Podpisana umowa na wylotówkę z Warszawy w stronę Krakowa. Ma być gotowa najpóźniej za cztery lata

17 sierpnia podpisane zostały trzy umowy na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S7 na odcinku od węzła Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy do obwodnicy Grójca. Odcinek ma być gotowy wiosną 2021 r.

Budowa południowej „wylotówki” z Warszawy będzie podzielona na trzy odcinki, łącznie o długości ok. 29 km: węzeł Warszawa Lotnisko - Lesznowola (ok. 6,6 km), Lesznowola - Tarczyn (ok. 14,8 km) i Tarczyn - obwodnica Grójca (ok. 7,9 km). Tam droga ekspresowa połączy się z istniejącym już fragmentem S7.

Na pierwszym fragmencie jezdnie będą miały po trzy pasy ruchu, natomiast między Lesznowolą a obwodnicą Grójca funkcjonować będą po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

W ciągu tego fragmentu S7 planowane jest stworzenie sześciu węzłów – Zamienie, Lesznowola, Antoninów, Złotokłos, Tarczyn Północ i Tarczyn Południe. Ma powstać 31 wiaduktów, 3 mosty i 3 kładki dla pieszych.

Wartość kontraktów na budowę wszystkich trzech odcinków to 813,5 mln zł. Wartość całej inwestycji, czyli razem m.in. z pracami przygotowawczymi czy z wykupem gruntów, jest szacowana na 1,5 mld zł.

Do ok. marca 2019 r. ma potrwać projektowanie i uzyskanie zezwoleń. Potem mają ruszyć roboty przy budowie dróg, które według planów potrwają do marca 2021 r. GDDKiA ma jednak nadzieję, że fragment uda się oddać do użytku wcześniej.

Z tym odcinkiem kierowcy dojadą w zasadzie wyłącznie drogą ekspresową z Warszawy aż za Kielce. W przyszłym roku ma zostać oddana do użytku obwodnica Radomia, od około miesiąca kierowcy jeżdżą już fragmentem S7 między Orońskiem (tam skończy się obwodnica Radomia jadąc od strony Warszawy) a Szydłowcem. Na etapie przetargu jest dalszy, ok. 8-kilometrowy fragment S7 między Szydłowcem a Skarżyskiem-Kamienną. Potem znów kierowcy mają do dyspozycji drogę ekspresową aż za Kielce. W realizacji są dalsze fragmenty S7 aż do granicy województwa świętokrzyskiego. Prawdopodobnie w 2022-2023 r. drogą S7 dojedziemy już do samego Krakowa. 

Droga ekspresowa S7 docelowo ma połączyć Gdańsk z Rabką. W województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim wszystkie odcinki S7 są już oddane do użytku bądź w realizacji. Na etapie przygotowań lub przetargów są fragmenty od Warszawy do północnej granicy województwa mazowieckiego.

***

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o: