w ujęciu kwartalnym. To najlepszy wynik od kiedy kraj ten wszedł do strefy euro. Udało się go osiągnąć, mimo, że Holendrzy od pięciu miesięcy mają problem z wyłonieniem rządu.

Wzrost o 1,5 proc. kwartał do kwartału (czyli w porównaniu z pierwszym kwartałem 2017) daje Holandii pierwsze miejsce wśród państw strefy euro i czwarte w całej UE za Czechami (2,3 proc.), Szwecją (1,7 proc.) i Rumunią (1,6 proc.).

Polska ze wzrostem na poziomie 1,1 proc. w ujęciu kwartalnym znajduje się powyżej unijnej średniej (0,6 proc.). Wszystkie te dane można sobie sprawdzić w komunikacie Eurostatu – unijnego biura statystycznego.

Czytaj też: Polska gospodarka zaskakuje na plus. W drugim kwartale urosła mocniej od oczekiwań.

Holenderski drugi kwartał był wyraźnie lepszy od poprzednich. W pierwszym kwartale tego roku wzrost PKB Holandii wyniósł 0,6 proc. kwartał do kwartału, w czwartym 2016 0,7 proc., a w trzecim sięgnął 0,8 proc. Jak pisze Financial Times, najnowsze dane są najlepsze, od kiedy kraj ten wszedł do strefy euro 17 lat temu. W ujęciu rocznym, holenderska gospodarka urosła w drugim kwartale o 3,3 proc., najmocniej od czasu kryzysu finansowego w Europie.

Taka znacząca poprawa jest o tyle ciekawa, że od czasu wyborów parlamentarnych w marcu, nie udało się wyłonić nowego rządu. Wygrała w nich partia obecnego premiera Marka Rutte (Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji – VVD), ale nie zdobyła większości i od tamtej pory nie może się porozumieć z ewentualnymi koalicjantami. Spór dotyczy między innymi polityki imigracyjnej. Negocjacje w sprawie stworzenia koalicji są w tym kraju już najdłuższe od 40 lat.

+++

Piotrowska-Oliwa: Leżąc na łopatkach wykorzystaj tę chwilę i przygotuj strategię, która pozwoli ci wygrać następny mecz [NEXT TIME]

Więcej o: